wtorek, 5 listopada, 2024
- REKLAMA -

Według raportu ONZ, coraz więcej gatunków migrujących zwierząt ginie, a to bardzo niepokojące!

Data:

- REKLAMA -

Niedawno opublikowany raport ONZ przynosi niepokojące wieści dotyczące stanu dzikiej przyrody na całym świecie. Dokument ten, pierwszy w swoim rodzaju, poświęcony jest migrującym gatunkom zwierząt i ujawnia zatrważający trend malejącej ich populacji oraz rosnącego ryzyka globalnego wyginięcia. Przedstawiając globalny przegląd sytuacji, raport stanowi alarmujący sygnał, który skłania do refleksji nad koniecznością skoordynowanych działań na rzecz ochrony środowiska.

Kulminacyjna konferencja i prezentacja wyników

Raport został przedstawiony podczas konferencji prasowej, inauguracyjnej dla 14. konferencji ONZ poświęconej ochronie dzikiej przyrody (CMS COP14) w Samarkandzie, Uzbekistan. Szczegółowy dokument jest dostępny online na  stronie ONZ (https://www.cms.int/en/publication/state-worlds-migratory-species), a jego treść jest niezwykle alarmująca.

Spadająca liczebność migrujących gatunków

Co roku miliardy zwierząt migrują po lądach, oceanach i niebie, przekraczając granice państw w poszukiwaniu pożywienia i dogodnych miejsc do rozmnażania. Jednak według raportu, sytuacja jest zatrważająca dla 44 proc. migrujących gatunków, które odnotowują spadek populacji. Wśród nich aż 22 proc. znajduje się w krytycznym zagrożeniu wyginięciem.

Wyzwania dla Różnorodności Biologicznej

Największe zagrożenia dla gatunków wędrownych to nadmierna eksploatacja i utrata siedlisk spowodowana działalnością człowieka. Szczególnie dotyczy to ryb, których populacja spadła o 90 proc. od lat 70. XX wieku. Dodatkowo, trzy czwarte gatunków na liście CMS boryka się z utratą, degradacją i fragmentacją siedlisk, a siedem na dziesięć jest nadmiernie eksploatowanych.

Wpływ zmian klimatycznych i innych czynników

Globalna zmiana klimatu, zanieczyszczenie, a także inwazyjne gatunki mają istotny wpływ na gatunki wędrowne. Ponad połowa kluczowych obszarów różnorodności biologicznej dla tych zwierząt nie jest objęta ochroną, co dodatkowo zwiększa ich narażenie na wymieranie.

Apel o działanie i ochronę środowiska

Dyrektor wykonawcza Programu Narodów Zjednoczonych ds. Ochrony Środowiska, Inger Andersen, podkreśla, że obecne działania człowieka zagrażają przyszłości gatunków wędrownych, które pełnią kluczową rolę w utrzymaniu równowagi ekosystemów na Ziemi. Raport stanowi wezwanie do natychmiastowych działań, zwracając uwagę na potrzebę skoordynowanej ochrony i działań naprawczych.

Światowy kontekst i przykłady skuteczności

Raport ukazuje globalne wyzwanie, jakim jest ochrona gatunków wędrownych, ale również prezentuje przykłady skutecznych działań. Przykładem może być sukces w ochronie populacji sajgi w Kazachstanie czy zmniejszenie o 91 proc. działalności kłusowników na Cyprze.

Wspieranie gatunków migrujących

Aby wspierać gatunki migrujące, raport podkreśla potrzebę zwiększenia wysiłków w zakresie rozwiązania problemu nielegalnego pozyskiwania zwierząt oraz skoordynowanego zarządzania ich siedliskami. Działania te powinny obejmować identyfikację, ochronę i skuteczne

Źródło: https://tech.wp.pl/

Udostępnij:

Subskrybuj

- REKLAMA -

Często czytane

Więcej
Related

Więcej

Gdańsk – drugie najlepsze miasto do życia w Polsce

Najnowszy ranking Business Insider potwierdził to, co wielu mieszkańców...

Łukasz Smółka Marszałkiem Województwa Małopolskiego

Po VII sesji Sejmiku Województwa Małopolskiego za nami, na...

Tarcza „Katarzyna” wydrąży tunel, który połączy Polskę

W Łodzi powstaje nowy podziemny tunel, który połączy dwie...

Co dalej z systemem Patriot na lotnisku w Jasionce?

Wiceszef MON Cezary Tomczyk poinformował, że bateria amerykańska zostanie...