czwartek, 12 września, 2024
- REKLAMA -

Które muzea w Warszawie są całkowicie darmowe, przez cały tydzień?

Data:

- REKLAMA -

W Warszawie, w stolicy naszego kraju, różnych muzeów jest naprawdę sporo. Niektóre z nich są całkowicie darmowe, obojętnie kiedy i o której godzinie je odwiedzisz. Wiele muzeów rozdaje bezpłatne wejściówki w konkretnym dniu tygodnia. My jednak zajmiemy się tymi obiektami, w których można dowiedzieć się czegoś ciekawego o naszej historii, za darmo w całym tygodniu. Podajemy też krótkie opisy muzeów oraz strony internetowe, do których warto zajrzeć, jeśli chcesz zaczerpnąć więcej informacji, a także dokładne ich adresy, gdzie się, które muzeum znajduje. To wspaniała ściąga.

NBP Centrum Pieniądza, ul. Świętokrzyska 11/21

https://www.cpnbp.pl/edukacja/warunki-zwiedzania

Misją Centrum Pieniądza NBP jest popularyzowanie wiedzy na temat ekonomii i historii pieniądza w sposób atrakcyjny, przy wykorzystaniu różnorodnych form prezentacji i nowoczesnych technologii. Celem działalności Centrum Pieniądza NBP jest dotarcie do szerokiego grona odbiorców i przybliżenie im zagadnień związanych z rozwojem ekonomii i gospodarki pieniężnej, funkcjami, jakie pieniądz pełnił na przestrzeni dziejów, a także historią powstania i ewolucją systemu bankowego i bankowości centralnej.

Instytut Pileckiego, Dom Bez Kantów, ul. Krakowskie Przedmieście 11

https://instytutpileckiego.pl/pl/wystawy

Wystawa opowiada o osobach wyjętych spod prawa, zagrożonych donosem, mordowanych bez sądu – tylko dlatego, że pomagali tym, których okupanci uznali za „podludzi”.

Spectra Art Space, ul. Bobrowiecka 6

http://starakfoundation.org/pl/spectra/news

Anna i Jerzy Starak ulegając pasji kolekcjonerskiej zgromadzili zbiór sztuki polskiej XX i XXI wieku, którego część możemy oglądać w siedzibie firmy Spectra Holding sp.z.o.o. przy ul. Bobrowieckiej 6 w Warszawie. Prezentowane obiekty z kolekcji tworzą reprezentacyjny przegląd polskiej sztuki, powstającej od 1945 roku do czasów obecnych.

Kordegarda Galeria NCK, ul. Krakowskie Przedmieście 15/17

https://kordegarda.org/pl/l

Kordegarda. Galeria Narodowego Centrum Kultury to galeria o szczególnej pozycji – na mapie kraju, miasta i w strukturze Narodowego Centrum Kultury. Usytuowana jest przy stołecznym Trakcie Królewskim, między Pałacem Prezydenckim a Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Promuje sztukę polską oraz zagraniczną – dawną i współczesną. Wystawy, spotkania, koncerty, a także warsztaty w Kordegardzie odnoszą się do ważnych wydarzeń społecznych, artystycznych i naukowych, jak również rocznic historycznych.

Muzeum Katyńskie, Jana Jeziorańskiego 4

http://www.muzeumkatynskie.pl/

Celem muzeum jest gromadzenie pamiątek związanych ze zbrodnią katyńską i losem Polaków w ZSRR, archiwaliów, fotografii, filmów oraz publikacji dotyczących zbrodni katyńskiej, biogramów ofiar zbrodni oraz relacji rodzin ofiar. Także katalogowanie i naukowe opracowywanie zgromadzonych zbiorów, zabezpieczanie i konserwację zbiorów, prowadzenie działalności wystawienniczej i edukacyjnej, upowszechnianie wiedzy na temat zbrodni katyńskiej.

Park Rzeźby Królikarnia, ul. Puławska 113a

http://www.krolikarnia.mnw.art.pl/o-krolikarni/park-zezby/

Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego w Królikarni – muzeum sztuki znajdujące się w pałacu Królikarnia przy ul. Puławskiej 113a w Warszawie. Jest oddziałem Muzeum Narodowego w Warszawie. Muzeum zostało otwarte 26 stycznia 1965. Placówka prezentuje kolekcję rzeźby (w tym prace Xawerego Dunikowskiego). Zbiory prezentowane są w budynku Królikarni oraz otaczającym ją parku.

