Ministerstwo Klimatu i Środowiska rozpoczęło rozległe konsultacje mające na celu usprawnienie programu „Czyste Powietrze”. W ramach spotkania z udziałem minister Pauliny Hennig-Kloskiej, wiceminister Urszuli Zielińskiej oraz przedstawicieli Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.
W spotkaniu uczestniczyli również przedstawiciele Komisji Europejskiej, Banku Światowego, Fundacji Instrat, Instytutu Ochrony Środowiska oraz Polskiego Alarmu Smogowego.
Nowy rząd Rzeczypospolitej Polskiej podziela cele unijnej polityki dotyczącej poprawy jakości powietrza, które zamierza osiągnąć poprzez wprowadzenie odpowiednich narzędzi. Wstrzymanie wypłat w programie „Czyste Powietrze” pod koniec 2023 roku było wynikiem braku zapewnienia finansowania dla programu przez poprzednią administrację.
W styczniu wznowiliśmy wypłaty z programu Czyste Powietrze. I mocno pracujemy nad rozwiązaniami stabilnego finansowania na najbliższe lata. To też zaniedbali nasi poprzednicy. Chcę zapewnić, że nowe, stabilne formy finansowania programu Czyste Powietrze nie zmieniają nic dla beneficjentów. Dają gwarancje, że program będzie działać już bez przeszkód w przyszłości.
Paulina Hennig-Kloska, minister klimatu i środowiska.
W najbliższym okresie finansowanie programu „Czyste Powietrze” będzie realizowane ze środków Krajowego Planu Odbudowy oraz środków z Funduszy Europejskich przeznaczonych na Infrastrukturę Klimatyczną i Środowiskową. Te programy są jednymi z największych pod względem finansowym w Unii Europejskiej. Dodatkowo, planowane są kolejne źródła finansowania. Ważne jest jednak zaznaczyć, że te nowe źródła i metody finansowania nie wpłyną na sytuację beneficjentów programu „Czyste Powietrze”.