poniedziałek, 24 czerwca, 2024
- REKLAMA -

Uwaga – na Śląsku i w okolicach może nie być w najbliższych dniach prądu!  

Data:

- REKLAMA -

W ostatnim czasie, od już od poniedziałku (5 lutego) aż do piątku (9 lutego) na Śląsku oraz w okolicy mieszkańcy południowo-zachodniej części naszego kraju muszą wiedzieć, że przez kilka dni zabraknie prądu. Które miejsca na Śląsku w ostatnim czasie nawet przez kilka dni pozostaną w takiej trudnej sytuacji? Gdzie zadzwonić, w przypadku awarii? Skąd biorą się utrudnienia związane z przerwaniem energii elektrycznej? Na co ślężanie muszą się przygotować? Ile potrwają takie zakłócenia? Na pewno wiemy, że takie wyłączenia związane są z naprawą sieci oraz niezbędną konserwacją. A gdzie planowane są wyłączenia energetyczne?

A z problemami związanymi z chwilowym przerwaniem dostawy prądu zmierzyć się będą musiały osoby zamieszkałe w Katowicach, Zabrzu, Bytomiu czy Bielsku-Białej, w Rybniku, Częstochowie, Gliwicach, Tychach, Jaworznie, Sosnowcu, Żorach i powiatach: częstochowskim, wodzisławskim, pszczyńskim, tarnogórskim, mikołowskim, raciborskim, cieszyński, żywieckim, myszkowskim, lublinieckim, będzińskim, bieruńsko-lędzińskim i rybnickim.

Długi brak prądu powoduje na pewno złość i frustrację. Szczególnie, kiedy jesteśmy przyzwyczajeni do energii elektrycznej, bardzo ciężko nam funkcjonować bez niej. W końcu wiele urządzeń w naszych gospodarstwach domowych i jej działanie jest uzależnione właśnie od działającego prądu. Lodówka, pralka, piekarnik, lampka dostarczająca niezbędnego światła, a nawet żelazko, suszarka do włosów, albo toster – wszystkie te maszyny działają na prąd, wykorzystując jego pełną moc. Nagła utrata prądu, szczególnie nocą jest bardzo dotkliwa. Dlatego też warto już teraz przygotować się na braki z dostawą prądu.

Warto zapamiętać, że kiedy zabraknie u nad prądu, można śmiało zatelefonować pod numerem 991. Jednak, zanim ogarnie nas panika, warto upewnić się, czy prądu zabrakło tyko w twoim domu, a może w całej okolicy? Czy jest to awaria? A może planowane wyłączenie?

Na pewno, gdy zabraknie nagle prądu w twoim mieszkaniu, sprawdź bezpieczniki, upewniając się, czy to w nich nie tkwi problem. Kiedy prądu, szczególnie w dużych miastach nie ma na w całym bloku, na klatce schodowej – warto skontaktować się z właścicielem budynku, administratorem. Kiedy prądu nie ma w całej większej okolicy – wiedz, że jest to awaria bądź właśnie planowane wyłączenie.

A co dokładnie może spowodować takie braki w dostawie niezbędnej energii? Niesprzyjająca, wręcz trudna pogoda, w tym silne wiatry, z którymi mamy obecnie do czynienia, gwałtowne burze szczególnie latem, powalone drzewa, szadź, intensywne opady śniegu, prace budowlane, wysadzenie korków. Ale też takie przypadki występują przy modernizacji sieci energetycznej, przyłączenia nowej sieci energetycznej, konserwacji sieci transformatowej albo jakieś okoliczne remonty. Może zdarzyć się tak, że brak prądu oznacza awarię sieci energetycznej. Powodem są warunki pogodowe, uszkodzenia spowodowane przez człowieka oraz wybite korki w instalacji domowej.

Warto także dodać, że informacji odnośnie planowanych wyłączeniach dostarczają nam operatorzy energii elektrycznej, a są nimi  w Polsce – Enea Operator, Energa Operator, PGE Dystrybucja oraz Tauron Dystrybucja.

Jak zachować się, przygotować i co robić, gdy nie ma prądu?

Warto zrobić zapasy żywności, przede wszystkim pitnej wody. Najlepiej wyposaż dom w przenośną, gazową kuchenkę turystyczną, by używać ją w przypadku właśnie podobnych awarii. Dzięki niej przygotujesz ciepły posiłek, czy podgrzejesz wodę na przykład na herbatę. Zaopatrz się także w powerbanki, zapasowe baterie, czy akumulatory – które działają bez prądu. Przede wszystkim, na noc przygotuj latarkę oraz świeczki, a najlepiej zakup lampkę, która działa bez energii elektrycznej. Jeśli w mieszkaniu nie ma ogrzewania z powodu braku prądu, zaopatrz się w ogrzewacze chemiczne, czy też grzałki katalityczne. W razie czego, uzupełnij zapas benzyny w kanistrze, zatankuj także auto do pełna. Na koniec przygotuj większą ilość gotówki na wypadek niedziałających bankomatów i braku możliwości płacenia kartą w sklepach.

Źródło: https://militaria-blog.pl/, https://bielskobiala.naszemiasto.pl/, https://dziennikzachodni.pl/

Udostępnij:

Subskrybuj

- REKLAMA -

Często czytane

Więcej
Related

Więcej

Co dalej z systemem Patriot na lotnisku w Jasionce?

Wiceszef MON Cezary Tomczyk poinformował, że bateria amerykańska zostanie...

Premier Tusk spotkał się z wojewodami w Białymstoku

Premier Donald Tusk oraz Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji...

Oficjalne wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego

Państwowa Komisja Wyborcza ogłosiła pełne wyniki wyborów do Parlamentu...

Wybory do Europarlamentu już w najbliższą niedzielę. Jak głosować?

W najbliższą niedzielę, 9 czerwca 2024 r., Polacy po...