piątek, 14 czerwca, 2024
- REKLAMA -

Odnowiona Hala Targowa i 16 hektarów terenu wokół niej. Rzeszów ma plan na rewitalizację Hali Targowej.

Data:

- REKLAMA -

Projekt został stworzony z myślą o nowoczesnym podejściu do przestrzeni, równocześnie szanując tradycję i historię. Jego celem jest harmoniczne połączenie przestrzeni handlowej z miejscem rekreacji dla rodzin, oferując również przestrzeń dla kultury i rozrywki. Oprócz rewitalizacji hali targowej, pierwotnie zaprojektowanej przez prof. Stanisława Kusia, plan obejmuje także plac Jutrzenka oraz otaczające go tereny, tworząc zielone, przyjazne dla mieszkańców obszary. Architekt Aleksandra Wasilkowska skupiła się na kompleksowym podejściu do inwestycji, uwzględniając analizę miejsca, jego wartości, funkcji oraz badania społeczne i ekonomiczne.

-Planowaliśmy zmiany ale potrzebowaliśmy zainteresowania i pieniędzy. Pieniądze przyszły ze strony Europejskiego Banku Inwestycyjnego, otrzymaliśmy znaczący grant i bardzo dobry zespół pod auspicjami firmy Ernst & Young przygotował projekt.

Konrad Fijołek, Prezydent Rzeszowa.

Projekt przewiduje nie tylko odnowę hali targowej, ale także przestrzeni publicznych wokół niej, włączając Plac Wolności, który ma stać się parkiem z małą architekturą. Nowe budynki będą nawiązywać do charakterystycznego wyglądu hali, tworząc spójną całość z istniejącą strukturą. Łuki nawiązujące do sklepień łupinowych prof. Kusia zostaną powtórzone w nowych budynkach, definiując przestrzeń między halą targową a akademikiem. Projekt zakłada także redukcję ruchu samochodowego i przeniesienie parkingu pod ziemię.

Architekt Wasilkowska opowiadała o planowanych funkcjach w budynku Jutrzenki, obejmujących obszary kulturalne, społeczne i przestrzeń dla różnych grup mieszkańców, zwłaszcza rodzin. Planowane jest przeniesienie usług związanych z potrzebami rodziców i dzieci oraz seniorów do dolnej części budynku, a także stworzenie nowej przestrzeni do prezentacji sztuki współczesnej. W dalszych krokach planowana jest prezentacja projektu mieszkańcom i handlowcom, przy jednoczesnym przygotowaniu dokumentów do realizacji modernizacji hali i otoczenia. Równolegle trwają prace nad planem zagospodarowania przestrzennego dla całego obszaru, a poszukiwani są partnerzy do wspólnej realizacji różnych aspektów projektu.

Udostępnij:

Subskrybuj

- REKLAMA -

Często czytane

Więcej
Related

Więcej

Co dalej z systemem Patriot na lotnisku w Jasionce?

Wiceszef MON Cezary Tomczyk poinformował, że bateria amerykańska zostanie...

Premier Tusk spotkał się z wojewodami w Białymstoku

Premier Donald Tusk oraz Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji...

Oficjalne wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego

Państwowa Komisja Wyborcza ogłosiła pełne wyniki wyborów do Parlamentu...

Wybory do Europarlamentu już w najbliższą niedzielę. Jak głosować?

W najbliższą niedzielę, 9 czerwca 2024 r., Polacy po...