niedziela, 19 stycznia, 2025
- REKLAMA -

Trwa głosowanie na najciekawsze drzewo 2024 roku w całej Europie. Znamy polskiego kandydata!

Data:

- REKLAMA -

Możesz zagłosować na europejskie drzewo roku 2024. Wystarczy, że wejdziesz na stronę treeoftheyear.org/vote. Portal ten jest w języku angielskim, a cały konkurs organizowany jest już po raz 14 i nazywa się oryginalnie European Tree of the Year. W całym plebiscycie bierze udział aż 15 drzew, z całego kontynentu, które przeszły pierwszy etap eliminacji krajowych. A co, z polskim kandydatem na miano drzewa roku 2024 roku?

Nasz kraj w tym roku reprezentuje aż 200-letni buk – Serce Ogrodu, który rośnie w Arboretum Wojsławice – Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Wrocławskiego. Buk ten w 2023 roku wygrał polski konkurs Drzewo Roku, organizowanym przez Klub Gaja. A które drzewo okaże się w Europie zwycięskie, zadecydują tylko głosy internautów.


Warto też dodać, że głosowanie zaczyna się dzisiaj, czyli od 1 lutego do 22 lutego, do godziny 16:00. Każdy może oddać jeden głos, ze swojego adresu email. Głosowanie w dodatku będzie tajne, a o tym, które drzewo w tym roku wygra dowiemy się dopiero po zakończeniu głosowania. W dniach 8 oraz 15 lutego dowiemy się o cząstkowych wynikach. Jednak oficjalnego zwycięzcę poznamy dopiero 20 marca 2024 roku podczas ceremonii rozdania statuetek Drzewo Roku 2024, z siedzibą z Parlamencie Europejskim w Brukseli.

Każde drzewo, na które można głosować ma swój numer, a polski, zabytkowy buk ma numer ósmy (COMPETITION NUMBER 8).

A co warto wiedzieć o polskiej konkurencji w organizowanym konkursie?

Serce Ogrodu (Heart of the Garden) – taką nosi nazwę 200-letni buk pospolity (Fagus sylvatica) ‘Atropunicea’ rosnący w Arboretum w Wojsławicach (gm. Niemcza, woj. dolnośląskie). Drzewo zwyciężyło w 2023 roku w konkursie Klubu Gaja Drzewo Roku, otrzymując 6643 głosy internautów i tym samym zapewniło sobie start w tegorocznym konkursie europejskim.

W samym sercu Wrocławia, buk stał się ikoną krajobrazu, zasadzony prawdopodobnie na przełomie XVIII i XIX wieku przez rodzinę von Pritwitz. Jego korzenie sięgają roku 1880, kiedy to Fritz von Oheimb stał się właścicielem, tworząc Arboretum i podnosząc renomę parku. Jego majestatyczny wygląd, nietypowo uformowany pień i zmieniające barwy liści przyciągają pasjonatów Natury od 100, czy 200 lat.

W walce o tytuł Europejskiego Drzewa Roku 2024 polskie drzewa są godnymi konkurentami. Cedr w kolegium Sainte-Marie w Belgii, 400-letnia morwa biała w Chorwacji, czy 110-letnia grusza w Czechach to tylko kilka z fascynujących kandydatów. Każde z tych drzew ma niezwykłą historię, związane z lokalnym życiem i dumą społeczności.

Historia tych drzew to nie tylko kronika ich wieku, ale także opowieści o wojnach, miłościach, spotkaniach i zebraniach. Życie lipy Maria w Holandii splata się z pokoleniami mieszkańców, podczas gdy Dąb Viiralt w Estonii ucieleśnia kulturowe i historyczne znaczenie kraju, upamiętnione na srebrnej monecie.

Konkurs Europejskiego Drzewa Roku od 14 lat podkreśla rolę drzew jako ważnych elementów dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego. Polskie drzewa już zdobyły uznanie – Dąb Józef, Dąb Dunin, a także Dąb Fabrykant z Łodzi, zwycięzcy poprzednich edycji. To święto przyrody, historia spisana w wiekowych korzeniach i okazanej dumie społeczności.

Udostępnij:

Subskrybuj

- REKLAMA -

Często czytane

Więcej
Related

Więcej

Wyższe kryteria dochodowe w pomocy społecznej: Ważne zmiany od 2025 roku

Od 1 stycznia 2025 roku obowiązują nowe, wyższe kryteria...

Wyraźny spadek poparcia Rafała Trzaskowskiego w sondażu prezydenckim

Różnica w poziomie poparcia między Rafałem Trzaskowskim a Karolem...

Polska wybierze prezydenta 18 maja Marszałek Sejmu ogłasza datę głosowania

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia ogłosił, że wybory prezydenckie odbędą...

106. rocznica Powstania Wielkopolskiego

27 grudnia 2024 roku przypadła 106. rocznica wybuchu Powstania...