Daniel Obajtek, były prezes PKN Orlen, jest postacią, która nieustannie przyciąga uwagę mediów. Jego kariera w Orlenie, jak i spekulacje o przyszłych planach, są tematem gorących dyskusji.
Jak na swojej stronie podał Polski Koncern Naftowy Orlen S.A. że Rada Nadzorcza Spółki, po zapoznaniu się z pismem Prezesa Zarządu ORLEN S.A. Pana Daniela Obajtka, w którym oświadczył, że „oddaje się do dyspozycji Rady Nadzorczej, w zakresie sprawowanej funkcji”, postanowiła odwołać Pana Daniela Obajtka z Zarządu ORLEN S.A. z upływem dnia 5 lutego 2024 roku.
Obajtek, który pełnił funkcję prezesa Orlenu od lutego 2018 roku, został odwołany ze stanowiska przez radę nadzorczą spółki. Decyzja ta ma wejść w życie z dniem 5 lutego 2024 roku. Jego odwołanie nastąpiło w kontekście nadchodzącego nadzwyczajnego walnego zgromadzenia akcjonariuszy Orlenu, zaplanowanego na 6 lutego 2024 roku. Podczas swojej kadencji, Obajtek miał znaczący wpływ na rozwój firmy, przekształcając ją w jednego z liderów branży energetycznej. Po odwołaniu z Orlenu, Obajtek może rozważać nowe możliwości. Według nieoficjalnych informacji, Obajtek może wystartować w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Spekulacje sugerują, że mógłby być liderem podkarpackiej listy Prawa i Sprawiedliwości (PiS) w tych wyborach. Daniel Obajtek, jako były prezes PKN Orlen, odgrywał kluczową rolę w polskiej gospodarce. Jego decyzje i strategie biznesowe miały wpływ na kształtowanie się rynku energetycznego w Polsce. Jego przyszłe plany, choć niepewne, są przedmiotem intensywnych spekulacji. Bez względu na to, co przyniesie przyszłość, jedno jest pewne: Obajtek pozostanie ważną postacią na polskiej scenie biznesowej i politycznej. Jego decyzje i działania będą nadal miały wpływ na kształt polskiej gospodarki.
Według ustaleń Radia ZET, Daniel Obajtek razem z Markiem Kuchcińskim mieliby być liderami podkarpackiej listy PiS, co dałoby im duże szanse na uzyskanie mandatów europosłów.
Według doniesień Radia ZET, partia Jarosława Kaczyńskiego planuje przedstawić dwóch silnych kandydatów na każdej liście wyborczej na tzw. „ścianie wschodniej”. W okręgu podkarpackim głównym kandydatem ma być Daniel Obajtek, który miałby zrezygnować z funkcji prezesa PKN Orlen na rzecz mandatu europosła. Drugiego kandydata z tego regionu, zgodnie z nieoficjalnymi informacjami Radia ZET, ma stanowić były minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.
W okręgu lubelskim pierwsze miejsce ma być zajęte przez byłego szefa CBA i byłego ministra-koordynatora służb specjalnych, Mariusza Kamińskiego, natomiast na drugim miejscu znajdować się Przemysław Czarnek, poseł PiS i były minister edukacji. W kontekście politycznej gry na eurowybory, oprócz Kamińskiego, rozważa się także drugiego polityka Prawa i Sprawiedliwości, niedawno skazanego prawomocnym wyrokiem – Macieja Wąsika. Wskazuje się, że Wąsik może być pierwszym na liście województwa mazowieckiego, co stanowiłoby wyzwanie dla Adama Bielana, lidera Partii Republikańskiej, który w poprzednich wyborach uzyskał mandat europosła z listy Prawa i Sprawiedliwości w tym właśnie okręgu.