wtorek, 18 czerwca, 2024
- REKLAMA -

Bydgoska PESA wjechała na tory w Ghanie

Data:

- REKLAMA -

PESA podpisała umowę ramową, zobowiązując się do dostarczenia do Ghany 12 pojazdów kolejowych. Obejmują one zespoły trakcyjne oparte na najnowszej platformie pojazdów regionalnych PESA. Pierwszym z dostarczonych pojazdów będzie jednostka zbudowana na bazie czeskiego DMU 847, który pojawił się na bydgoskim dworcu w piątek.

Podczas piątkowej prezentacji pojazdu na Dworcu Głównym w Bydgoszczy wzięli udział ważni goście, w tym Yaw Owusu, sekretarz stanu i prezes Agencji Rozwoju Kolei Ghany, wiceminister Piotr Malepszak, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury, Michał Koniuch, wicewojewoda kujawsko-pomorski, oraz przedstawiciele zarządu firm Pesa i Kolei Ghany.

Chciałbym podziękować zarówno za szybką realizację naszego zamówienia, jak i dzisiejszą uroczystość. Dostawa tych nowoczesnych pociągów to milowy krok w rozwoju kolei w Ghanie, który będzie miał ogromne znaczenie nie tylko dla sektora kolejowego, ale dla całości rozwoju społecznego i gospodarczego kraju. Chcemy kontynuować współpracę naszych lokalnych firm z Pesa, to otwarcie na międzynarodową współpracę gospodarczą, które niesie z sobą wiele korzyści dla naszych obywateli.

Yaw Owusu, Sekretarz Stanu i Prezes Agencji Rozwoju Kolei Ghany.

Rząd Ghany wdrożył program budowy niemal 4 tysięcy kilometrów nowych linii kolejowych o standardowym rozstawie szyn. Głównym celem tego przedsięwzięcia jest znacząca poprawa infrastruktury komunikacyjnej i transportowej w kraju, a także umożliwienie w przyszłości krajom sąsiednim dostępu koleją do kluczowych portów morskich w Ghanie, mających strategiczne znaczenie dla gospodarki Regionu Afryki Zachodniej. Projekt ten, oprócz usprawnienia przewozu towarów i surowców naturalnych, ma także zachęcić mieszkańców Ghany do korzystania z transportu kolejowego, aby kolej stała się kluczowym elementem rozwoju transportu publicznego, zwłaszcza w kontekście przeludnienia w regionie. Ghana liczy 33 miliony mieszkańców, a sama stolica, Accra, osiągnęła liczbę 6 milionów ludności, co w perspektywie dekady może uczynić ją jednym z dziesięciu największych miast afrykańskich.

Eksperci podkreślają często, że Pesa jest jedną z głównych polskich, przemysłowych marek eksportowych. Dzisiejsza uroczystość to potwierdza. Po kilkunastu krajach Europy czas na Afrykę. Panu ministrowi i przedstawicielom Kolei z Ghany gratuluję wyboruj. Jestem przekonany, że wasi pasażerowie będą podróżować bezpiecznymi, komfortowymi pociągami.

Michał Koniuch, wicewojewoda kujawsko-pomorski.

PESA, jako szósty producent pojazdów spalinowych na świecie, dostarcza nowoczesne pojazdy eco-DMU z najnowszej platformy pojazdów regionalnych do obsługi nowych linii kolejowych w Ghanie. Te pojazdy Regio160 spełniają najnowsze europejskie normy emisji spalin i wyposażone są w ekologiczne silniki Stage V. Stanowią one pierwsze ekologiczne pojazdy DMU dostarczone do Afryki. Jednakże, dostarczenie tych pojazdów do Ghany stanowi wyzwanie, gdyż muszą one dotrzeć do celu drogą morską. PESA angażuje się w dostarczenie najnowocześniejszych pojazdów, dostosowanych do potrzeb afrykańskich przewoźników operujących głównie na liniach niezelektryfikowanych. Do chwili obecnej PESA dostarczyła ponad 450 pojazdów DMU, które obsługują pasażerów w Polsce, Niemczech, Czechach, Włoszech, na Litwie, Ukrainie i Białorusi.

Udostępnij:

Subskrybuj

- REKLAMA -

Często czytane

Więcej
Related

Więcej

Co dalej z systemem Patriot na lotnisku w Jasionce?

Wiceszef MON Cezary Tomczyk poinformował, że bateria amerykańska zostanie...

Premier Tusk spotkał się z wojewodami w Białymstoku

Premier Donald Tusk oraz Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji...

Oficjalne wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego

Państwowa Komisja Wyborcza ogłosiła pełne wyniki wyborów do Parlamentu...

Wybory do Europarlamentu już w najbliższą niedzielę. Jak głosować?

W najbliższą niedzielę, 9 czerwca 2024 r., Polacy po...