poniedziałek, 24 czerwca, 2024
- REKLAMA -

W Dąbrowej Tarnowskiej, w Małopolsce powstanie nowoczesny rynek!

Data:

- REKLAMA -

Dąbrowa Tarnowska to miasto – gmina, leżąca w województwie małopolskim, w powiecie dąbrowskim. Mieszka tutaj około 12 tysięcy osób i miejscowość ta rozciąga się na powierzchni nieco ponad 23 kilometry kwadratowe. Znajduje się mniej więcej na środku drogi między Rzeszowem a Krakowem, nieopodal samego Tarnowa. Niedawno temu urzędnicy podpisali umowę dotyczącą rewitalizacji nowego rynku, który będzie w tym miejscu pełnił dwie podstawowe funkcje – reprezentacyjną oraz rekreacyjną.

Gotowa przebudowa tej przestrzeni miejskiej, zaplanowana jest na koniec 2025 roku. To wtedy miejsce to zostanie oddane mieszkańcom Dąbrowej Tarnowskiej, do dowolnego korzystania. Warto wspomnieć, że sam projekt na przebudowę tego miejsca, był opracowany jeszcze piętnaście lat temu. Rewitalizacja tego rynku, mimo, że była długo planowana, dopiero teraz przejdzie faktyczny „remont”. Od długiego już czasu, jak informuje burmistrz tej miejscowości – Krzysztof Kaczmarski – miejsce to w końcu zostanie zmodernizowane, po wielu dekadach oczekiwań. Kilkanaście lat temu dokonano prac nad wyglądem tego miejsca, jednak teraz obecne działania związane z przebudową plantów pójdą pełną parą, a planowany wygląd rynku będzie bardzo nowoczesny, tak, by mieszkańcy tego miasta mogli spędzać tutaj wolny czas, wśród zielonych roślin. Będą ławki do siedzenia, a także sporej wielkości fontanna.

Warto też dodać, że sam projekt nowego rynku oraz to, jak ma wyglądać i co ma się w nim znaleźć, był konsultowany także z mieszkańcami tego miasta oraz tej gminy. W końcu, stworzono projekt tego miejsca. Będzie to na pewno nowoczesny punkt w którym nie będzie brakowało zieleni, ale też miejsc, by sobie usiąść i odpocząć. A dodatkową atrakcją w tym miejscu będzie też zamontowana właśnie fontanna.

– Życzeniem i wolą mieszkańców oraz samorządu jest to, żeby to było takie nowoczesne miejsce rekreacji, miejsce zielone, nie zabetonowane, gdzie będzie można przyjemnie spędzić czas w centrum miasta, gdzie w ciągu dnia przebywa najwięcej mieszkańców

– zaznaczył burmistrz.

W planach jest stworzenie takiej przestrzeni w tym centralnym miejscu Dąbrowy Tarnowskiej, która zapewni jej mieszkańcom idealny odpoczynek, szczególnie latem, czy wiosną, a nawet wczesną jesienią, ze współczesnymi trendami oraz zachowaniem historycznego charakteru tego placu. A z kolei wykonawcy, którzy podejmą się tej modernizacji, już teraz zapowiadają, że przed nimi intensywna praca związana z zamontowaniem takich obiektów małej architektury, jak – altany, fontanna, tężnia solankowa, ławki, stoliki, kosze na śmieci, kwietniki, stojaki rowerowe, a także zasadzeniem zieleni niskiej i wysokiej, razem, z instalacją oświetlenia oraz iluminacjami, które będą widoczne szczególnie nocami. Do tego wszystkiego powstanie przy tym placu mały amfiteatr, gdzie będą się odbywały kameralne koncerty czy też inne wydarzenia kulturalne i artystyczne, a także rekreacyjne. Będzie również stworzona część gastronomiczna oraz niewielki sklep z pamiątkami, szczególnie przydatny dla turystów. A do tego wszystkiego, miejsce to będzie sprzyjało osobom niepełnosprawnym, ponieważ plac ten został zaprojektowany tak, by osoby takie bez problemu się poruszały i także one mogły spędzać czas w tym miejscu.

– Biorąc pod uwagę zabytkowy charakter miejsca, wszystkie prace prowadzone będą pod nadzorem archeologicznym Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków

– zapowiedział Kaczmarski

Jeśli chodzi o to, ile kosztować będzie taka inwestycja, będzie to blisko 5,2 miliona zł. Należy dodać, że gmina otrzymała dofinansowanie na realizację  tego projektu od Rządowego Funduszu Polski Ład – Programu Inwestycji Strategicznych w wysokości 4,5 mln zł, a pozostałe 700 tys. zł będzie pochodzić z miejskiego budżetu. Sama realizacja projektu, to szacunkowo 24 miesiące, czyli dwa lata. Nowy rynek gotowy będzie najpóźniej 31 grudnia 2025 roku.

Burmistrz Dąbrowy Tarnowskiej podpisał tę umowę nie tak dawno temu, bo 29 stycznia 2024 roku z Panem Tomaszem Blicharskim, prezesem spółki MTM z Tarnowa. Z kolei architektem tej inwestycji jest pan Mateusz Mendys. Wiemy, że będzie to estetyczne oraz funkcjonalne miejsce.

Prace związane z remontem tego miejsca będą się wiązały z przebudową oraz rozbudową infrastruktury, w tym z wyburzeniem istniejącego budynku usługowego, archaicznego ogrodzenia, zaprojektowanie i wykonanie sieci wodociągowej, kanalizacyjnej, teletechnicznej, elektroenergetycznej, również usunięcie sieci ciepłowniczej oraz z zamontowaniem nowego oświetlenia.

Źródło: https://dabrowatar.pl/, https://portalkomunalny.pl/

Udostępnij:

Subskrybuj

- REKLAMA -

Często czytane

Więcej
Related

Więcej

Co dalej z systemem Patriot na lotnisku w Jasionce?

Wiceszef MON Cezary Tomczyk poinformował, że bateria amerykańska zostanie...

Premier Tusk spotkał się z wojewodami w Białymstoku

Premier Donald Tusk oraz Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji...

Oficjalne wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego

Państwowa Komisja Wyborcza ogłosiła pełne wyniki wyborów do Parlamentu...

Wybory do Europarlamentu już w najbliższą niedzielę. Jak głosować?

W najbliższą niedzielę, 9 czerwca 2024 r., Polacy po...