piątek, 14 czerwca, 2024
- REKLAMA -

Profilaktyka 40 PLUS potrwa tylko do czerwca 2024. Pospiesz się zatem z darmowymi badaniami!

Data:

- REKLAMA -

Resort zdrowia, poinformował o tym, że przedłuża program „Profilaktyka 40 plus”. I tak wszystkie osoby, które ukończyły 40 rok życia będą mogły skorzystać z takich bezpłatnych badań tylko do 30 czerwca 2024. Warto już teraz skorzystać z oferty i przebadać się, pamiętając, o upływającym czasie.

Program ten trwa od 1 lipca 2021 roku. Wszystkie uprawnione pod względem wieku osoby otrzymują jednorazowy dostęp do bezpłatnego pakietu badań diagnostycznych. Z niego mogą skorzystać zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Nie ma jednak tej górnej granicy, a dotychczas z takiego udogodnienia skorzystała nawet 100-latka! NFZ finansuje Profilaktykę 40 plus, a każdy do końca czerwca może się zgłosić na takie badania, wypełniając ankietę a potem otrzymując e-skierowanie.

Można zatem w ramach projektu wykonać:

morfologię krwi obwodowej z wzorem odsetkowym i płytkami krwi

stężenie cholesterolu całkowitego albo kontrolny profil lipidowy

stężenie glukozy we krwi

próby wątrobowe (AlAT, AspAT, GGTP)

poziom kreatyniny we krwi

badanie ogólne moczu

poziom kwasu moczowego we krwi

krew utajona w kale – metodą immunochemiczną (iFOBT)

pomiar ciśnienia tętniczego

pomiar masy ciała, wzrostu, obwodu w pasie oraz obliczenie wskaźnika masy ciała (BMI).

Panowie dodatkowo zyskują badanie PSA, które jest niezbędne do wykrycia przerostu prostaty i raka prostaty.

W sumie, w całej Polsce z takiej medycznej „promocji” skorzystało już 2,7 miliona osób, w tym sto osób powyżej stu lat życia. 860 tys. osób wypełniło ankietę odnośnie siebie i swojego zdrowia i otrzymało e-skierowanie, z kolei 1,8 miliona osób zrealizowało bezpłatne pakiety badań profilaktycznych. Z czego 60% to właśnie były kobiety, według przeprowadzonych statystyk.

Jeśli chodzi o samą ankietę, wypełnisz ją logując się na swoim Internetowym Koncie Pacjenta (IKP), albo w aplikacji mobilnej mojeIKP. W zakładce „profilaktyka”, znajdziesz ankietę, która podpowie ci, jakie badania warto wykonać najpierw. Po wypełnieniu ankiety, do maksymalnie dwóch dni roboczych, otrzymasz e-skierowanie na darmowy pakiet badań. Nie musisz iść do lekarza. Elektroniczne skierowanie zostanie wystawione automatycznie. Gdy tylko dostaniesz e-skierowanie, możesz umówić się na badanie. Wykonasz je w jednym z blisko 2,5 tys. punktów w całym kraju. Pamiętaj o zabraniu dowodu osobistego!

Ankietę można również wypełnić przez telefon. Pomoże ci w tym specjalny konsultant. Trzeba w tym celu zatelefonować pod bezpłatny numer +48 800 100 101. Infolinia działa przez cały tydzień, w godzinach od 8:00 rano do 18:00 wieczorem. Możesz to zrobić również w placówce medycznej, która realizuje program. Pamiętaj o tym, że wszystkie badania z pakietu musisz wykonać w jednej placówce, która rozpocznie realizację e-skierowania. A po zrobieniu badań umów się na wizytę do swojego lekarza POZ i skonsultuj swoje wyniki.

Źródło: https://www.nfz.gov.pl/

Udostępnij:

Subskrybuj

- REKLAMA -

Często czytane

Więcej
Related

Więcej

Co dalej z systemem Patriot na lotnisku w Jasionce?

Wiceszef MON Cezary Tomczyk poinformował, że bateria amerykańska zostanie...

Premier Tusk spotkał się z wojewodami w Białymstoku

Premier Donald Tusk oraz Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji...

Oficjalne wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego

Państwowa Komisja Wyborcza ogłosiła pełne wyniki wyborów do Parlamentu...

Wybory do Europarlamentu już w najbliższą niedzielę. Jak głosować?

W najbliższą niedzielę, 9 czerwca 2024 r., Polacy po...