poniedziałek, 24 czerwca, 2024
- REKLAMA -

Rząd potwierdził waloryzację rent oraz emerytur w 2024 roku, o co najmniej 12,3%

Data:

- REKLAMA -

Rząd właśnie ustanowił, tym samym potwierdził, że dla wszystkich rencistów oraz dla osób, które otrzymują emerytury, będzie ich waloryzacja. A to oznacza, że wszystkie te pieniężne świadczenia pójdą w górę. O ile procent wzrosną one, po podwyżce? Ile seniorzy oraz wszyscy renciści otrzymają wypłatę na rękę?

W obecnym, 2024 roku razem z ogólnym wzrostem wszędzie cen, podniosą się także i wszystkie wypłaty dla emerytów oraz osób, które pobierają renty. I jak zapowiedział niedawno temu rząd w Polsce, wzrosną one aż o 12,3%. A poinformowała o tym wszystkie media oraz samych zainteresowanych, którzy pobierają takie świadczenie – minister rodziny, pracy i polityki społecznej – Angieszka Dziemianowicz-Bąk. Nasze państwo ta waloryzacja będzie kosztować około 43,6 mld zł.

Obecnie panuje na rynku wysoka inflacja, szczególnie dla pierwszej połowy ubiegłego roku i właśnie dlatego postanowiono podnieść takie stawki. Seniorzy i osoby, pobierające renty mogą zatem liczyć na podwyżkę. Jednak jak się szacuje, wszechobecne podwyżki w następnych latach mogą być mniejsze, dlatego specjaliści przewidują, że 2024 rok może być ostatnimi latami, w których waloryzacja wszystkich takich świadczeń jest tak wysoka.

Emerytury i renty podlegają corocznie waloryzacji od 1 marca. Polega ona na pomnożeniu kwoty świadczenia i podstawy jego wymiaru przez wskaźnik waloryzacji.

Ostateczny, obowiązujący wskaźnik waloryzacji na rok 2024 będzie podany w lutym, kiedy Główny Urząd Statystyczny opublikuje dane. Jeszcze w połowie ubiegłego roku rząd Zjednoczonej Prawicy przyjął wskaźnik waloryzacji emerytur na poziomie 12,3% i taki wskaźnik pojawił się w budżecie. Taka też właśnie waloryzacja będzie obowiązywała w tym roku.

Rząd planuje w tym roku tak samo jak w poprzednich latach, dodatkowo wydać trzynastą oraz czternastą emeryturę.

Przykładowo, jeśli emerytura będzie wynosiła 1092 zł na rękę, teraz, po waloryzacji, emeryt otrzyma wypłatę świadczenia w wysokości 1226,32 zł. Jak policzyć twoją waloryzację, o ile wzrośnie twoja emerytura lub renta? Pomnóż swoje aktualne świadczenie pieniężne, przez wynik waloryzacji, czyli przez 12,3. Następnie dany wynik podziel przez 100, a otrzymaną kwotę dodaj do swojej starej, mniejszej emerytury, przed waloryzacją. Uzyskany wynik to nowa, podwyższona wypłata, którą najprawdopodobniej już od marca otrzymasz!

Źródło: https://www.msn.com/

Udostępnij:

Subskrybuj

- REKLAMA -

Często czytane

Więcej
Related

Więcej

Co dalej z systemem Patriot na lotnisku w Jasionce?

Wiceszef MON Cezary Tomczyk poinformował, że bateria amerykańska zostanie...

Premier Tusk spotkał się z wojewodami w Białymstoku

Premier Donald Tusk oraz Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji...

Oficjalne wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego

Państwowa Komisja Wyborcza ogłosiła pełne wyniki wyborów do Parlamentu...

Wybory do Europarlamentu już w najbliższą niedzielę. Jak głosować?

W najbliższą niedzielę, 9 czerwca 2024 r., Polacy po...