W lutym 2024 roku rozpocznie się budowa drugiego etapu kompleksu biurowego Skyliner przy Rondzie Daszyńskiego w Warszawie. Wysokościowy majestat, Skyliner II, o 28 piętrach i 130 metrach, to dzieło pracowni APA Wojciechowski Architekci, zrealizowane pod okiem doświadczonej firmy WARBUD S.A. Ten nowy wieżowiec, połączony z pierwszą fazą Skylinera, zostanie urozmaicony charakterystyczną „latarnią” w północno-wschodnim narożniku, podświetloną i zdobioną betonową żyletką.
Podobnie jak w pierwotnym wieżowcu, Skyliner II będzie miała w pełni przeszklone foyer wejściowe, reprezentacyjne schody i dwukondygnacyjny hol z antresolą. Obydwa wieżowce połączy wspólne podium o powierzchni 4.5 tys. mkw., przeznaczone na handlowo-usługowe koncepcje dostępne także dla mieszkańców okolicy. Planowana jest budowa 10 wind, w tym 7 głównych, dwóch obsługujących garaż i jednej pożarowej. Biurowiec będzie także dysponować 5-kondygnacyjnym parkingiem podziemnym dla 217 samochodów i 100 rowerów.
Projekt skupia się na spójności z otoczeniem i wprowadzeniu zieleni od wejścia po dach. Tarasy-ogrody na najwyższych kondygnacjach o łącznej powierzchni blisko 900 mkw. staną się miejscem relaksu, z mini amfiteatrem, zewnętrznymi przestrzeniami coworkingowymi i przestrzenią do wykorzystania na eventy. Rośliny otoczą budynek, tworząc deptak łączący biurową część kompleksu z zabudową mieszkalną w sąsiedztwie Ronda Daszyńskiego.
Skyliner II będzie spełniać najwyższe standardy budownictwa, planowania przestrzeni, efektywności i wydajności, ubiegając się o certyfikat BREEAM na poziomie Outstanding. Z planowaną powierzchnią 23 tys. mkw. przeznaczoną na biura oraz blisko tysiącem mkw. na lokale handlowo-usługowe, cały kompleks (Skyliner I i II) oferuje imponującą 73 tys. mkw. powierzchni wynajmu. Firma Hill International będzie menadżerem projektu drugiej fazy, wspierając Karimpol Polska, której wybór na generalnego wykonawcę padł na WARBUD S.A. Czas budowy szacowany jest na 34 miesiące.
„Już przy pierwszej fazie kompleksu Skyliner wysoko postawiliśmy sobie poprzeczkę. To ikoniczny i ponadczasowy budynek, który stał się poniekąd symbolem rozwoju biznesowego Woli. Przy projektowaniu drugiego biurowca chcieliśmy, żeby obydwa budynki były ze sobą spójne, uzupełniały się architektonicznie i dobrze się wspólnie czytały, ale także, by każdy z nich miał swój charakter i był wyjątkowy”
– mówi Michał Sadowski, architekt, współwłaściciel i wiceprezes zarządu, APA Wojciechowski Architekci.