Ogród zoologiczny we Wrocławiu to miejscówka, która znajduje się przy ul. Wróblewskiego i cieszy się sporą popularnością oraz z rokiem na rok coraz większą frekwencją. W końcu nic w tym dziwnego. Zoo to uznawane jest za największe takie miejsce z różnymi okazami i gatunkami zwierząt w całej Polsce. Założone zostało w 1865 roku. Posiada zatem bardzo bogatą historię. Ale to nie wszystko, bo ogród ten mierzy aż 33 hektary powierzchni. Obliczono pod koniec 2015 roku, że w tym zoo znajduje się aż 10 tys. 500 zwierząt, a do tego 1132 różnych ich gatunków. Jest to trzecie pod tym względem zoo na całym świecie.
Ma zatem się czym pochwalić, a pracownicy nie narzekają na brak zainteresowania, a nawet na odwrót – zoo obojętnie, czy jest sezon letni, czy zimowy – przyciąga licznych turystów. Jak możemy dowiedzieć się również z danych, zoo to jest piątym najchętniej odwiedzanym ogrodem zoologicznym w całej Europie, z rekordem wejść wynoszącym ponad 28 tysięcy dziennie.
A takie tłumy turystów nie tylko przyciągnęły zwierzęta, które można było obejrzeć, ale też wprowadzono innowacje, w tym kino wirtualnej rzeczywistości oraz ogród świateł Dzika Afryka. Te atrakcje jeszcze bardziej wpłynęły na dzienną frekwencję, które uruchomione zostały jeszcze w ubiegłym, 2023 roku. W ogóle, miniony rok był dla wrocławskiego zoo bardzo szczególny. A ten, 2024 rok także zapowiada się ciekawie. Otworzona zostanie Lwiarnia, a jesienią pracownicy przygotowują obchody 10-lecia Afrykarium.
A wracając, do 2023 roku, przychody w tamtym, minionym roku wyniosły ponad 91,5 miliona zł, jak podaje Joanna Kasprzak, prezes zarządu ZOO Wrocław. A do zoo przyjeżdżają nie tylko chętnie sami wrocławianie, ale też wszyscy z wielu zakątków Polski, czy Europy, a nawet świata. Jeśli chodzi o zakup biletów, turyści łącznie zapłacili, by dostać się do zoo 82 miliony zł. W całym minionym roku, odwiedziło 1,7 miliony zwiedzających i jest to trzeci najwyższy wynik w całej historii tego miejsca.
Co najbardziej przyciągnęło turystów w minionym roku?
Na pewno o sporej frekwencji świadczą nowe innowacje zamontowane, stworzone oraz przygotowane w zoo. W czerwcu wybudowano kino wirtualnej rzeczywistości, w której w najnowszej technologii można oglądać filmy przyrodnicze – spotkać się twarzą w twarz z gorylami czy też zanurkować z humbakami albo mantami. Sprzedano 50 tysięcy biletów do takiego kina. Co jeszcze było dodatkową atrakcją dla wszystkich przyjezdnych? Ponad 61 tysięcy osób odwiedziło wystawę świateł Garden of Lights “Dzika Afryka” w samym tylko 2023 roku, która będzie dostępna do 3 marca 2024 roku i jest otwarta po zmroku w starej części zoo. Kolorowe, podświetlane figury zwierząt uzupełnione są o edukacyjne opisy ich stanowiły i stanowią wspaniałą atrakcję. A dochód ze sprzedaży biletów trafia na ratowanie pingwinów przylądkowych. Część z uzbieranych pieniędzy za bilety i wejściówki trafi do organizacji Sanccob w RPA, której od lat pomaga Fundacja DODO oraz właśnie to wrocławskie zoo.
Jakie zwierzęta przyszły na świat w tym zoo w minionym roku?
Także w ubiegłym, 2023 roku urodziły się w niniejszym zoo między innymi dwie pantery śnieżne, które otrzymały imiona Asha i Kara – to już kolejne młode od pary, Nastasji i Nurka. Zoo doczekało się także kolejnego kotika o imieniu Elmo, żubrów Pomelo i Podgrzybka, małego manata, którego imię właśnie wybierają fani na Facebooku, czy też następnego kanczyla filipińskiego. Wykluł się również następny dzioborożec palawański. Przybyły też ptaki, m.in. rzadkie łabędzie czarnoszyje i trąbiące. Wykluły się także następne pingwiny przylądkowe, których stado liczy ponad 100 osobników i ciągle rośnie.
Poza tym wrocławskie zoo jest dumne również z przychówków gatunków, które wymarły w naturze – ssaków kopytnych milu chińskich i oryksów szablorogich. W Afrykarium urodziły się między innymi orlenie cętkowane Tytus, Tabaluga i Telimena oraz orlenie luzytańskie – są to gatunki płaszczek. Narodziły się również gryzonie mary patagońskie, jak również pancerniki bolita, małe antylopy dikdiki, małpa mangaba rudoczelna, gryzonie piaskówki tłuste, lemury katta, czy mała walabia Bennetta.
– Zwierzęta są dla nas najważniejsze, a ich ochrona jest naszą misją. Urodzenia przedstawicieli najbardziej zagrożonych gatunków szczególnie nas cieszą. Wspólnymi siłami z Fundacją ZOO Wrocław – DODO wspieramy je także w naturze. W 2023 roku Fundacja wraz z naszym zoo (dzięki złotówkom z biletów ZOO na ratunek) przekazała kwotę 916 tysięcy złotych na rzecz zagrożonych wyginięciem zwierząt, co jest kolejnym rekordem na naszym koncie. Na tę kwotę złożył się między innymi dochód z rekordowego biegu Wild Run, ponad 88 tys. zł
– mówi Marta Gondek, Prezes Zarządu Fundacji ZOO Wrocław – DODO.
– Ogrody zoologiczne muszą stale się rozwijać, modernizować wybiegi, tworzyć nowe, zgodnie z najnowszymi trendami w branży. Niewątpliwie największą inwestycją przełomu ubiegłego i obecnego roku jest budowa nowego pawilonu dla lwów. Planowane zakończenie tej inwestycji nastąpi wiosną tego roku, a lwy będzie można podziwiać z bliższej perspektywy niż dotychczas. Lwiarnia rośnie jak na drożdżach, a budowa realizowana jest w pobliżu wejścia do zoo
– mówi Marta Zając-Ossowska
Przyznano wrocławskiemu zoo dodatkowo ważną nagrodę podczas odbywającego się w Krakowie Polskiego Kongresu Przedsiębiorczości – Grand Prix Fundament 2023, którą odebrała Prezes Zarządu ZOO Wrocław Joanna Kasprzak. Doceniono to miejsce za zaangażowanie w ochronę dzikiej przyrody, edukację ekologiczną oraz unikatowe podejście do promocji świata zwierząt.