piątek, 14 czerwca, 2024
- REKLAMA -

Przegląd Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu już w połowie marca br.!  

Data:

- REKLAMA -

W tym roku wypada 44. już edycja Przeglądu Piosenki Aktorskiej. Jest to bardzo słynny i prestiżowy konkurs, który zaczyna się 15 a kończy 24 marca 2024 w różnych siedzibach instytucji kultury, po całym Wrocławiu. Bilety na tą imprezę aktorską wystartowały dzisiaj, 10 lutego, o godzinie 10:00 rano. Można je kupić stacjonarnie w kasie, lub online, na stronie internetowej. A gośćmi tego aktorskiego wydarzenia będą Julia Wieniawa oraz Ralph Kamiński (zwycięzca 40 edycji tego przeglądu, w 2019 roku) i zagrają oni koncert.

Jakie jeszcze inne gwiazdy pojawią się na gali?

Formacja Kaizers Orchestra – prezentują silne, rockowe brzmienie, a inspiracje do komponowania piosenek czerpią z estetyki poezji, Toma Waitsa, realizmu magicznego. W ich repertuarze znajdują się także wątki antywojenne razem z teatralną estetyką.

Oprócz właśnie tej formacji zaśpiewa także Ben Caplan, pochodzący z Kanady artysta, który wystąpi ze swoimi piosenkami 19 marca, o 19-tej. Jego muzykę cechuje charyzma, kultura folkowa, a także inspiruje się muzyką Europy Wschodniej, oraz muzyką współczesną.

Dalej, na gali PPA w tym, bieżącym roku wystąpi zespół składający się z aktorów, którzy posługiwać się będą lalkami, a spektakl teatralny nazywa się Hamlet on the Road. Grupa Teatr Radost w Brnie wystąpi 17 marca, o 18-tej. Aktorzy dostarczą wszystkim widzom sporą dawkę śmiechu.   

Matki. Pieśń na czas wojny – to spektakl, który wyreżyserowała Marta Górnicka. Bohaterkami tego widowiska jest 21 kobiet – Ukrainek, Białorusinek, Polek, wojennych uciekinierek, które śpiewają o swojej między innymi bezsilności i zaprezentują jedną z ukraińskich kołysanek. Występ odbędzie się 24 marca o 18-tej.

Nieobecność – w hołdzie Ewie Demarczyk to przedstawienie, w którym młode piosenkarski finalistki PPA, już 19 marca o 17.00 zaśpiewają utwory „Czarnego Anioła” polskiej piosenki, w towarzystwie takich cenionych aktorek i akrtorów, jak – Iwona Bielska, Mirosław Baka, Adam Woronowicz.

Dylan.pl: No, jak to jest? – pod takim hasłem zaprezentują się kolejny artyści, wykonując piosenki Boba Dylana. Na scenie pojawi się wokalista Filipa Łobodzińskiego razem z formacją Dylan.pl. Łobodziński to aktor, tłumacz. Jest autorem przekładu utworów noblisty na język polski. A cała impreza obędzie się 21 marca o 19:00.

Gdziekolwiek I Wibracje na temat Grechuty  to z kolei całkiem nowy projekt autorstwa Mariusza Kiljana. Jak sam tytuł wystąpienia mówi – koncert będzie nawiązywał do tego popularnego, dla polskich słuchaczy artysty, Marka Grechuty. Koncert w zaplanowany jest na 22 marca o 18:00 oraz o 21:00.

W.A.S.O.W.S.K.I I FOTOPLASTYKON – taką nazwę przyjął spektakl, którego stworzenie przerwała niestety pandemia. Jednak twórcy, czyli studenci dopięli swego i tak oto powstał, trochę później niż zamierzano – występ o Jerzym Wasowskim. Obejrzymy go 21 marca o 18:00 i 21:00.

Kolejny spektakl teatralny, który zobaczymy to „Instrukcje”, Konrada Imiely, o tym, jak funkcjonuje się w świecie pełnym wszechogarniającej kontroli. Ten występ odbędzie się 19 marca o 21:00.  

