piątek, 14 czerwca, 2024
- REKLAMA -

Grupa PGE w 2023 r. zainwestowała 3,8 mld zł w rozwój sieci dystrybucyjnych.

Data:

- REKLAMA -

PGE Dystrybucja, jako ważna część Grupy PGE, prowadzi intensywne prace nad rozbudową infrastruktury elektroenergetycznej w Polsce. Skupia się na trzech kluczowych obszarach: modernizacji sieci dystrybucyjnej, kablowaniu (zastępowaniu linii napowietrznych liniami podziemnymi) oraz cyfryzacji, które mają na celu zwiększenie stabilności i bezpieczeństwa dostaw energii. Te inwestycje doskonale wpisują się w ogólnokrajową transformację energetyczną, umożliwiając jednocześnie większe przyłączanie nowych odnawialnych źródeł energii.

„W 2023 roku na rozwój i modernizację sieci oraz obiektów elektroenergetycznych przeznaczyliśmy w Grupie PGE rekordowe 3,8 mld zł. Tak duże inwestycje mogą realizować jedynie silne i stabilne podmioty. Dlatego spółki dystrybucyjne muszą pozostać w obecnych grupach energetycznych. Ich wydzielenie zmniejszy możliwości pozyskiwania środków na inwestycje w energetyce i opóźni proces transformacji energetycznej w Polsce” – mówi Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

W zakresie modernizacji i rozbudowy sieci dystrybucyjnych, PGE Dystrybucja realizuje ambitny program, obejmujący budowę i modernizację Głównych Punków Zasilających (GPZ). Te stacje, takie jak Stacja Słupia czy Stacja Wróblew, nie tylko zwiększają moc przyłączeniową i dystrybucję energii elektrycznej, ale również umożliwiają przyłączanie odnawialnych źródeł energii, takich jak farmy wiatrowe czy fotowoltaiczne. Współpraca z obszarami gospodarczymi, takimi jak EURO-PARK Stalowa Wola, przyczynia się do tworzenia nowych Głównych Punktów Zasilania, co gwarantuje stabilne dostawy energii o wysokich parametrach.

Program kablowania, skupiający się na zastępowaniu linii napowietrznych liniami kablowymi, stanowi kluczowy element strategii. Przy użyciu nowoczesnej technologii, PGE Dystrybucja skablowała blisko 1760 km linii średniego napięcia w 2023 roku. Zastosowanie nowoczesnych maszyn kablujących pozwoliło znacznie przyspieszyć proces, minimalizując jednocześnie wpływ na środowisko naturalne. Ten strategiczny program ma istotne znaczenie dla jakości dostarczanej energii oraz redukcji ryzyka awarii masowych.

Centralna Dyspozycja Mocy w Lublinie to kolejny ważny projekt, który umożliwi skoordynowane zarządzanie siecią energetyczną. Przeznaczony na teleinformatyczną i łącznościową infrastrukturę ośrodek będzie pełnił kluczową rolę w monitorowaniu i sterowaniu siecią wysokiego napięcia, co zwiększy bezpieczeństwo dostaw energii.

PGE Polska Grupa Energetyczna (3)
PGE Polska Grupa Energetyczna (3)

Liczniki Zdalnego Odczytu są kolejnym elementem transformacji energetycznej, który umożliwia bieżącą kontrolę zużycia energii. Realizowany program wymiany tradycyjnych liczników na inteligentne urządzenia pomiarowe przynosi liczne korzyści, zarówno dla odbiorców, umożliwiając kontrolę kosztów energii, jak i dla operatora systemu dystrybucyjnego, przyspieszając reakcję na ewentualne awarie.

Sumarycznie, te inwestycje stanowią istotny wkład PGE Dystrybucja w rozwój polskiej infrastruktury energetycznej, zwiększając nie tylko jej efektywność, ale także umożliwiając bardziej zrównoważone i przyjazne dla środowiska dostawy energii elektrycznej.

Źródło informacji: PGE Polska Grupa Energetyczna

Udostępnij:

Subskrybuj

- REKLAMA -

Często czytane

Więcej
Related

Więcej

Co dalej z systemem Patriot na lotnisku w Jasionce?

Wiceszef MON Cezary Tomczyk poinformował, że bateria amerykańska zostanie...

Premier Tusk spotkał się z wojewodami w Białymstoku

Premier Donald Tusk oraz Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji...

Oficjalne wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego

Państwowa Komisja Wyborcza ogłosiła pełne wyniki wyborów do Parlamentu...

Wybory do Europarlamentu już w najbliższą niedzielę. Jak głosować?

W najbliższą niedzielę, 9 czerwca 2024 r., Polacy po...