wtorek, 18 czerwca, 2024
- REKLAMA -

Nowe zasady funkcjonowania strefy płatnego parkowania w Lublinie

Data:

- REKLAMA -

Na mocy podpisanej umowy między Miastem a MPK Lublin, począwszy od maja bieżącego roku, zarządzanie całym obszarem Strefy Płatnego Parkowania na terenie Lublina zostanie przekazane spółce. Do momentu pełnego przejęcia przez nowego operatora, aktualni wykonawcy będą nadal odpowiedzialni za obsługę Strefy Płatnego Parkowania.

Rozpoczęcie pełnienia roli operatora dla całej Strefy Płatnego Parkowania (SPP) przez MPK Lublin planowane jest na 11 maja. Nadzór nad opłatami za parkowanie w SPP będzie sprawowany przez kontrolerów, a stopniowo wprowadzana będzie e-kontrola z wykorzystaniem systemu skanowania tablic rejestracyjnych. Pojazdy używane do e-kontroli zeskanują numery rejestracyjne pojazdów zaparkowanych w SPP, a system zweryfikuje, czy opłata za postój została uregulowana. Kierowcy, którzy nie uiścili opłaty za postój w SPP, otrzymają wezwania do dodatkowego uregulowania należności pocztą. W trakcie kontroli samochodu tablica rejestracyjna będzie skanowana, a jednocześnie zostanie utworzona dokumentacja fotograficzna z współrzędnymi GPS, umożliwiając dokładne określenie lokalizacji sprawdzanego pojazdu. Zaletą tego rozwiązania jest podwójna częstotliwość kontroli, monitorowanie strefy parkowania oraz redukcja błędów i reklamacji.

Powierzenie prowadzenia SPP w całości MPK Lublin pozwoli na pozostawianie dochodów z tego tytułu w strukturze finansów miasta. Ustalony wspólnie termin rozpoczęcia usług uwzględnia czas potrzebny na techniczne przygotowanie operatora do realizacji zadania. Zależy nam na płynnym przejęciu obsługi całego obszaru Strefy Płatnego Parkowania i zachowaniu ciągłości jej funkcjonowania dla mieszkanek i mieszkańców. Miejska spółka spełnia wszystkie przesłanki zawarte w ustawie Prawo zamówień publicznych, która określa komu może zostać udzielone zamówienie w tzw. trybie „in-house”. Tym samym po zakończonych negocjacjach możliwe było podpisanie umowy 

Artur Szymczyk, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Inwestycji i Rozwoju.

Umowa z MPK została zawarta na okres 96 miesięcy, do 11 maja 2032 r. Wynagrodzenie za realizację umowy ustalono na poziomie 34% prowizji od przychodów z opłat parkingowych (bilety, aplikacje mobilne oraz abonamenty ogólnodostępne).

MPK Lublin już od czerwca 2021 roku zarządza podstrefą D w ramach SPP. Wcześniej, w latach 2012-2016, uczestniczyło w obsłudze SPP we współpracy z City Parking Group, a następnie, do końca marca 2020 r., działało jako podwykonawca. Do czasu pełnego przejęcia SPP przez miejską spółkę, operatorami pozostają City Parking Group S.A dla podstrefy A, B oraz części C (dawna podstrefa C), oraz MPK Lublin dla części podstrefy C (dawna podstrefa D). Z obecnymi operatorami podpisano aneksy przedłużające obowiązujące umowy o trzy miesiące, do 10 maja.

Jesteśmy przygotowani, by podjąć się zarządzania całością Strefy Płatnego Parkowania. Mamy wieloletnie doświadczenie w tym zakresie oraz możliwości w postaci zasobów kadrowych i organizacyjnych 

Tomasz Fulara, Prezes Zarządu Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Lublinie.

Udostępnij:

Subskrybuj

- REKLAMA -

Często czytane

Więcej
Related

Więcej

Co dalej z systemem Patriot na lotnisku w Jasionce?

Wiceszef MON Cezary Tomczyk poinformował, że bateria amerykańska zostanie...

Premier Tusk spotkał się z wojewodami w Białymstoku

Premier Donald Tusk oraz Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji...

Oficjalne wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego

Państwowa Komisja Wyborcza ogłosiła pełne wyniki wyborów do Parlamentu...

Wybory do Europarlamentu już w najbliższą niedzielę. Jak głosować?

W najbliższą niedzielę, 9 czerwca 2024 r., Polacy po...