piątek, 14 czerwca, 2024
- REKLAMA -

Unia Europejska podała, że jednym z najbezpieczniejszych miast w całej Europie jest Białystok!

Data:

- REKLAMA -

Białystok znajduje się w województwie podlaskim i leży w północnowschodniej części naszego kraju. To właśnie miasto, które liczy prawie 300 tys. mieszkańców zajęło aż czwarte miejsce w przeprowadzonym rankingu najbezpieczniejszych miast w całej Europie. Miasto to, zostało również okrzyknięte tym samym najbardziej bezpiecznym miastem w Polsce. Dlaczego?

Unia Europejska opublikowała nie dawno temu ranking miast, w których mieszkańcom żyje się najlepiej albo najgorzej. Jedną z kategorii było ich bezpieczeństwo. Pod tym względem, jedno z polskich miast znalazło się w ścisłej czołówce najlepiej postrzeganych metropolii w Europie. Jest to właśnie polski Białystok. Zatem, mamy się czym pochwalić i mamy z pewnością z czego być dumni.

Niniejszy ranking, został stworzony, tym samym wymyślony w 2007 roku. Od tamtej pory, dostarcza on wszystkim merytorycznej wiedzy na temat europejskich krajów, między innymi tego, gdzie i jak się na co dzień żyje. Badania są publikowane na stronie Komisji Europejskiej. I zajmuje się ona przede wszystkim sprawdzaniem, w których miastach jak się funkcjonuje, a mieszkańcom – jak żyje. Badania pokazują, które miejsca na mapie naszego kontynentu są najbardziej sprzyjające środowisku? Którzy mieszkańcy mogą się pochwalić najlepszą dostępnością do usług? Albo w którym państwie jest dobrze zorganizowana komunikacja? A także, w badaniu, brane jest pod uwagę ogólne zadowolenie mieszkańców z życia w danym miejscu. I to właśnie Komisja Europejska opublikowała ostatnio między innymi listę dziesięciu najbezpieczniejszych miast oraz dziesięciu miast, w których mieszkańcy nie czują się bezpieczni, szczególnie spacerując nocami.

Jak się okazało, Białystok znalazł się na czwartym miejscu tego rankingu. Jak wynika z raportu, który przedstawiła Komisja Europejska, aż 86% mieszkańców ocenia stolicę województwa podlaskiego jako bezpieczną do spacerowania po niej o zmroku. Przed Białymstokiem znalazły się trzy miasta z taką samą liczbą punktów: duńska Kopenhaga, hiszpańskie Oviedo i słoweńska Ljubljana, w których dobrze czuje się aż 87% badanych. Taki sam poziom zadowolenia jak w Białymstoku deklarują mieszkańcy holenderskiego Groningen i szwajcarskiego Zurichu (86%). Wśród najbezpieczniejszych miast są też duński Aalaborg (85%), portugalska Braga (84%) i Luksemburg (83%).

– Jest to niewątpliwie powód do dumy. Bardzo się cieszę z takiego wyniku, to dobrze o nas i o naszym mieście świadczy. Ponadto warto zauważyć, że dla Białegostoku jest to świetna promocja

– powiedział prezydent Tadeusz Truskolaski.

– Od lat naszym priorytetem jest szeroko rozumiana ochrona porządku publicznego na terenie dynamicznie rozwijającego się miasta i zapewnienie bezpieczeństwa jego mieszkańcom. Staramy się być tam, gdzie reakcji z naszej strony oczekują mieszkańcy, wspierając tym samym lokalną społeczność w rozwiązywaniu codziennych problemów. Podejmujemy wszelkie możliwe działania, aby nasza praca była skuteczna i efektywna

– zapewnia komendant białostockiej Straży Miejskiej Krzysztof Kolenda.

Dlaczego mieszkańcy czują się w Białymstoku tak bezpiecznie?

Szczególną uwagę przywiązuje się tutaj do tego, by po zmroku panował w mieście porządek. Bardzo piętnowane są zachowania, które takie reguły naruszają. Ale to oczywiście nie wszystko. W Białymstoku szczególnie zwraca się uwagę na to, by nie spożywać alkoholu w miejscach do tego zabronionych, by nie niszczyć czyjegoś mienia, by nie zakłócać porządku oraz spokoju w poszczególnych białostockich dzielnicach. Bardzo mocno stawia się tutaj nacisk na przestrzeganie przepisów drogowych, w tym oczywiście zatrzymywanie się na przejściach dla pieszych osobom, które chcą przejść przez jezdnię. Jest w mieście bardzo dobrze zamontowany całodobowy monitoring. Kamery rozmieszczone są szczególnie po tych ulicach, które słyną z tych najbardziej „niebezpiecznych”, w których najczęściej dochodzi do zakłócenia porządku prawnego. Poza tym, białostoczanie doskonale wiedzą i piętnują zachowania wykraczające poza bezpieczeństwo mieszkańców. Miasto prowadzi politykę, zapobiegając skutecznie wandalizmowi, przestępstwom, wykroczeniom oraz także wypadkom. Dzięki temu właśnie, mieszkańcy ci czują się tutaj tak bezpiecznie.  

Które miejsca są najmniej bezpieczne w całej Europie?

Które miasta w rankingu Komisji Europejskiej wypadły najgorzej? Najbardziej niebezpiecznym miastem Europy okazał się Rzym. Zaledwie 38% mieszkańców stolicy Włoch oceniło, że przebywanie nocą na ulicach tego miasta jest bezpieczne. W rankingu niebezpiecznych miast są też greckie Ateny – tylko 40% mieszkańców czuje się tam bezpiecznie – i francuska Marsylia, gdzie komfortowo w nocy czuje się jedynie 43% badanych. Wśród innych najmniej bezpiecznych miast znalazły się też Neapol (Włochy), Liege (Belgia), Stambuł (Turcja), Ostrawa (Czechy), Miszkolc (Węgry) i Sofia (Bułgaria).

Źródło: https://portalkomunalny.pl/

Udostępnij:

Subskrybuj

- REKLAMA -

Często czytane

Więcej
Related

Więcej

Co dalej z systemem Patriot na lotnisku w Jasionce?

Wiceszef MON Cezary Tomczyk poinformował, że bateria amerykańska zostanie...

Premier Tusk spotkał się z wojewodami w Białymstoku

Premier Donald Tusk oraz Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji...

Oficjalne wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego

Państwowa Komisja Wyborcza ogłosiła pełne wyniki wyborów do Parlamentu...

Wybory do Europarlamentu już w najbliższą niedzielę. Jak głosować?

W najbliższą niedzielę, 9 czerwca 2024 r., Polacy po...