W Warszawie, w stolicy naszego kraju, różnych muzeów jest naprawdę sporo. Niektóre z nich są całkowicie darmowe, obojętnie kiedy i o której godzinie je odwiedzisz. Wiele muzeów rozdaje bezpłatne wejściówki w konkretnym dniu tygodnia. My jednak zajmiemy się tymi obiektami, w których można dowiedzieć się czegoś ciekawego o naszej historii, za darmo w całym tygodniu. Podajemy też krótkie opisy muzeów oraz strony internetowe, do których warto zajrzeć, jeśli chcesz zaczerpnąć więcej informacji, a także dokładne ich adresy, gdzie się, które muzeum znajduje. To wspaniała ściąga.
NBP Centrum Pieniądza, ul. Świętokrzyska 11/21
https://www.cpnbp.pl/edukacja/warunki-zwiedzania
Misją Centrum Pieniądza NBP jest popularyzowanie wiedzy na temat ekonomii i historii pieniądza w sposób atrakcyjny, przy wykorzystaniu różnorodnych form prezentacji i nowoczesnych technologii. Celem działalności Centrum Pieniądza NBP jest dotarcie do szerokiego grona odbiorców i przybliżenie im zagadnień związanych z rozwojem ekonomii i gospodarki pieniężnej, funkcjami, jakie pieniądz pełnił na przestrzeni dziejów, a także historią powstania i ewolucją systemu bankowego i bankowości centralnej.
Instytut Pileckiego, Dom Bez Kantów, ul. Krakowskie Przedmieście 11
https://instytutpileckiego.pl/pl/wystawy
Wystawa opowiada o osobach wyjętych spod prawa, zagrożonych donosem, mordowanych bez sądu – tylko dlatego, że pomagali tym, których okupanci uznali za „podludzi”.
Spectra Art Space, ul. Bobrowiecka 6
http://starakfoundation.org/pl/spectra/news
Anna i Jerzy Starak ulegając pasji kolekcjonerskiej zgromadzili zbiór sztuki polskiej XX i XXI wieku, którego część możemy oglądać w siedzibie firmy Spectra Holding sp.z.o.o. przy ul. Bobrowieckiej 6 w Warszawie. Prezentowane obiekty z kolekcji tworzą reprezentacyjny przegląd polskiej sztuki, powstającej od 1945 roku do czasów obecnych.
Kordegarda Galeria NCK, ul. Krakowskie Przedmieście 15/17
Kordegarda. Galeria Narodowego Centrum Kultury to galeria o szczególnej pozycji – na mapie kraju, miasta i w strukturze Narodowego Centrum Kultury. Usytuowana jest przy stołecznym Trakcie Królewskim, między Pałacem Prezydenckim a Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Promuje sztukę polską oraz zagraniczną – dawną i współczesną. Wystawy, spotkania, koncerty, a także warsztaty w Kordegardzie odnoszą się do ważnych wydarzeń społecznych, artystycznych i naukowych, jak również rocznic historycznych.
Muzeum Katyńskie, Jana Jeziorańskiego 4
http://www.muzeumkatynskie.pl/
Celem muzeum jest gromadzenie pamiątek związanych ze zbrodnią katyńską i losem Polaków w ZSRR, archiwaliów, fotografii, filmów oraz publikacji dotyczących zbrodni katyńskiej, biogramów ofiar zbrodni oraz relacji rodzin ofiar. Także katalogowanie i naukowe opracowywanie zgromadzonych zbiorów, zabezpieczanie i konserwację zbiorów, prowadzenie działalności wystawienniczej i edukacyjnej, upowszechnianie wiedzy na temat zbrodni katyńskiej.
Park Rzeźby Królikarnia, ul. Puławska 113a
http://www.krolikarnia.mnw.art.pl/o-krolikarni/park-zezby/
Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego w Królikarni – muzeum sztuki znajdujące się w pałacu Królikarnia przy ul. Puławskiej 113a w Warszawie. Jest oddziałem Muzeum Narodowego w Warszawie. Muzeum zostało otwarte 26 stycznia 1965. Placówka prezentuje kolekcję rzeźby (w tym prace Xawerego Dunikowskiego). Zbiory prezentowane są w budynku Królikarni oraz otaczającym ją parku.
