piątek, 14 czerwca, 2024
- REKLAMA -

Wielki Protest Rolników w Polsce. Ostrzegają: Nasza Cierpliwość Ma Swoje Granice.

Data:

- REKLAMA -

Wczorajsza decyzja Komisji Europejskiej o przedłużeniu bezcłowego handlu z Ukrainą do 2025 roku oraz zamianie ugorowania 4% gruntów na zasiewy roślin bobowatych i motylkowych lub zastosowanie 7% poplonów tylko zwiększyła u rolników frustracje i niezadowolenie. Działacze i związkowcy zapowiadają ogromny, ogólnopolski protest, który rozpocznie się w piątek 9 lutego i potrwa 30 dni. Będą blokady granicy, autostrad i dróg w całym kraju!
Nie na takie informacje z Brukseli liczyli polscy rolnicy. Po ostatnich masowych protestach i deklaracji ze strony szefowej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen o podjęciu dialogu gospodarze liczyli, że KE wycofa się z planów importu bez ograniczeń z Ukrainy oraz szkodliwych zasad Zielonego Ładu.
Rolnicy mówią „DOŚĆ” – zablokują drogi, autostrady i granice!
Wczorajsza decyzja KE wywołała lawinę komentarzy w sieci i zmobilizowała rolników do dalszego działania. Prezydium Zarządu NSZZ Solidarność Rolników Indywidualnych zebrało się wczoraj na specjalnym posiedzeniu i podjęło decyzję w sprawie dalszych protestów. Od rzecznika NSZZ Solidarność RI Adriana Wawrzyniaka otrzymaliśmy komunikat wydany po spotkaniu i dotyczący Strajku Generalnego rolników w Polsce.

  • Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Rolników Indywidualnych „Solidarność”, na posiedzeniu Prezydium Związku w dniu 31 stycznia 2024 roku, jednogłośnie podjął uchwałę o ogłoszeniu strajku generalnego rolników na terenie całego kraju, który rozpocznie się blokadą wszystkich przejść granicznych Polski z Ukrainą wraz z blokadami dróg i autostrad w poszczególnych województwach z dniem 9 lutego 2024 roku o godzinie 10.00. Nasza cierpliwość się wyczerpała. Stanowisko Brukseli z ostatniego dnia stycznia 2024 roku jest dla całej naszej społeczności rolniczej nie do przyjęcia. Dodatkowo, bierność władz Polski i deklaracje współpracy z Komisją Europejską oraz zapowiedzi respektowania wszystkich decyzji Komisji Europejskiej w sprawie importu płodów rolnych i artykułów spożywczych z Ukrainy nie pozostawia nam innego wyboru jak ogłosić strajk generalny – czytamy w komunikacie.
    „NIE” dla wdrażania Zielonego Ładu!
    Dl rolników zrzeszonych w Związku problemem jest nie tylko nadmierny i niekontrolowany import zbóż z Ukrainy, ale także wdrażanie Zielonego Ładu, który zawiera – zdaniem rolników – wiele bezsensownych i szkodliwych zapisów oraz zasad.
  • Nie ma zgody na wdrażanie „Europejskiego Zielonego Ładu”, unijnej strategii „od pola do stołu” i Wspólnej Polityki Rolnej Unii Europejskiej w proponowanym kształcie. Rząd Polski, musi mieć jasny plan dla produkcji rolnej, opłacalności produkcji, odbudowy polskiego przetwórstwa i polskiego handlu. O to będziemy walczyć aż do skutku. Polskie, rodzinne gospodarstwa rolne są podstawą bezpieczeństwa żywnościowego kraju. Zdrowa polska żywność, którą produkuje polski rolnik to podstawa do wyżywienia i zdrowia obywateli RP. Prezydium NSZZ RI „Solidarność” apeluje o SOLIDARNOŚĆ całej społeczności rolniczej. – napisali związkowcy.

Rolnicy proszą obywateli o wyrozumiałość
W przesłanym do nas komunikacie związkowcy wzywają wszystkich rolników do mobilizacji i wspólnego działania oraz proszą pozostałych obywateli Polski o wyrozumiałość z uwagi na utrudnienia, któe mogą napotkać.

Wzywamy naszych członków do wspólnego działania i wyrażenia naszego sprzeciwu wobec obecnej sytuacji. Związek NSZZ RI „Solidarność” apeluje o jedność oraz podjęcie konstruktywnych działań dla dobra całej społeczności rolniczej. W związku z zapowiedzianymi protestami rolniczymi, NSZZ RI „Solidarność” informuje o czasowych blokadach dróg na terenie całego kraju od 9 lutego do 10 marca 2024 roku. Prosimy rodaków o wyrozumiałość i świadomość sytuacji w jakiej wszyscy się znaleźliśmy. Walczymy o nasze wspólne dobro, jakim jest uchronienie przed upadkiem i bankructwem polskich rodzinnych, niejednokrotnie wielopokoleniowych gospodarstw rolnych. W ramach możliwości, prosimy o unikanie podróży w każdorazowo wymienionych obszarach. NSZZ RI „Solidarność” apeluje o pokojową formę wyrażania niezadowolenia i współpracę ze związkowymi koordynatorami strajku – akcentuje na zakończenie swojego komunikatu Prezydium Zarządu NSZZ Solidarność RI.

1000 traktorów zablokuje Poznań
Do tych protestów znów włączają się różne oddolne grupy rolników, które podobnie jak 24 stycznia br. chcą wyjechać na drogi w całej Polsce. Grupa Rola Wielkopolski – organizatorzy największego protestu rolników w wielkopolskim Sękowie, gdzie pojawiło się prawie 500 ciągników tym razem zapowiadają wjazd 1000 traktorów do Poznania w dniu 9 lutego br.

Rolnicy, dość polityki Unii Europejskiej w naszym rolnictwie. Ostatnie protesty nie przyniosły zamierzonych skutków, dlatego 9 lutego spotykamy się w Poznaniu i organizujemy protest jakiego jeszcze nie było. Zabierz ze sobą brata, kolegę, niech będzie nas wielu. Niech zobaczą jak silną społecznością jesteśmy w Wielkopolsce!

informuje na platformie Tik Tok Sebastian Dziamski, lider Roli Wielkopolski.

Udostępnij:

Subskrybuj

- REKLAMA -

Często czytane

Więcej
Related

Więcej

Co dalej z systemem Patriot na lotnisku w Jasionce?

Wiceszef MON Cezary Tomczyk poinformował, że bateria amerykańska zostanie...

Premier Tusk spotkał się z wojewodami w Białymstoku

Premier Donald Tusk oraz Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji...

Oficjalne wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego

Państwowa Komisja Wyborcza ogłosiła pełne wyniki wyborów do Parlamentu...

Wybory do Europarlamentu już w najbliższą niedzielę. Jak głosować?

W najbliższą niedzielę, 9 czerwca 2024 r., Polacy po...