piątek, 14 czerwca, 2024
- REKLAMA -

Gliwice zapraszają do oglądania największej na świecie makiety miasteczka, wykonanego z piernika!

Data:

- REKLAMA -

W Gliwicach, przy ul. Pszczyńskiej 315 na Śląsku można od 29 listopada do 2023 roku aż do końca (29) lutego 2024 roku podziwiać przepiękne, robiące ogromne wrażenie, największe takie miasteczko na świecie wykonane z całości z pierniczków! Całość, jeśli chodzi o kolory nie jest wcale wyłącznie brązowa, tylko kolorowa, a to za sprawą lukru, którym korzenne, aromatyczne ciasteczka zostały polane. Cała konstrukcja robi piorunujące wrażenie. Cóż, jeśli chcesz sprawdzić to na własne oczy, wybierz się właśnie do polskich Gliwic!

Cała konstrukcja przypomina miasteczko, ubogacone tysiącami lampek i jest stworzona w całości z wypiekanych przez cukierników pierniczków. A na całą makietę, trzeba było użyć ponad tonę ciasteczek. Ułożono z nich chatki, w których mieszkają pachnące cynamonem mikołaje oraz ludziki. Jest też zamek, ratusz, ruchoma szopka bożonarodzeniowa oraz oczywiście lukrowane na zielono choinki. A w całym miasteczku zamontowana jest ruchoma kolej, która przemierza wzdłuż całej konstrukcji. Czekoladowe pociągi wiozą w wagonikach różne słodkości.

Na pewno zastanawiasz się, jak to wszystko zostało stworzone? Warto tutaj zaznaczyć, że piernikowe miasteczko to wytwór rzemieślniczy, robiony z największą starannością, ręcznie ozdabiany kolorowym lukrem. Nad całym projektem pracowała między innymi Jowita Woszczyńska, która może się pochwalić zdobyciem mistrzostwa świata za dekorację tortów.

W miasteczku znalazły się i bajkowe postacie, na przykład Czerwony Kapturek razem z Wilkiem, czy też Królowa Śniegu. A wszystko to obok licznych chatek, oprószonych białym puchem.

Dodatkowo, do produkcji ciasteczek, które stoją obecnie na imponującej wystawie użyto 190 kilogramów miodu i 36 kilogramów korzennych przypraw. Miasto oblane jest słodką pierzynką z lukru, do którego modelarze wykorzystali 410 jaj, 200 cytryn i 450 kilogramów cukru pudru. Z tych składników powstało miasteczko o powierzchni 100 metrów kwadratowych.

To będzie już czwarta edycja Miasta z Piernika w Gliwicach, co roku wystawa jest większa i zaskakuje odwiedzających nowymi, imponującymi konstrukcjami. M.in. po raz pierwszy na lodowym tronie zasiądła Królowa Śniegu w towarzystwie zaczarowanego przez nią Kaja. 

Źródło: https://europacentralna.eu/, https://kolejkowo.pl/

Udostępnij:

Subskrybuj

- REKLAMA -

Często czytane

Więcej
Related

Więcej

Co dalej z systemem Patriot na lotnisku w Jasionce?

Wiceszef MON Cezary Tomczyk poinformował, że bateria amerykańska zostanie...

Premier Tusk spotkał się z wojewodami w Białymstoku

Premier Donald Tusk oraz Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji...

Oficjalne wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego

Państwowa Komisja Wyborcza ogłosiła pełne wyniki wyborów do Parlamentu...

Wybory do Europarlamentu już w najbliższą niedzielę. Jak głosować?

W najbliższą niedzielę, 9 czerwca 2024 r., Polacy po...