czwartek, 12 września, 2024
- REKLAMA -

Zoo we Wrocławiu bije kolejne rekordy. Dlaczego warto odwiedzić to miejsce?

Data:

- REKLAMA -

Ogród zoologiczny we Wrocławiu to miejscówka, która znajduje się przy ul. Wróblewskiego i cieszy się sporą popularnością oraz z rokiem na rok coraz większą frekwencją. W końcu nic w tym dziwnego. Zoo to uznawane jest za największe takie miejsce z różnymi okazami i gatunkami zwierząt w całej Polsce. Założone zostało w 1865 roku. Posiada zatem bardzo bogatą historię. Ale to nie wszystko, bo ogród ten mierzy aż 33 hektary powierzchni. Obliczono pod koniec 2015 roku, że w tym zoo znajduje się aż 10 tys. 500 zwierząt, a do tego 1132 różnych ich gatunków. Jest to trzecie pod tym względem zoo na całym świecie.

Ma zatem się czym pochwalić, a pracownicy nie narzekają na brak zainteresowania, a nawet na odwrót – zoo obojętnie, czy jest sezon letni, czy zimowy – przyciąga licznych turystów. Jak możemy dowiedzieć się również z danych, zoo to jest piątym najchętniej odwiedzanym ogrodem zoologicznym w całej Europie, z rekordem wejść wynoszącym ponad 28 tysięcy dziennie.

A takie tłumy turystów nie tylko przyciągnęły zwierzęta, które można było obejrzeć, ale też wprowadzono innowacje, w tym kino wirtualnej rzeczywistości oraz ogród świateł Dzika Afryka. Te atrakcje jeszcze bardziej wpłynęły na dzienną frekwencję, które uruchomione zostały jeszcze w ubiegłym, 2023 roku. W ogóle, miniony rok był dla wrocławskiego zoo bardzo szczególny. A ten, 2024 rok także zapowiada się ciekawie. Otworzona zostanie Lwiarnia, a jesienią pracownicy przygotowują obchody 10-lecia Afrykarium.

A wracając, do 2023 roku, przychody w tamtym, minionym roku wyniosły ponad 91,5 miliona zł, jak podaje Joanna Kasprzak, prezes zarządu ZOO Wrocław. A do zoo przyjeżdżają nie tylko chętnie sami wrocławianie, ale też wszyscy z wielu zakątków Polski, czy Europy, a nawet świata. Jeśli chodzi o zakup biletów, turyści łącznie zapłacili, by dostać się do zoo 82 miliony zł. W całym minionym roku, odwiedziło 1,7 miliony zwiedzających i jest to trzeci najwyższy wynik w całej historii tego miejsca.

Co najbardziej przyciągnęło turystów w minionym roku?

Na pewno o sporej frekwencji świadczą nowe innowacje zamontowane, stworzone oraz przygotowane w zoo. W czerwcu wybudowano kino wirtualnej rzeczywistości, w której w najnowszej technologii można oglądać filmy przyrodnicze – spotkać się twarzą w twarz z gorylami czy też zanurkować z humbakami albo mantami. Sprzedano 50 tysięcy biletów do takiego kina. Co jeszcze było dodatkową atrakcją dla wszystkich przyjezdnych? Ponad 61 tysięcy osób odwiedziło wystawę świateł Garden of Lights “Dzika Afryka” w samym tylko 2023 roku, która będzie dostępna do 3 marca 2024 roku i jest otwarta po zmroku w starej części zoo. Kolorowe, podświetlane figury zwierząt uzupełnione są o edukacyjne opisy ich stanowiły i stanowią wspaniałą atrakcję. A dochód ze sprzedaży biletów trafia na ratowanie pingwinów przylądkowych. Część z uzbieranych pieniędzy za bilety i wejściówki trafi do organizacji Sanccob w RPA, której od lat pomaga Fundacja DODO oraz właśnie to wrocławskie zoo.

