piątek, 14 czerwca, 2024
- REKLAMA -

Śląskie Beskidy w tym roku bardzo oblężone przez turystów. Wyjaśniamy, dlaczego tak jest?

Data:

- REKLAMA -

Gdzie leżą Beskidy? Beskidy stanowią pasmo górskie, położone w Karpatach Zachodnich; zajmują tereny od rzeki Beczwy w zachodnich Czechach, aż po Czeremosz – rzekę na wschodzie Ukrainy. Od południa polskie Beskidy graniczą z Pieninami i Obniżeniem Orawsko-Podhalańskim, a od północy z Pogórzem Karpackim i należą one do województwa śląskiego. To one w tym (2024 roku) przyciągają najliczniej turystów. Dlaczego?

Branża turystyczna w Beskidach jeszcze w styczniu, zanim pierwsze województwa rozpoczęły na dobre ferie, cieszyła się sporym zainteresowaniem. Mimo, że w tym roku pobyt w górach jest nieco droższy, bo o kilkanaście procent niż w poprzednich latach, to już teraz, zauważa się spore zainteresowanie tą malowniczą okolicą wśród turystów. Wiele ośrodków w tej okolicy ma już zapełnione oferty właśnie turystami. A wśród są albo tez byli właśnie młodzi ludzie, którzy mają lub też mieli w tym roku ferie.

W tym roku ferie 15 stycznia rozpoczęły województwa mazowieckie, dolnośląskie, opolskie i zachodnio-pomorskie. Uczniowie w województwie śląskim, którzy najwięcej wypoczywają w Beskidach, rozpoczęły je 29 stycznia i potrwają one do 11 lutego. W tym czasie, dokładając do tego jeszcze inne dzieci, z innych województw, nic dziwnego, że Beskidy przeżywają takie oblężenie. Ale dlaczego jest tutaj tak dużo turystów? Co najbardziej przyciąga to miejsce?

W restauracjach ceny są zróżnicowane. Na przykład 36 zł kosztują placki ze śmietaną. Rolada wołowa z kluskami śląskimi i czerwoną kapustą to już koszt 61 zł. 115 zł trzeba zapłacić za polędwicę wołową z masłem czosnkowym, frytkami i sałatką. Pierogi nadziewane mięsem dzika to wydatek 43 zł, a golonka z chrzanem, kapustą i chlebem 56 zł.

„Ludzie pytają, co robić, kiedy nie będzie śniegu? Możliwości w Wiśle jest sporo. Pojawiły się kolejne: muzeum wiślańskiej kuchni regionalnej, skansen habsburska osada gospodarcza. Mamy lodowisko usytuowane w kompleksie basenowym w centrum miasta. Każdy, kto posiada karnet narciarski, wejdzie na nie za darmo. To ukłon w stronę narciarzy. Mogą parę godzin pojeździć na stoku, a potem wybrać się na łyżwy”

– poinformował dalej

Uczniowie z województwa śląskiego już rozpoczęli ferie! Wiele osób pochodzących właśnie z tego miejsca wykorzystuje dane im wolne od szkoły bardzo aktywnie, na przykład zjeżdżając na nartach czy na desce z beskidzkich szlaków i stoków, korzystając jeszcze z wielu innych atrakcji, które czekają na turystów w tym regionie i jakie oferuje to miejsce.

– Beskid Śląski i Żywiecki to doskonałe miejsca na aktywny wypoczynek. Świetna oferta ośrodków narciarskich, mnóstwo atrakcji dla dzieci i całych rodzin, do tego wyborna, lokalna kuchnia i bogata oferta turystyczna. Zapraszam wszystkich do spędzenia ferii w naszym regionie, to gwarancja wyjątkowego klimatu, zapierających dech w piersiach krajobrazów i świetnej zabawy

 – zachęca marszałek Jakub Chełstowski.

Do spędzenia tego czasu wolnego i zimowego zarazem, w tym beskidzkim regionie zapraszają również przedstawiciele gmin.

– Staramy się przygotować dla odwiedzających bogaty kalendarz wydarzeń towarzyszących, by oprócz zimowego szaleństwa na stokach mieli okazję poznać naszą tradycję i kulturę

– przekonuje burmistrz Wisły, Tomasz Bujok.

Istebna i Wisła wchodzą w skład tzw. „Beskidzkiej 5” obok Szczyrku, Brennej i Ustronia. Celem powstania tego projektu jest zwiększenie ruchu turystycznego i promocja beskidzkich gmin. Województwo Śląskie razem z jedną ze stacji TV zaprasza również na cykl wydarzeń, podczas których organizowane są różne ciekawe konkursy, także i te sportowe, darmowa szkółka narciarska, oraz wiele innych ciekawych atrakcji. W najbliższym czasie podobne wydarzenie będzie zorganizowane w Szczyrku – Mountain Resort (10-11 lutego) oraz w Wiśle – Nowa Osada (17-18 lutego).

Z ciekawą ofertą dla podróżnych startują również Koleje Śląskie. Akcje „Ferie 2024” potrwają do 11 lutego 2024 roku. Dzięki niej dzieci powyżej czwartego roku życia, uczniowie szkół podstawowych, średnich, szkół branżowych, posiadający ważną legitymację szkolną będą mogli zakupić bilet w cenie 1 zł. Bilety dostępne będę w kasach i u drużyn konduktorskich w pociągach przewoźnika.

Źródło: https://radio.opole.pl/, https://beskidzka24.pl/

Udostępnij:

Subskrybuj

- REKLAMA -

Często czytane

Więcej
Related

Więcej

Co dalej z systemem Patriot na lotnisku w Jasionce?

Wiceszef MON Cezary Tomczyk poinformował, że bateria amerykańska zostanie...

Premier Tusk spotkał się z wojewodami w Białymstoku

Premier Donald Tusk oraz Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji...

Oficjalne wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego

Państwowa Komisja Wyborcza ogłosiła pełne wyniki wyborów do Parlamentu...

Wybory do Europarlamentu już w najbliższą niedzielę. Jak głosować?

W najbliższą niedzielę, 9 czerwca 2024 r., Polacy po...