wtorek, 18 czerwca, 2024
- REKLAMA -

Kto może skorzystać z programu Czyste Powietrze? O co w nim chodzi?

Data:

- REKLAMA -

Czyste Powietrze to rządowy program, który ma na celu zmniejszenie dostawania się do powietrza, tym samym do atmosfery trujących substancji, które mogą pochodzić z ogrzewania domów jednorodzinnych za pomocą starych źródeł ciepła, a do tego też niskiej jaskości paliwa. Cały program ma dodatkowo, pomagać w finansowaniu wymiany właśnie takich szkodzących środowisku źródeł ciepła, na takie, które przestrzegają ustalone przez prawo normy razem z termomodernizacją całego takiego mieszkania.

Dla kogo jest niniejszy program i co może finansować?

Komu państwo może sfinansować takie nowe, bardziej ekologiczne ogrzewanie? Na pewno wszystkim właścicielom lub też współwłaścicielom jednorodzinnych budynków mieszkalnych, które oczywiście złożą odpowiedni o to wniosek.

Jak ogłosiła 31 stycznia 2024 roku minister klimatu oraz środowiska – Paulina Hennig-Kloska, wznowiono wypłaty dotacji z Programu Czyste Powietrze dla wszystkich zainteresowanych, którzy oczywiście zamieszkują pojedyncze gospodarstwa oraz spełniają inne wymogi oraz kryteria. Na tę chwilę, trwają prace nad zapewnieniem stabilnego finansowania programu na kolejne lata, a także prowadzone są konsultacje w celu usprawnienia programu. Rozpoczęto dialog z Bankiem Światowym i organizacjami pozarządowymi w sprawie poprawy efektywności programu.

Na pewno wiemy, że po zmianach w rządzie, które miały miejsce nie tak dawno temu, obecnie podziela on cele unijnej polityki dotyczącej poprawy jakości powietrza, w tym właśnie będzie dalej dofinansowywał program Czyste Powietrze zainteresowanym Polakom.

Chociaż, wstrzymano wypłaty w Programie Czyste Powietrze, pod koniec 2023 roku wynikało to z braku finansowania przez poprzednią administrację. Minister Hennig-Kloska podkreśla, że w styczniu wznowiono wypłaty.

Finansowanie Programu Czyste Powietrze w najbliższym okresie będzie pochodzić z Krajowego Planu Odbudowy oraz środków z Funduszy Europejskich na Infrastrukturę Klimatyczną i Środowiskową, będą to jedne z największych programów finansowanych w Unii Europejskiej. Trwają obecnie jeszcze dialogi z organizacjami pozarządowymi i Bankiem Światowym w celu poprawy efektywności programu, przy uwzględnieniu różnych scenariuszy naprawy programu i jego stałego finansowania. Nowe źródła i metody finansowania nie wprowadzą zmian dla beneficjentów Programu Czyste Powietrze.

Jednym słowem, program ten, tym samym sfinansowanie obejmuje – wymianę starych kopciuchów na ekologiczny piec, modernizacja instalacji grzewczej, ocieplenie budynku, wymianę okien oraz drzwi, na te bardziej szczelne, a także zakup oraz montaż paneli słonecznych – instalacji fotowoltaicznych.

Ile pieniędzy można otrzymać na dofinansowanie?

Nawet do 135 tys. zł jedno gospodarstwo może otrzymać pieniędzy w ramach programu, spełniając tym samym odpowiednie wymogi. Jest to najwyższe dofinansowanie, które zakłada program na jedną rodzinę, lub też jeden dom. I może ono polegać na częściowym sfinansowaniu nowych instalacji, albo całkowitym. Może polegać na wypłacie części dotacji (w formie zaliczki) przed rozpoczęciem przedsięwzięcia lub na jego początku oraz pozostałej części dotacji po zakończeniu realizacji całego przedsięwzięcia.

A wnioski można składać w trzech programach, w tym: na stronie internetowej gov.pl, w urzędzie oraz w wybranych bankach.

Wnioski składane w ramach programu „Czyste Powietrze” rozpatrywane są przez wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej, właściwe dla lokalizacji budynku, w którym realizowane jest przedsięwzięcie. Z kolei te wypełnione nieprawidłowo nie będą rozpatrywane.

Źródło: https://czystepowietrze.gov.pl/, https://www.czystepowietrze.eu/,

Udostępnij:

Subskrybuj

- REKLAMA -

Często czytane

Więcej
Related

Więcej

Co dalej z systemem Patriot na lotnisku w Jasionce?

Wiceszef MON Cezary Tomczyk poinformował, że bateria amerykańska zostanie...

Premier Tusk spotkał się z wojewodami w Białymstoku

Premier Donald Tusk oraz Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji...

Oficjalne wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego

Państwowa Komisja Wyborcza ogłosiła pełne wyniki wyborów do Parlamentu...

Wybory do Europarlamentu już w najbliższą niedzielę. Jak głosować?

W najbliższą niedzielę, 9 czerwca 2024 r., Polacy po...