Wystartowała niedawno temu, bo 5 lutego akcja, organizowana przez Fundację Biedronka. Na czym polega całe przedsięwzięcie? Podczas trwania już trzeciej edycji programu (od marca aż do grudnia, 2024 roku) zgłoszone do niego Koła Gospodyń Wiejskich powinny przygotować w regionie, w którym działają, minimum 6 spotkań dla osób starszych. KGW otrzymają na to dofinansowanie od niniejszej fundacji – aż 8 tys. zł, w formie e-kodu, na zakupy, które powinny zostać zrealizowane w sieci sklepów Biedronka, w obojętnie jakiej lokalizacji.
Akcja nazywa się „Danie Wspólnych Chwil” i zaprasza wszystkie Koła Gospodyń Wiejskich oraz seniorów, często podchodzących z biednych gospodarstw do wzajemnej integracji, przede wszystkim wspólnego spędzenia czasu, przy pysznym posiłku.
A cały projekt ma na celu przeze wszystkim zapobiegać samotności seniorów, zamieszkałych zwłaszcza w terenach wiejskich. Koła Gospodyń Wiejskich przygotowują takie spotkania, zapraszając do uczestnictwa w nich wszystkie osoby starsze, z okolicy, w której działają. Organizowany program podtrzymuje więzi międzyludzkie, ale sprawia też, że seniorzy czują się mniej samotni, że aktywizują się, że czują, że nie są sami na starość, że mogą wspólnie porozmawiać, zjeść pyszny posiłek.
A za przygotowanie takich spotkań, dla biorących udział w projekcie Kół Gospodyń Wiejskich, za podjęcie takiej inicjatywy przewidziane są drobne, ale też oryginalne upominki, nagrody czy też prezenty. Są to spotkania z dietetykiem, konkursy, w których można wygrać wiele ciekawych nagród, czy też gadżety związane z programem, przydatne do organizacji spotkań scenariusze na spotkania. Warto dodać, że każde spotkanie musi się odbyć w odstępstwie minimum trzech tygodni.
„Danie Wspólnych Chwil” to program, który spełnia wspaniałą, szczytną ideę, a fundacja, która organizuje całą akcję całkowicie wszystko finansuje. Zadaniem Kół Gospodyń Wiejskich jest przygotowanie właśnie takich spotkań, bez swojego wkładu finansowego. Na pewno organizowane spotkania sprawią radość seniorom.
„Niezwykle się cieszę, że mogę wziąć udział w projekcie, w którym motorem napędowym są wspaniałe Panie i Panowie z Kół Gospodyń Wiejskich. Dzięki Fundacji Biedronki zapraszamy do stołu osoby starsze i samotne. Wspólnie dzielimy się przepisami, lokalnymi obyczajami i barwnymi historiami. Ale przede wszystkim robimy to, co integruje rodzinę, społeczeństwo – gotujemy, jemy i śmiejemy się. Dzięki programowi „Danie Wspólnych Chwil” zachęcamy do celebrowania wspólnych chwil i wzmacniamy siłę lokalnej wspólnoty.
– mówi Jakub Kuroń, ambasador I i II edycji programu
„Wartość tego programu to ogrom życzliwości seniorów i podziękowania (…). Ten Program to najlepszy lek przeciwstarzeniowy, przeciwdepresyjny i odmładzający. Program Danie Wspólnych Chwil to też niejednokrotnie poprawa warunków żywieniowych, to dodatkowy ciepły posiłek (…)”
– wypowiedź jednego z KGW, biorącego udział w edycji pilotażowej programu
Na czym polega zadanie Kół Gospodyń Wiejskich w programie Danie Wspólnych Chwil?
KGW ma nawiązać kontakt z samotnymi seniorami i zaprosić ich na spotkania połączone ze wspólnymi posiłkami. Kolejnym zadaniem KGW jest zachęcenie seniorów do wspólnego spędzenia czasu i rozmowy oraz zainteresować projektem lokalną społeczność i włączyć ją do pomocy. Co więcej, Koła gospodyń wiejskich same decydują o terminie i lokalizacji spotkań z seniorami (muszą tylko spełniać one wymogi regulaminu programu). Koła zgłaszają termin spotkania z wyprzedzeniem na dedykowanej platformie, a po wydarzeniu wypełniają krótki raport.
Po więcej informacji sięgnij na stronę internetową: https://daniewspolnychchwil.pl/?fbclid=IwAR1hpA3SFaSOhyaE9TOV-K7ibS7wPvKEC5Z3XZ92I_aFBWTl4ha4R405sAI
Źródło: https://daniewspolnychchwil.pl