Muzeum Geologiczne, ul. Rakowiecka 4

https://www.pgi.gov.pl/muzeum/

Muzeum Geologiczne Państwowego Instytutu Geologicznego–Państwowego Instytutu Badawczego – muzeum mieszczące się w budynku Państwowego Instytutu Geologicznego w Warszawie przy ul. Rakowieckiej 4 (wejście od ul. Wiśniowej). Muzeum powstało w 1919. Mieści się w zabytkowym gmachu wybudowanym w latach 1925–1930 według projektu Mariana Lalewicza. W Muzeum znajduje się 8 tematycznych wystaw stałych: materia ziemi, historia polski w kamieniu pisana, surowce mineralne polski, skamieniały świat, magmatyzm, sedymentacja i diageneza, metamorfizm, państwowy instytut geologiczny 1919–1999. Ponadto w głównej sali wystawowej umieszczono zmontowane szkielety mamuta włochatego (Mammuthus primigenius Blumenbach) i nosorożca włochatego (Coelodonta antiquitatis Blumenbach) z Górnego Śląska, niedźwiedzia jaskiniowego (Ursus spelaeus Rosenmüller) z jaskiń ojcowskich. Znajduje się tam również model dinozaura − dilofozaura (Dilophosaurus wetherilli) wykonany przez Martę Szubert i nazywany zwyczajowo Dyziem.  W muzeum tym wystawione są tropy dinozaurów znalezione w pobliżu Gór Świętokrzyskich. Ogółem na wystawie zgromadzono ok. 4,5 tys. eksponatów.

Galeria Tybetańska, Rondo Tybetu

https://www.facebook.com/GaleriaTybetanska/

Galeria zajmuje się najogólniej mówiąc street artem. Instytucja przybliża kulturę, historię i aktualną sytuację Tybetu.

Muzeum Legii, ul. Łazienkowska 1a

https://legia.com/muzeum-legii

Wśród kilkuset eksponatów znajdują się m.in. pamiątki związane z czołowymi trenerami i zawodnikami klubu m.in. Lucjanem Brychczym, Kazimierzem Deyną i Kazimierzem Górskim, a także puchary, piłki, stroje piłkarskie, zdjęcia ze spotkań i imprez sportowych. Na wystawie poświęconej „Żylecie” umieszczono dwie ławki i kilka krzesełek z rozebranej w czasie budowy nowego stadionu trybuny. Większość pamiątek zgromadzonych w muzeum jest związana z piłką nożną, ale rośnie także liczba eksponatów związanych m.in. boksem, zapasami i szermierką, przypominających o wielosekcyjnej historii warszawskiego klubu.

Muzeum Pamięci Powstania Warszawskiego, ul. Daniłowiczowska 18b

Placówka dokumentuje historię powstania warszawskiego. Prowadzi działalność naukowo-badawczą oraz edukacyjną poświęconą dziejom powstania, a także historii i działalności Polskiego Państwa Podziemnego. Ma stanowić hołd wobec tych, którzy walczyli i ginęli za wolną Polskę i jej stolicę, pokazując następnym pokoleniom Polaków sens tamtych wydarzeń. Ekspozycja przedstawia walkę i codzienność powstania na tle okupacji, poprzez ukazanie złożonej sytuacji międzynarodowej, aż po powojenny terror komunistyczny i losy powstańców w PRL-u. Muzeum wykorzystuje nowoczesne techniki audiowizualne. Są one bardzo przydatne w dotarciu do jednego z głównych jego adresatów, jakim jest młodzież, pozwalają także w sposób inspirujący opowiadać o historii i patriotyzmie. Muzeum Powstania Warszawskiego zgromadziło ponad 30 tys. eksponatów. Przez pierwsze 10 lat działalności odwiedziło je ponad 4,6 mln osób.

Źródła: Wikipedia, https://warsawnow.pl/

Udostępnij:

Subskrybuj

- REKLAMA -

Często czytane

Więcej
Related

Więcej

Gdańsk – drugie najlepsze miasto do życia w Polsce

Najnowszy ranking Business Insider potwierdził to, co wielu mieszkańców...

Łukasz Smółka Marszałkiem Województwa Małopolskiego

Po VII sesji Sejmiku Województwa Małopolskiego za nami, na...

Tarcza „Katarzyna” wydrąży tunel, który połączy Polskę

W Łodzi powstaje nowy podziemny tunel, który połączy dwie...

Co dalej z systemem Patriot na lotnisku w Jasionce?

Wiceszef MON Cezary Tomczyk poinformował, że bateria amerykańska zostanie...