Muzeum Geologiczne, ul. Rakowiecka 4
https://www.pgi.gov.pl/muzeum/
Muzeum Geologiczne Państwowego Instytutu Geologicznego–Państwowego Instytutu Badawczego – muzeum mieszczące się w budynku Państwowego Instytutu Geologicznego w Warszawie przy ul. Rakowieckiej 4 (wejście od ul. Wiśniowej). Muzeum powstało w 1919. Mieści się w zabytkowym gmachu wybudowanym w latach 1925–1930 według projektu Mariana Lalewicza. W Muzeum znajduje się 8 tematycznych wystaw stałych: materia ziemi, historia polski w kamieniu pisana, surowce mineralne polski, skamieniały świat, magmatyzm, sedymentacja i diageneza, metamorfizm, państwowy instytut geologiczny 1919–1999. Ponadto w głównej sali wystawowej umieszczono zmontowane szkielety mamuta włochatego (Mammuthus primigenius Blumenbach) i nosorożca włochatego (Coelodonta antiquitatis Blumenbach) z Górnego Śląska, niedźwiedzia jaskiniowego (Ursus spelaeus Rosenmüller) z jaskiń ojcowskich. Znajduje się tam również model dinozaura − dilofozaura (Dilophosaurus wetherilli) wykonany przez Martę Szubert i nazywany zwyczajowo Dyziem. W muzeum tym wystawione są tropy dinozaurów znalezione w pobliżu Gór Świętokrzyskich. Ogółem na wystawie zgromadzono ok. 4,5 tys. eksponatów.
Galeria Tybetańska, Rondo Tybetu
https://www.facebook.com/GaleriaTybetanska/
Galeria zajmuje się najogólniej mówiąc street artem. Instytucja przybliża kulturę, historię i aktualną sytuację Tybetu.
Muzeum Legii, ul. Łazienkowska 1a
https://legia.com/muzeum-legii
Wśród kilkuset eksponatów znajdują się m.in. pamiątki związane z czołowymi trenerami i zawodnikami klubu m.in. Lucjanem Brychczym, Kazimierzem Deyną i Kazimierzem Górskim, a także puchary, piłki, stroje piłkarskie, zdjęcia ze spotkań i imprez sportowych. Na wystawie poświęconej „Żylecie” umieszczono dwie ławki i kilka krzesełek z rozebranej w czasie budowy nowego stadionu trybuny. Większość pamiątek zgromadzonych w muzeum jest związana z piłką nożną, ale rośnie także liczba eksponatów związanych m.in. boksem, zapasami i szermierką, przypominających o wielosekcyjnej historii warszawskiego klubu.
Muzeum Pamięci Powstania Warszawskiego, ul. Daniłowiczowska 18b
Placówka dokumentuje historię powstania warszawskiego. Prowadzi działalność naukowo-badawczą oraz edukacyjną poświęconą dziejom powstania, a także historii i działalności Polskiego Państwa Podziemnego. Ma stanowić hołd wobec tych, którzy walczyli i ginęli za wolną Polskę i jej stolicę, pokazując następnym pokoleniom Polaków sens tamtych wydarzeń. Ekspozycja przedstawia walkę i codzienność powstania na tle okupacji, poprzez ukazanie złożonej sytuacji międzynarodowej, aż po powojenny terror komunistyczny i losy powstańców w PRL-u. Muzeum wykorzystuje nowoczesne techniki audiowizualne. Są one bardzo przydatne w dotarciu do jednego z głównych jego adresatów, jakim jest młodzież, pozwalają także w sposób inspirujący opowiadać o historii i patriotyzmie. Muzeum Powstania Warszawskiego zgromadziło ponad 30 tys. eksponatów. Przez pierwsze 10 lat działalności odwiedziło je ponad 4,6 mln osób.
Źródła: Wikipedia, https://warsawnow.pl/