Jakie zwierzęta przyszły na świat w tym zoo w minionym roku?

Także w ubiegłym, 2023 roku urodziły się w niniejszym zoo między innymi dwie pantery śnieżne, które otrzymały imiona Asha i Kara – to już kolejne młode od pary, Nastasji i Nurka. Zoo doczekało się także kolejnego kotika o imieniu Elmo, żubrów Pomelo i Podgrzybka, małego manata, którego imię właśnie wybierają fani na Facebooku, czy też następnego kanczyla filipińskiego. Wykluł się również następny dzioborożec palawański. Przybyły też ptaki, m.in. rzadkie łabędzie czarnoszyje i trąbiące. Wykluły się także następne pingwiny przylądkowe, których stado liczy ponad 100 osobników i ciągle rośnie.

Poza tym wrocławskie zoo jest dumne również z przychówków gatunków, które wymarły w naturze – ssaków kopytnych milu chińskich i oryksów szablorogich. W Afrykarium urodziły się między innymi orlenie cętkowane Tytus, Tabaluga i Telimena oraz orlenie luzytańskie – są to gatunki płaszczek. Narodziły się również gryzonie mary patagońskie, jak również pancerniki bolita, małe antylopy dikdiki, małpa mangaba rudoczelna, gryzonie piaskówki tłuste, lemury katta, czy mała walabia Bennetta.

– Zwierzęta są dla nas najważniejsze, a ich ochrona jest naszą misją. Urodzenia przedstawicieli najbardziej zagrożonych gatunków szczególnie nas cieszą. Wspólnymi siłami z Fundacją ZOO Wrocław – DODO wspieramy je także w naturze. W 2023 roku Fundacja wraz z naszym zoo (dzięki złotówkom z biletów ZOO na ratunek) przekazała kwotę 916 tysięcy złotych na rzecz zagrożonych wyginięciem zwierząt, co jest kolejnym rekordem na naszym koncie. Na tę kwotę złożył się między innymi dochód z rekordowego biegu Wild Run, ponad 88 tys. zł

– mówi Marta Gondek, Prezes Zarządu Fundacji ZOO Wrocław – DODO.

– Ogrody zoologiczne muszą stale się rozwijać, modernizować wybiegi, tworzyć nowe, zgodnie z najnowszymi trendami w branży. Niewątpliwie największą inwestycją przełomu ubiegłego i obecnego roku jest budowa nowego pawilonu dla lwów. Planowane zakończenie tej inwestycji nastąpi wiosną tego roku, a lwy będzie można podziwiać z bliższej perspektywy niż dotychczas. Lwiarnia rośnie jak na drożdżach, a budowa realizowana jest w pobliżu wejścia do zoo

– mówi Marta Zając-Ossowska

Przyznano wrocławskiemu zoo dodatkowo ważną nagrodę podczas odbywającego się w Krakowie Polskiego Kongresu Przedsiębiorczości – Grand Prix Fundament 2023, którą odebrała Prezes Zarządu ZOO Wrocław Joanna Kasprzak. Doceniono to miejsce za zaangażowanie w ochronę dzikiej przyrody, edukację ekologiczną oraz unikatowe podejście do promocji świata zwierząt.

Udostępnij:

Subskrybuj

- REKLAMA -

Często czytane

Więcej
Related

Więcej

Gdańsk – drugie najlepsze miasto do życia w Polsce

Najnowszy ranking Business Insider potwierdził to, co wielu mieszkańców...

Łukasz Smółka Marszałkiem Województwa Małopolskiego

Po VII sesji Sejmiku Województwa Małopolskiego za nami, na...

Tarcza „Katarzyna” wydrąży tunel, który połączy Polskę

W Łodzi powstaje nowy podziemny tunel, który połączy dwie...

Co dalej z systemem Patriot na lotnisku w Jasionce?

Wiceszef MON Cezary Tomczyk poinformował, że bateria amerykańska zostanie...