wtorek, 18 czerwca, 2024
- REKLAMA -

Które wielkie, polskie postacie ogłoszono patronami roku 2024 przez Sejm oraz Senat?

Data:

- REKLAMA -

Sejm i Senat ogłosili swoich patronów na rok 2024, rzucając światło na dziesięć wybitnych postaci oraz dwie zbiorowości, z czego aż sześć to jednostki związane z literaturą. To wyjątkowe wybory, które przybliżą Polakom sylwetki niezwykłych ludzi, skupiając się na ich wkładzie w historię, kulturę i dziedzictwo narodowe.

Oto lista patronów roku 2024, wybranych przez Sejm: Marek Hłasko – w 90. rocznicę urodzin, Antoni Baraniak, Romuald Traugutt, Wincenty Witos, Kazimierz Wierzyński – w 130. rocznicę urodzin, Melchior Wańkowicz – w 50. rocznicę śmierci, Rodzina Ulmów, Zygmunta Miłkowskiego, Polskie Olimpijczki i Olimpijczycy.

Natomiast patronami roku 2024 wybranymi przez Senat są: Witold Gombrowicz – w 120. rocznicę urodzin, Czesław Miłosz – w 20. rocznicę śmierci, Wincenty Witos, Władysław Zamoyski.

Dodatkowo, Senat ustanowił rok 2024 Rokiem Edukacji Ekonomicznej, podkreślając znaczenie edukacji w dziedzinie ekonomii dla społeczeństwa.

Jednym z ciekawych spostrzeżeń jest fakt, że Wincenty Witos został wskazany zarówno przez Sejm, jak i Senat, co świadczy o powszechnym szacunku dla tego działacza ruchu ludowego i trzykrotnego premiera Polski.

Niestety, w zestawieniu patronów nie znalazła się żadna kobieta, z wyjątkiem przedstawicielek Rodziny Ulmów oraz Polskich Olimpijczyków. To niewątpliwie zaniechanie, gdyż w 2024 roku przypada rocznica urodzin lub śmierci wybitnych Polek takich jak Anna Świrszczyńska, Irena Krzywicka, Zofia Nałkowska czy Maria Rodziewiczówna.

Patroni roku 2024 to nie tylko postacie z przeszłości, to także okazja do przemyśleń i refleksji nad ich dziedzictwem. Przesłanie tych wyjątkowych postaci zostanie docenione poprzez różnorodne wydarzenia kulturalne, edukacyjne i literackie, które z pewnością wzbogacą polską scenę kulturalną.

Poniżej przedstawiamy krótkie uzasadnienia nominacji dla kilku pisarzy, publikowane na stronach Sejmu i Senatu.

Marek Hłasko – w 90. rocznicę urodzin

Marek Hłasko, wybitny prozaik i autor scenariuszy filmowych, zostaje uhonorowany z okazji 90. rocznicy jego urodzin. Jego twórczość, pełna głębokiej treści egzystencjalnej, przyciągała pokolenia w różnych częściach świata, a bezkompromisowa postawa wobec komunistycznej rzeczywistości czyniła go ikoną wolności.

Kazimierz Wierzyński – w 130. rocznicę urodzin

Znany z działalności niepodległościowej, Kazimierz Wierzyński, autor „Lauru olimpijskiego” i członek grupy literackiej Skamander, zostaje upamiętniony z okazji 130. rocznicy jego urodzin. Jego twórczość wpłynęła nie tylko na literaturę, ale także na świadomość narodową i patriotyczną.

Melchior Wańkowicz – w 50. rocznicę śmierci

Melchior Wańkowicz, ojciec polskiego reportażu, jest patronem roku 2024 z okazji 50. rocznicy jego śmierci. Jego prace, takie jak „Bitwa o Monte Cassino” czy „Westerplatte”, stanowią monumentalny pomnik bohaterstwu polskich żołnierzy.

Zygmunt Fortunat Miłkowski (Teodor Tomasz Jeż) – w 200. rocznicę urodzin

Zygmunt Fortunat Miłkowski, znany pod pseudonimem Teodor Tomasz Jeż, zostaje uczczony z okazji 200. rocznicy jego urodzin. Jego wkład jako żołnierza i pisarza, a także twórcy idei obrony czynnej i skarbu narodowego, znajduje uznanie w historii.

Witold Gombrowicz – w 120. rocznicę urodzin

Jeden z najwybitniejszych polskich pisarzy XX wieku. Jego twórczość cechują: głęboka analiza psychologiczna człowieka jako uwikłanego w spuściznę kultury i w innych ludzi, analiza tożsamości jednostki w interakcji z innymi, problemu niedojrzałości i młodości, ról klasowych, a także poczucie absurdu, obrazoburstwo względem przyjmowanych przez społeczeństwo tradycyjnych wartości, antynacjonalizm i krytyka romantyzmu. Te elementy przeplatały się w jego najważniejszych utworach: powieściach Ferdydurke (1937), Trans-Atlantyk (1953), Pornografia (1960) i Kosmos (1965), oraz dramatach, m.in. Iwona, księżniczka Burgunda (1938) oraz Ślub (1953).

Czesław Miłosz – w 20. rocznicę śmierci

Czesław Miłosz (ur. 30 czerwca 1911 w Szetejniach, zm. 14 sierpnia 2004 w Krakowie) – polski poeta, prozaik, eseista, historyk literatury, tłumacz, dyplomata; w latach 1951–1993 przebywał na emigracji, do 1960 we Francji, następnie w Stanach Zjednoczonych; w Polsce do 1980 obłożony cenzurą; laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury (1980); profesor Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley; pochowany w Krypcie Zasłużonych na Skałce; brat Andrzeja Miłosza. Uznawany za najwybitniejszego polskiego poetę XX wieku.

Źródło: https://niestatystyczny.pl/

Udostępnij:

Subskrybuj

- REKLAMA -

Często czytane

Więcej
Related

Więcej

Co dalej z systemem Patriot na lotnisku w Jasionce?

Wiceszef MON Cezary Tomczyk poinformował, że bateria amerykańska zostanie...

Premier Tusk spotkał się z wojewodami w Białymstoku

Premier Donald Tusk oraz Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji...

Oficjalne wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego

Państwowa Komisja Wyborcza ogłosiła pełne wyniki wyborów do Parlamentu...

Wybory do Europarlamentu już w najbliższą niedzielę. Jak głosować?

W najbliższą niedzielę, 9 czerwca 2024 r., Polacy po...