piątek, 14 czerwca, 2024
- REKLAMA -

PGE otwiera w Bystrzycy Kłodzkiej Punkt Informacyjny dla Magazynu Zielonej Energii „Młoty”

Data:

- REKLAMA -

Od 5 lutego 2024 roku Polska Grupa Energetyczna (PGE) otwiera Lokalny Punkt Informacyjny dla Magazynu Zielonej Energii „Młoty” w Bystrzycy Kłodzkiej, w budynku Oddziału Zamiejscowego Starostwa Powiatowego w Kłodzku. To miejsce publicznie dostępne dla społeczności lokalnej, gdzie mieszkańcy mogą uzyskać informacje dotyczące elektrowni szczytowo–pompowych i projektu budowy Magazynu Zielonej Energii „Młoty”. To część działań informacyjnych Grupy PGE, które mają na celu przybliżenie szczegółów tej inwestycji mieszkańcom gminy Bystrzyca Kłodzka.

„Magazyn Zielonej Energii >>Młoty<< jest strategicznym projektem z punktu widzenia transformacji energetycznej i bezpieczeństwa energetycznego na południowo – zachodnim terenie Polski. Dlatego ważne jest kontynuowanie tej zielonej inwestycji, a otwarcie Lokalnego Punktu Informacyjnego jest spełnieniem oczekiwań mieszkańców i jednym z kluczowych działań w zakresie komunikacji dotyczącej tej inwestycji – mówi Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej – Jesteśmy odpowiedzialnym inwestorem, który współpracuje z lokalną społecznością. Dlatego już w lipcu ubiegłego roku ogłosiliśmy, że otworzymy Lokalny Punkt Informacyjny dla Magazynu Zielonej Energii >>Młoty<<, w którym będzie można uzyskać rzetelne informacje dotyczące projektu, zadać pytania, jak również wziąć udział w działaniach edukacyjnych” –

dodaje Wojciech Dąbrowski.

„Lokalny Punkt Informacyjny dla Magazynu Zielonej Energii „Młoty” będzie czynny od 5 lutego 2024 r., od poniedziałku do piątku w godzinach 7:30 – 15:30. Wszyscy zainteresowani projektem mogą tu uzyskać informacje o planowanej inwestycji, wyjaśnić wątpliwości i zadać pytania. Ponadto, planowane są aktywności edukacyjno-informacyjne dotyczące projektu.

fot: PGE Polska Grupa Energetyczna (3)

Punkt znajduje się w Bystrzycy Kłodzkiej, na parterze budynku Oddziału Zamiejscowego Starostwa Powiatowego w Kłodzku. Jest wyposażony w monitor, makietę prezentującą Magazyn Zielonej Energii „Młoty”, oraz kącik dla dzieci z materiałami edukacyjnymi. Lokalne Punkty Informacyjne to standardowe praktyki przy dużych inwestycjach w Europie, a po zakończeniu projektu często przekształcają się w centra edukacyjne.

Grupa PGE kontynuuje prace nad budową Magazynu Zielonej Energii „Młoty”. Prace przygotowawcze obejmują studium wykonalności, które potwierdziło możliwość realizacji inwestycji. Projekt elektrowni szczytowo-pompowej wspomoże Krajowy System Elektroenergetyczny oraz zabezpieczy region przed powodzią.

W październiku 2023 r. PGE i NFOŚiGW podpisały umowę na finansowanie budowy elektrowni. Również w 2023 r. przeprowadzono pełną inwentaryzację przyrodniczą, a PGE złożyła wniosek o warunki przyłączenia do sieci. Obecnie firma przygotowuje postępowanie na Generalnego Wykonawcę Inwestycji i pracuje nad Raportem Oddziaływania na Środowisko.

PGE prowadzi także działania komunikacyjne z mieszkańcami. W 2023 r. zorganizowano spotkania informacyjne w Młotach i Spalonej, mające na celu przekazanie informacji na temat inwestycji oraz wyjaśnienie procesu wyceny i wykupu działek. PGE stara się również uzyskać zgody na dobrowolne wyceny nieruchomości przed wejściem w życie specustawy.

Badanie opinii publicznej przeprowadzone we wrześniu 2023 r. wykazało, że większość mieszkańców powiatu kłodzkiego popiera budowę elektrowni w Młotach. Projekt przewiduje wybudowanie elektrowni o mocy 1050 MW z zbiornikami wodnymi pełniącymi funkcję przeciwpowodziową. Ukończenie inwestycji planowane jest na 2030 rok.”

Źródło informacji: PGE Polska Grupa Energetyczna

Udostępnij:

Subskrybuj

- REKLAMA -

Często czytane

Więcej
Related

Więcej

Co dalej z systemem Patriot na lotnisku w Jasionce?

Wiceszef MON Cezary Tomczyk poinformował, że bateria amerykańska zostanie...

Premier Tusk spotkał się z wojewodami w Białymstoku

Premier Donald Tusk oraz Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji...

Oficjalne wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego

Państwowa Komisja Wyborcza ogłosiła pełne wyniki wyborów do Parlamentu...

Wybory do Europarlamentu już w najbliższą niedzielę. Jak głosować?

W najbliższą niedzielę, 9 czerwca 2024 r., Polacy po...