czwartek, 16 stycznia, 2025
- REKLAMA -

Niesamowite odkrycie na dnie Bałtyku. Znaleziono prastarą cywilizację!

Data:

- REKLAMA -

Morze Bałtyckie, do którego dostęp ma również Polska, jak widać skrywa w sobie prawdziwe niespodzianki i jeszcze nieodkryte całkowicie historyczne tajemnice. Jak informuje National Geographic, Bałtyk właśnie dawno temu był jeziorem i łączył się z Morzem Północnym. To właśnie w tym miejscu, na dnie morza odkrywcy znaleźli nie tak dawno temu bardzo stary zabytek – najstarszą tego typu budowlę w całej Europie, na naszym kontynencie. A chodzi o  dziesięciokilometrowy mur wykonany z kamieni, który został dostrzeżony przez nurków na głębokości 21 metrów.

A tego niezwykłego odkrycia dokonali zagraniczni naukowcy – Jacob Geersen z Leibniz Institut i Marcel Bradtmöller z Uniwersytetu w Rostocku. To niezwykłe, szczególnie pod względem historycznym miejsce znajduje się dziesięć kilometrów od linii brzegowej Zatoki Meklemburskiej. Ten długi, kilometrowy mur z kamieni, nazywa się „Blinkerwall” i jest dużym, może i największym takim zabytkiem dotychczas odkrytym na dnie morza. Wiemy, że ruiny tej megastruktury mają 10 tys. lat.  

Jak wybadali naukowcy dawno temu, w tym miejscu, gdzie obecnie jest Bałtyk, tysiące lat wstecz, teren był pokryty lasami i mieszkała w nim ludność, z populacji łowców – zbieraczy. Jedno jest pewne – takie znalezisko jest bardzo sensacyjnym odkryciem na światową skalę.

Czy badacze wiedzą coś więcej odnośnie samego muru oraz całej cywilizacji?

Najprawdopodobniej, był on wzniesiony w celach łowieckich. W terenie tym, gdzie dawniej znajdował się znacznie mniejszy pod względem objętości i głębokości zbiornik wodny służył jako pułapka podczas polowania na renifery. Te zwierzęta stawały się dzięki takiemu murowi łatwiejsze do schwytania i stawały się pożywieniem dla ludności, która zamieszkiwała wtedy tamte okolice.

Złączone ze sobą kamienie, na dnie Bałtyku, policzono, że w sumie ważną ponad 142 tony. Jak ustalono, kamienie, a szczególnie wiele głazów z tej budowli są zbyt ciężkie, by mogła unieść je nawet grupa ludzi. Policzono także, że liczba odkrytych kamieni wynosiła aż 1673 pojedynczych elementów, z których skonstruowane było całe znalezisko.

Zdaniem naukowców, w przyszłości nurkowie mogą odkryć jeszcze więcej takich budowli właśnie w tym miejscu. Prace badawcze trwały na dnie morza, przy niemieckim wybrzeżu. Jak udało im się jeszcze ustalić, mur zbudowali głodni myśliwi z epoki kamienia.

Bardzo podobne odkrycia – struktury myśliwskie wyszukano w innych częściach świata. Pod jeziorem Huron, jednym z pięciu Wielkich Jezior Ameryki Północnej, znajduje się mająca 9000 lat budowla myśliwska – tzw. „ślepa uliczka” podobnie, dla reniferów, aby łatwiej można było ich schwytać.

Źródło: https://www.o2.pl/, https://www.planeta.pl/

Udostępnij:

Subskrybuj

- REKLAMA -

Często czytane

Więcej
Related

Więcej

Wyższe kryteria dochodowe w pomocy społecznej: Ważne zmiany od 2025 roku

Od 1 stycznia 2025 roku obowiązują nowe, wyższe kryteria...

Wyraźny spadek poparcia Rafała Trzaskowskiego w sondażu prezydenckim

Różnica w poziomie poparcia między Rafałem Trzaskowskim a Karolem...

Polska wybierze prezydenta 18 maja Marszałek Sejmu ogłasza datę głosowania

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia ogłosił, że wybory prezydenckie odbędą...

106. rocznica Powstania Wielkopolskiego

27 grudnia 2024 roku przypadła 106. rocznica wybuchu Powstania...