poniedziałek, 24 czerwca, 2024
- REKLAMA -

W Lublinie powstanie około 300 nowych latarni. To inwestycja, która będzie kosztować ponad 2 miliony zł

Data:

- REKLAMA -

Do tej pory, w Lublinie, na przestrzeni pięciu lat powstało około 2,6 tys. latarni na ponad 180 ulicach. W ubiegłym roku postawiono ich aż 300. Teraz, miasto to szykuje się na zamontowanie kolejnych, nowoczesnych obiektów świetlnych.

– Z początkiem roku przystępujemy do realizacji zadań drogowych zaplanowanych na najbliższe miesiące. Część z nich dotyczy również budowy oświetlenia, które jest ważnym elementem infrastruktury drogowej oraz wpływa na poprawę bezpieczeństwa pieszych i kierowców. Te prace stanowią nieodłączny komponent przy budowie i przebudowie ulic, ale realizujemy je również jako samodzielne zadania. To propozycje mieszkanek i mieszkańców zgłoszone w ramach Budżetu Obywatelskiego oraz efekt współpracy z Radami Dzielnic, które wskazują najbardziej kluczowe lokalizacje do realizacji

– mówi Artur Szymczyk, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Inwestycji i Rozwoju.

Czas na składanie ofert odnośnie tego, kto – to znaczy, jaka firma zrealizuje to zadanie mija 13 lutego. Zgłoszony wykonawca, będzie miał pół roku na wykonanie takiej pracy. A miasto planuje oświetlić jeszcze lepiej kolejne ulice Lublina, montując bardzo nowoczesne światła. Jak planuje urząd w Lublinie, nowe oświetlenie stanie na ul. Kosynierów, na długości około 900 m, czyli na odległości niecałego kilometra. Ale nie tylko na tej ulicy staną nowe latarnie. Pomysł na zrealizowanie tego projektu będzie obejmował również ulicę Zemborzycką, na odcinku od skrzyżowania z ulicą Wolińskiego do linii wysokiego napięcia.

Miasto planuje stworzyć takie latarnie w kolejnych miejscach. Obecnie, trwają przygotowania do zamontowania takich lamp na tzw. starej części ul. Nałkowskich. Tam też stanie aż 80 nowych takich punktów, dających światło na przestrzeni około 1200 m. Najpierw jednak, musi powstać opracowany projekt, a dalej zostaną zlecone konkretne działania w celu ich zamontowania. Także mieszkańcy tych okolic w dużej mierze przyczynili się do tego, że lampy staną w tym miejscu. Podczas spacerów nocami w tych częściach miasta jest zwyczajnie ciemno, a takie lampy znacznie ułatwiłyby przemierzanie drogi, przede wszystkim wpływając na bezpieczeństwo jego mieszkańców.

Nowe latarnie staną także w dzielnicy Szerokie, od ul. Siewierzan w stronę ul. Nałęczowskiej. Tam też staną cztery latarnie parkowe, pięć latarni będzie oświetlało innym drogę na ul. Jaśminowej. Dalej, nowe nośniki światła będą postawione od ul. Hetmańskiej do ul. Kawaleryjskiej, na trasie o długości 270 metrów i tam stanie 9 nowych lamp. Dalej, 25 latarni stanie na ul. Pasiecznej. A do tego, przy ul. Zdrowej dzięki również namowom mieszkańców staną kolejne lampy.

Cały koszt realizacji tego zadania, w tym zaprojektowania oraz budowy takie planowanego oświetlenia to ponad 2 miliony zł. A nowe oświetlenie stanie w ciągu całego, jednego roku. W lutym zakończy się budowa ul. Bliskiej oraz Skowronkowej. Tam też zaplanowano zamontowanie nowych latarni, a będzie ich aż 140.

Warto dodać, że w minionym roku nowe lampy pojawiły się m.in. na ul.: Zdrowej, Zadębie, Mełgiewskiej, Robotniczej, Dożynkowej, Kolorowej, Bajkowej, Wądolnej, Ślaskiego, Zemborzyckiej, Nałkowskich oraz Stary Gaj. Miasto zrealizowało również doświetlenie przejścia pieszo-rowerowego przez ul. Sławinkowską w pobliżu ul. Świerkowej (naprzeciwko Zespołu Szkół nr 12), doświetlenie przejść dla pieszych przez ul. Willową – w rejonie kościoła pw. Św. Brata Alberta oraz naprzeciwko wejścia do Ogrodu Botanicznego UMCS. Słupy oświetleniowe ustawiono też na przejściu dla pieszych u zbiegu ulic Bohaterów Monte Cassino i Krasińskiego. Z kolei w ramach Budżetu Obywatelskiego polepszono jakość oświetlenia przejść dla pieszych na ul. Nałęczowskiej na wysokości ulic: Strumykowej, Gnieźnieńskiej i Ślężan.

Udostępnij:

Subskrybuj

- REKLAMA -

Często czytane

Więcej
Related

Więcej

Co dalej z systemem Patriot na lotnisku w Jasionce?

Wiceszef MON Cezary Tomczyk poinformował, że bateria amerykańska zostanie...

Premier Tusk spotkał się z wojewodami w Białymstoku

Premier Donald Tusk oraz Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji...

Oficjalne wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego

Państwowa Komisja Wyborcza ogłosiła pełne wyniki wyborów do Parlamentu...

Wybory do Europarlamentu już w najbliższą niedzielę. Jak głosować?

W najbliższą niedzielę, 9 czerwca 2024 r., Polacy po...