czwartek, 12 września, 2024
- REKLAMA -

Prace Zdzisława Beksińskiego znajdują się w kopalni Guido w Zabrzu, 320 m pod ziemią!

Data:

- REKLAMA -

W fascynującej podróży pod ziemią, na głębokość 320 metrów, kopalnia Guido w Zabrzu staje się miejscem nietypowej ekspozycji sztuki. Od poniedziałku, w Strefie K8, rozciągającej się w labiryntach kopalni, goście mają szansę odkryć mało znane i rzadko prezentowane rzeźby Zdzisława Beksińskiego. W niezwykłej scenerii, wystawa „Rzeźby – Beksiński w Zabrzu” przenosi widzów w świat artystycznego dziedzictwa, gdzie ciekawość spotyka się z tajemniczością podziemnych przestrzeni.

Zdzisław Beksiński, znany przede wszystkim z mrocznych obrazów pełnych apokaliptycznych wizji, przez lata nie tylko malował, ale także posługiwał się różnymi formami artystycznymi. Architekt z wykształcenia, zajmujący się fotografią, rysunkiem i grafiką komputerową, eksperymentował także z rzeźbą. Te niezwykłe dzieła, przez długi czas mało znane, zostały teraz ukazane na tej unikalnej wystawie.

W kopalni Guido, rzeźby Beksińskiego stają się częścią podziemnego krajobrazu, prezentując się w sposób, który nadaje im nową wymowę. Ekspozycja obejmuje dziewięć głów, trzy reliefy oraz dwie monumentalne rzeźby – Hamleta i Makbeta. Odtwarzając rzeźbiarski epizod artysty, wystawa ukazuje różnorodność form i technik, które Beksiński zastosował, podkreślając jednocześnie ich niezwykłe piękno i głęboką ekspresję.

W opisie wystawy czytamy, że gładko opracowane i wycyzelowane głowy prezentują zróżnicowane kształty oczodołów i otworów usznych, a kontrastujące kolory patyn dodają im niepowtarzalnego charakteru. Symetryczne nacięcia i destrukcja materii wciągają widza w świat niepokoju, tworząc specyficzne portrety, które emanują tajemnicą i fascynacją.

Rzeźby Beksińskiego, przez lata skarby czekające na odkrycie, teraz stają się częścią tej wyjątkowej wystawy. Po raz pierwszy prezentowane w ogrodach Zamku Królewskiego na Wawelu, a teraz 320 metrów pod ziemią w Zabrzu, te mało znane dzieła sztuki wreszcie zdobywają szerszą widownię. Wystawa potrwa do 21 kwietnia, zapraszając do niezwykłego zanurzenia w artystycznym dziedzictwie podziemnego świata kopalni Guido.

Źródło: https://dziennikzachodni.pl/

Udostępnij:

Subskrybuj

- REKLAMA -

Często czytane

Więcej
Related

Więcej

Gdańsk – drugie najlepsze miasto do życia w Polsce

Najnowszy ranking Business Insider potwierdził to, co wielu mieszkańców...

Łukasz Smółka Marszałkiem Województwa Małopolskiego

Po VII sesji Sejmiku Województwa Małopolskiego za nami, na...

Tarcza „Katarzyna” wydrąży tunel, który połączy Polskę

W Łodzi powstaje nowy podziemny tunel, który połączy dwie...

Co dalej z systemem Patriot na lotnisku w Jasionce?

Wiceszef MON Cezary Tomczyk poinformował, że bateria amerykańska zostanie...