Możesz zagłosować na europejskie drzewo roku 2024. Wystarczy, że wejdziesz na stronę treeoftheyear.org/vote. Portal ten jest w języku angielskim, a cały konkurs organizowany jest już po raz 14 i nazywa się oryginalnie European Tree of the Year. W całym plebiscycie bierze udział aż 15 drzew, z całego kontynentu, które przeszły pierwszy etap eliminacji krajowych. A co, z polskim kandydatem na miano drzewa roku 2024 roku?
Nasz kraj w tym roku reprezentuje aż 200-letni buk – Serce Ogrodu, który rośnie w Arboretum Wojsławice – Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Wrocławskiego. Buk ten w 2023 roku wygrał polski konkurs Drzewo Roku, organizowanym przez Klub Gaja. A które drzewo okaże się w Europie zwycięskie, zadecydują tylko głosy internautów.
Warto też dodać, że głosowanie zaczyna się dzisiaj, czyli od 1 lutego do 22 lutego, do godziny 16:00. Każdy może oddać jeden głos, ze swojego adresu email. Głosowanie w dodatku będzie tajne, a o tym, które drzewo w tym roku wygra dowiemy się dopiero po zakończeniu głosowania. W dniach 8 oraz 15 lutego dowiemy się o cząstkowych wynikach. Jednak oficjalnego zwycięzcę poznamy dopiero 20 marca 2024 roku podczas ceremonii rozdania statuetek Drzewo Roku 2024, z siedzibą z Parlamencie Europejskim w Brukseli.
Każde drzewo, na które można głosować ma swój numer, a polski, zabytkowy buk ma numer ósmy (COMPETITION NUMBER 8).
A co warto wiedzieć o polskiej konkurencji w organizowanym konkursie?
Serce Ogrodu (Heart of the Garden) – taką nosi nazwę 200-letni buk pospolity (Fagus sylvatica) ‘Atropunicea’ rosnący w Arboretum w Wojsławicach (gm. Niemcza, woj. dolnośląskie). Drzewo zwyciężyło w 2023 roku w konkursie Klubu Gaja Drzewo Roku, otrzymując 6643 głosy internautów i tym samym zapewniło sobie start w tegorocznym konkursie europejskim.
W samym sercu Wrocławia, buk stał się ikoną krajobrazu, zasadzony prawdopodobnie na przełomie XVIII i XIX wieku przez rodzinę von Pritwitz. Jego korzenie sięgają roku 1880, kiedy to Fritz von Oheimb stał się właścicielem, tworząc Arboretum i podnosząc renomę parku. Jego majestatyczny wygląd, nietypowo uformowany pień i zmieniające barwy liści przyciągają pasjonatów Natury od 100, czy 200 lat.
W walce o tytuł Europejskiego Drzewa Roku 2024 polskie drzewa są godnymi konkurentami. Cedr w kolegium Sainte-Marie w Belgii, 400-letnia morwa biała w Chorwacji, czy 110-letnia grusza w Czechach to tylko kilka z fascynujących kandydatów. Każde z tych drzew ma niezwykłą historię, związane z lokalnym życiem i dumą społeczności.
Historia tych drzew to nie tylko kronika ich wieku, ale także opowieści o wojnach, miłościach, spotkaniach i zebraniach. Życie lipy Maria w Holandii splata się z pokoleniami mieszkańców, podczas gdy Dąb Viiralt w Estonii ucieleśnia kulturowe i historyczne znaczenie kraju, upamiętnione na srebrnej monecie.
Konkurs Europejskiego Drzewa Roku od 14 lat podkreśla rolę drzew jako ważnych elementów dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego. Polskie drzewa już zdobyły uznanie – Dąb Józef, Dąb Dunin, a także Dąb Fabrykant z Łodzi, zwycięzcy poprzednich edycji. To święto przyrody, historia spisana w wiekowych korzeniach i okazanej dumie społeczności.