piątek, 14 czerwca, 2024
- REKLAMA -

Filharmonia Narodowa w Warszawie, będzie miała nowego dyrektora

Data:

- REKLAMA -

Filharmonia Narodowa, która znajduje się przy ul. Jasnej 5 w Warszawie, zmienia dyrektora! Krzysztof Urbański, bo to o nim mowa, będzie sprawował pieczę w tym ośrodku kultury w nowym sezonie 2025/2026. Jak można przeczytać w komunikacie FN, nowa osoba na tym stanowisku będzie prowadziła szefostwo przez kolejnych pięć, następnych sezonów artystycznych.

31 stycznia br. odbyła się konferencja prasowa w budynku filharmonii, a pojawił się na niej właśnie Krzysztof Urbański, który opowiedział dokładnie o szczegółach swojej przyszłej pracy oraz o planach artystycznych w związku z nową sprawowaną funkcją w niedalekiej przyszłości. Dodajemy, że nowy szef tej instytucji zastąpi Andrzeja Boreykę, 41-letniego dyrygenta, który pracuje najczęściej z zagranicznymi orkiestrami.

Kim jest Krzysztof Urbański?

Krzysztof Urbański to rocznik 1982. Urodził się w Pabianicach, w województwie łódzkim. To przede wszystkim polski dyrygent i kompozytor. Studiował dyrygenturę na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie, gdzie jego nauczycielami był m.in. Antoni Wit , który rok po odejściu z tego stanowiska uznał go za najlepszego z piętnastu uczniów, których miał w tej uczelni. W 2007 roku zdobył I nagrodę Międzynarodowego Konkursu Dyrygenckiego „Praska Wiosna”, w tym samym roku ukończył Akademię Muzyczną im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Następnie od 2007 do 2009 roku pełnił funkcję asystenta dyrygenta Orkiestry Filharmonii Narodowej.

We wrześniu 2009 Urbański po raz pierwszy wystąpił gościnnie jako dyrygent z Orkiestrą Symfoniczną w Trondheim. W tym samym miesiącu orkiestra mianowała go kolejnym głównym dyrygentem, począwszy od sezonu 2010-2011, z początkowym kontraktem na 3 lata. Po przedłużeniu jego pierwotnej umowy o kolejne 2 lata do 2015 r., w maju 2014 r. jego umowa w Trondheim została ponownie przedłużona do 2017 r. Swoją kadencję w Trondheim zakończył pod koniec sezonu 2016–2017. Od 2015 do 2021 roku Urbański był głównym dyrygentem gościnnym NDR Elbphilharmonie Orchestra .

Poza Europą, w kwietniu 2010 roku Urbański jako pierwszy gościnnie dyrygował Orkiestrą Symfoniczną Indianapolis (ISO). Ponownie wystąpił w czerwcu 2010 roku podczas letniego cyklu orkiestry „Symphony on the Prairie”. Na podstawie tych dwóch występów ISO mianowało Urbańskiego siódmym dyrektorem muzycznym ze skutkiem od 1 września 2011 r., z początkowym kontraktem na 4 lata. Równolegle Jacobs School of Music na Indiana University Bloomington mianowała Urbańskiego na stanowisko adiunkta muzyki ze specjalnością dyrygentura orkiestrowa, począwszy od roku akademickiego 2011-2012. We wrześniu 2013 roku ISO ogłosiło przedłużenie kontraktu Urbańskiego na stanowisku dyrektora muzycznego na sezon 2017–2018. Urbański zakończył swoją kadencję na stanowisku dyrektora muzycznego wraz z zakończeniem sezonu 2020–2021.

W kwietniu 2013 roku Urbański został głównym dyrygentem gościnnym Tokijskiej Orkiestry Symfonicznej z umową na okres 3 lat. W listopadzie 2022 roku został mianowany głównym gościnnym dyrygentem Orchestra della Svizzera Italiana . We wrześniu 2023 roku Berneńska Orkiestra Symfoniczna ogłosiła powołanie Urbańskiego na kolejnego głównego dyrygenta, począwszy od sezonu 2024–2025, z wstępnym kontraktem na trzy sezony.

Występował także poza granicami naszego kraju – w Niemczech, Szwecji, Wielkiej Brytanii i w Japonii. Jest poza tym autorem muzyki filmowej. Jego „Mała świąteczna symfonia” otrzymała honorowe wyróżnienie na Ogólnopolskim Konkursie Kompozytorskim im. Grzegorza Fitelberga, zorganizowanym z okazji 8. Międzynarodowego Konkursu Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga w Katowicach w 2007 r.

Źródło: https://dzieje.pl/, Wikipedia

Udostępnij:

Subskrybuj

- REKLAMA -

Często czytane

Więcej
Related

Więcej

Co dalej z systemem Patriot na lotnisku w Jasionce?

Wiceszef MON Cezary Tomczyk poinformował, że bateria amerykańska zostanie...

Premier Tusk spotkał się z wojewodami w Białymstoku

Premier Donald Tusk oraz Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji...

Oficjalne wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego

Państwowa Komisja Wyborcza ogłosiła pełne wyniki wyborów do Parlamentu...

Wybory do Europarlamentu już w najbliższą niedzielę. Jak głosować?

W najbliższą niedzielę, 9 czerwca 2024 r., Polacy po...