poniedziałek, 24 czerwca, 2024
- REKLAMA -

Zmiany w Strefie Granicznej z Białorusią: Nowe Zadania Dla Strażników Granicznych.

Data:

- REKLAMA -

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji ogłasza zmiany na granicy z Białorusią. W ramach nowych planów, Straż Graniczna zostanie zobligowana do tworzenia grup poszukiwawczo-ratowniczych, a rozporządzenie dotyczące pushbacków ulegnie modyfikacjom. Resort jednocześnie podkreśla konieczność zapewnienia „szczelności granicy”.

MSWiA planuje wprowadzić istotne zmiany na granicy polsko-białoruskiej, która w ubiegłym roku była świadkiem blisko 26 tysięcy prób nielegalnego przekroczenia. Chociaż w ostatnich miesiącach zanotowano spadek aktywności, przedstawiciele nowego rządu pragną wprowadzić nowe regulacje na obszarze, który od listopada 2021 roku jest celem regularnych prób forsowania przez migrantów.

Zgodnie z informacjami opublikowanymi w piątek w „Rzeczpospolitej”, MSWiA planuje narzucić Straży Granicznej obowiązek utworzenia grup poszukiwawczo-ratowniczych przy granicy z Białorusią. Wiceszef MSWiA, Maciej Duszczyk, przekazał tę informację w piśmie do rzecznika praw obywatelskich, Marcina Wiącka.

Nowo formowane grupy mają mieć za zadanie „zapobieganie kryzysom humanitarnym”. To jedna z dwóch nowości planowanych w kontekście granicy. Drugą innowacją jest nowelizacja rozporządzenia dotyczącego pushbacków, o którą Rzecznik Praw Obywatelskich, Marcin Wiącek, apelował w połowie grudnia.

Zgodnie z planami nowelizacji, zatrzymani imigranci będą otrzymywali wsparcie humanitarne, co ma wprowadzić dodatkowy wymiar humanitarny do procesu kontroli granicznych.


Źródło informacji:polsatnews.pl

Wzmacniamy zabezpieczenie granicy z Białorusią. Już za chwilę kolejne inwestycje. Granica musi być szczelna. Odzyskujemy kontrolę nad migracjami. W przyszłym tygodniu pierwsze posiedzenie Międzyresortowego Zespołu ds. Migracji.

Maciek Duszczyk

Udostępnij:

Subskrybuj

- REKLAMA -

Często czytane

Więcej
Related

Więcej

Co dalej z systemem Patriot na lotnisku w Jasionce?

Wiceszef MON Cezary Tomczyk poinformował, że bateria amerykańska zostanie...

Premier Tusk spotkał się z wojewodami w Białymstoku

Premier Donald Tusk oraz Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji...

Oficjalne wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego

Państwowa Komisja Wyborcza ogłosiła pełne wyniki wyborów do Parlamentu...

Wybory do Europarlamentu już w najbliższą niedzielę. Jak głosować?

W najbliższą niedzielę, 9 czerwca 2024 r., Polacy po...