Od stycznia, około 170 kamer miejskiego monitoringu jest stale monitorowanych przez strażników miejskich. W przeciągu półtora miesiąca udało im się zarejestrować ponad 200 przypadków wykroczeń.
W połowie ubiegłego roku podjęto decyzję o przekazaniu systemu miejskiego monitoringu, dotychczas obsługiwanego przez Policję, w ręce Straży Miejskiej. Od środka stycznia strażnicy pełnią stałą obserwację, monitorując przez 7 dni w tygodniu i 24 godziny na dobę obraz z 84 kamer miejskich oraz 87 kamer należących do Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów.
Nasi funkcjonariusze pełnią całodobowe dyżury po 12 godzin. W przypadku większych imprez masowych w centrum monitoringu przy ul. Wrocławskiej, służbę pełni dwóch strażników.
Wojciech Nowak, Komendant Straż Miejskiej w Bytomiu.
W celu wzmocnienia systemu monitoringu, zakupiono cztery 65-calowe monitory. Dwa z nich prezentują obraz z najbardziej kluczowych obszarów Śródmieścia, takich jak ul. Dworcowa, Rynek i istotne skrzyżowania, natomiast pozostałe monitorują sytuację m.in. w parkach, placach zabaw, skwerach i na ulicach. Lokalizacje kamer zostały wybrane nie tylko przez Policję i Straż Miejską, ale także przez samych mieszkańców, którzy zgłaszali potrzebę instalacji w konkretnych miejscach.
Straż Miejska przejęła obsługę monitoringu, abyśmy mogli skuteczniej ścigać wandali, którzy niszczą mienie, osoby wyrzucające nielegalnie śmieci czy zaśmiecające przestrzeń publiczną.
Mariusz Wołosz, prezydent Bytomia
W samym styczniu strażnicy ujawnili ponad 140 wykroczeń, głównie związanych z przestrzeganiem porządku publicznego, takich jak naruszanie przepisów drogowych, spożywanie alkoholu w miejscach publicznych czy zaśmiecanie ulic. Jednak Straż Miejska podkreśla, że celem nie jest jedynie ściganie źle parkujących kierowców. Istotne jest ciągłe rozbudowywanie systemu obserwacji i rejestracji zdarzeń.
Zarejestrowany obraz przez trafia do naszego centrum, gdzie jest zapisywany i analizowany przez przeszkolonych pracowników obsługujących monitoring. Kamery te są dobrej jakości, a doświadczony operator wie, na co zwracać uwagę i jak reagować, by system był sprawny i zapewniał bezpieczeństwo mieszkańcom.
Aleksander Zielony, kierownik ds. interwencji w Straży Miejskiej.
Wraz z nowymi inwestycjami montowane są dodatkowe urządzenia, a Straż Miejska przygotowuje się do konkursu na rozbudowę monitoringu w okolicach przejść dla pieszych, co ma przyczynić się do poprawy bezpieczeństwa pieszego ruchu drogowego.