Świetlicki, Ziut Gralak w Klubie Festiwalowym zagrają koncert, już 22 marca o 22:00. A nieco inni artyści wystąpią 20 marca o 22:00 w klubie Plastic Bag w składzie Jacek Bieleński i Ziut Gralak.

Jeśli chodzi o Konkurs Interpretacji Piosenki – będzie on podzielony na różne etapy. Etap nadsyłania zgłoszeń dobiegł końca. Specjalnie powołana do tego komisja oceni te zgłoszenia, a dalej wybierze najlepszych do kolejnego etapu. Wszystkie etapy będzie można oglądać w Teatrze Capitol.

Pierwszy etap, trwa od 11 do 12 lutego 2024 roku będzie polegał na prezentacji wszystkich chętnych, a 12 lutego zaprezentują się aktorki, wokalistki oraz studentki wyższych szkół teatralnych z Polski oraz zagranicy. Drugi z kolei etap, odbędzie się 15 marca, podczas Przeglądu Piosenki Aktorskiej. Trzeci etap, odbywać się będzie 23 marca, i będzie to finał konkursu. Każdy artysta, który dostanie się do niego otrzyma w nagrodę 3 tysiące zł.

A poza tym, jury przyzna nagrody: Grand Prix – statuetkę Tukana Złotego i 25 tys. zł. Będzie też wybrana Statuetka Tukana Dziennikarzy oraz Statuetka Tukana Publiczności. Do tego wszystkiego będzie przyznana również nagroda Niemiecko-Polskiego Towarzystwa Kulturalnego Polonika w Kolonii w wysokości 4 tys. zł wraz zaproszeniem do udziału w 32. edycji Rock&Chanson Festiwalu „Kolonia-Wrocław-Paryż” w Kolonii w dniach 29-30.11.2024. Również najlepsze zespoły zdobędą nagrodę Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu w postaci sesji nagraniowej w Studiu Nagrań (w tym: nagranie, miks i mastering). Do tego będzie też ufundowana nagroda Radia RAM, im. Moniki Jaworskiej – w postaci statuetki oraz Touru de RAM, czyli udziału w wybranych programach oraz podcastach.

A miejscami, w których odbędą się występy podczas PPA 2024 będą (we Wrocławiu):

Teatr Muzyczny Capitol, ul. Piłsudskiego 67

AST, ul. Braniborska 59

Piekarnia – Centrum Sztuk Performatywnych, ul. Księcia Witolda 62-70

Teatr Polski, Scena im. Jerzego Grzegorzewskiego, ul. Zapolskiej 3

Teatr Polski, Scena Kameralna, ul. Świdnicka 28

Teatr Polski, Scena na Świebodzkim, pl. Orląt Lwowskich 20c

Firlej, ul. Grabiszyńska 56

Impart Centrum, ul. Piłsudskiego 19

Centrum na Przedmieściu, ul. Prądzyńskiego 39a

Pawilon Czterech Kopuł, ul. Wystawowa 1

Stary Klasztor, ul. Jana Ewangelisty Purkyniego 1

Krupa Art Foundation, Rynek 27/28

Źródło: https://www.wroclaw.pl/

Udostępnij:

Subskrybuj

- REKLAMA -

Często czytane

Więcej
Related

Więcej

Co dalej z systemem Patriot na lotnisku w Jasionce?

Wiceszef MON Cezary Tomczyk poinformował, że bateria amerykańska zostanie...

Premier Tusk spotkał się z wojewodami w Białymstoku

Premier Donald Tusk oraz Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji...

Oficjalne wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego

Państwowa Komisja Wyborcza ogłosiła pełne wyniki wyborów do Parlamentu...

Wybory do Europarlamentu już w najbliższą niedzielę. Jak głosować?

W najbliższą niedzielę, 9 czerwca 2024 r., Polacy po...