wtorek, 18 czerwca, 2024
- REKLAMA -

Powstało egzotarium w Sosnowcu, które przyciąga licznie turystów!

Data:

- REKLAMA -

W Sosnowcu, który leży w województwie śląskim, powstało i zostało oddane do użytku wszystkim przyjezdnym i odwiedzającym to miejsce egzotarium. Co możemy w nim zobaczyć? Od 2 grudnia 2023 roku, tak naprawdę od niedawna można przyjeżdżać tutaj, by zobaczyć między innymi ciekawe okazy roślin oraz ciekawe gatunki zwierząt, w tym ryby o przeróżnych kształtach oraz gady. Ogród Botaniczno-Zoologiczny Centrum Edukacji Ekologicznej w Sosnowcu cieszy się ogromnym zainteresowaniem mieszkańców, jak i odwiedzających miasto. W ciągu przeszło dwóch miesięcy odwiedziło to miejsce ponad 60 tysięcy turystów! To bardzo imponujący wynik. Nic w tym w końcu dziwnego.

Jaka jest historia tego miejsca?

Egzotarium znajduje się na terenie parku miejskiego im. porucznika pilota Jana Fusińskiego w Sosnowcu. Teren jest wydzielony i ogrodzony z widoczną szklarnią palmiarni od strony wejścia z alejki. Jest to pozostałość miejskiego parku założonego w 1935 roku. Składał się on niegdyś z ogrodów botanicznych i palmiarni. Mimo, że podczas wojny został bardzo zniszczony, zrekonstruowany w latach 1954-1956 jako wydzielony teren, placówka dydaktyczna. Powstało dzięki Komitetowi Budowy Egzotarium przy Zarządzie Zieleni Miejskiej – grupie hobbystów-zapaleńców, którzy mieli wizję stworzenia w Sosnowcu minizoo z egzotycznymi roślinami i zwierzętami. W 2019 roku ogłoszono przetarg na przebudowę egzotarium, a stary budynek zburzono rok później. Oficjalne otwarcie Centrum Edukacji Ekologicznej – Egzotarium w nowym budynku postawionym w miejscu starego nastąpiło 2 grudnia 2023 roku.

Sosnowskie egzotarium składa się z kilku części

Część botaniczna egzotarium obejmuje rośliny z różnych stref klimatycznych i geograficznych świata. Należą do różnych grup ekologicznych i reprezentują określone formacje roślinne: pustynne i półpustynne, tropiki amerykańskie i azjatyckie, formacje ciepłego klimatu śródziemnomorskiego, wysp oceanicznych i inne. Rosną tu między innymi sukulenty (wilczomlecze, opuncje, aloesy), liany, palmy, egzotyczne i dekoracyjne rośliny zielne, jak np. kliwie czy anturium. Stała ekspozycja zwierząt w egzotarium obejmuje głównie ryby i gady. Szczególnie cenna jest kolekcja egzotycznych ryb akwariowych. Obejmuje ona około 40 gatunków, przy czym najbardziej atrakcyjna jest kolekcja pielęgnic. Faunę gadów reprezentuje tu około 15 gatunków, w tym: krokodyl nilowy, boa tęczowy, pyton tygrysi i siatkowy, 6 gatunków żółwi.

Przyjeżdżają tutaj osoby zarówno z pobliskich okolic, jak i dalekich zakątków Polski, ale też i świata. Na dzieci największe wrażenie robią egzotyczne zwierzęta, które znajdują się w budynku takie jak węże czy waran kolczastoogonowy. A dodatkowo, w tym miejscu można też coś zjeść, ponieważ funkcjonuje tutaj kawiarnia.

Ile kosztują bilety?

Podstawowy bilet, zakupiony w kasie stacjonarnej, kosztuje 39 zł, a kupiony online 37 zł. Ulgowy to odpowiednio 29 i 27 zł. Dużo niższe są ceny dla posiadaczy Sosnowieckiej Karty Miejskiej. Tutaj bilet normalny kosztuje odpowiednio 27 i 25 zł, a ulgowy 19 i 17 zł. Jest także możliwość zakupu Biletu Rodzinnego (dla rodziców z maksymalnie dwójką dzieci). Jego cena to 97 zł stacjonarnie i 95 zł online. Dla posiadaczy SKM cena jest dużo niższa – 65 zł i 63 zł. Honorowane są także karty Nowego Mieszkańca, Dużej Rodziny czy też Miej Więcej, przy której cena bilety spada nawet poniżej 10 zł. Istnieje także możliwość wykupu karnetu, a grupy zorganizowane z sosnowieckich placówek oświatowych również płacą mniej niż uczniowie spoza miasta.

Źródło: Wikipedia, https://dziennikzachodni.pl/

Udostępnij:

Subskrybuj

- REKLAMA -

Często czytane

Więcej
Related

Więcej

Co dalej z systemem Patriot na lotnisku w Jasionce?

Wiceszef MON Cezary Tomczyk poinformował, że bateria amerykańska zostanie...

Premier Tusk spotkał się z wojewodami w Białymstoku

Premier Donald Tusk oraz Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji...

Oficjalne wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego

Państwowa Komisja Wyborcza ogłosiła pełne wyniki wyborów do Parlamentu...

Wybory do Europarlamentu już w najbliższą niedzielę. Jak głosować?

W najbliższą niedzielę, 9 czerwca 2024 r., Polacy po...