piątek, 14 czerwca, 2024
- REKLAMA -

Bądź eko i zbieraj deszczówkę! Dlaczego warto to robić?

Data:

- REKLAMA -

Zbieranie deszczówki to nie tylko praktyczne rozwiązanie, ale także wybór z myślą o ochronie środowiska. Deszczówka, jako cenne źródło odnawialne, kieruje nas ku zrównoważonemu rozwojowi i racjonalnemu korzystaniu z zasobów wodnych, z myślą o naszej planecie oraz przyszłych pokoleniach. Dodatkowo, jej zbieranie przyczynia się do obniżenia rachunków za zużytą wodę, szczególnie podczas podlewania roślin czy ochrony przed intensywnymi opadami deszczu, które mogą obciążać systemy kanalizacyjne.

Woda deszczowa, ze względu na swoje właściwości, idealnie sprawdza się do podlewania roślin. Korzystanie z niej zamiast uzdatnionej wody wodociągowej nie tylko jest bardziej ekologiczne, ale również ekonomiczne. Jej temperaturę zbliżoną do powietrza oraz odczyn (pH) w granicach 5,5-6,5 sprawiają, że rośliny ją doskonale przyswajają. Dodatkowo, deszczówka jest mniej twarda niż woda z wodociągu i pozbawiona szkodliwych substancji używanych w procesie uzdatniania, takich jak chlor czy fluor.

Korzyści płynące z wykorzystania wody opadowej są liczne. Możemy ją gromadzić na różne sposoby, używając zbiorników naziemnych lub podziemnych. Warto jednak pamiętać, że nie z każdej powierzchni spływu otrzymamy wodę o odpowiednich parametrach fizyko-chemicznych. Badania wskazują, że najlepszej jakości deszczówkę uzyskujemy z dachów pokrytych dachówką, zaleca się unikanie powierzchni azbestowych czy pokrytych papą.

Oczyszczona i odstana woda deszczowa ma zastosowanie zarówno w domu, jak i ogrodzie. Doskonale zastąpi wodę z wodociągu do nawadniania trawników czy rabat. Jednak jej użyteczność nie kończy się na tym. Miękka woda deszczowa jest idealna do prania, chroniąc sprzęt AGD przed osadzaniem się kamienia. Możemy ją także wykorzystać do spłukiwania toalet, czyszczenia tarasu, podjazdu czy używanego sprzętu ogrodniczego. Dzięki unikalnym właściwościom deszczówki, możemy także efektywnie myć karoserię samochodu lub umyć rower.

W przeciwieństwie do wody kranowej, deszczówka nie zawiera chloru, a także ma niską zawartość wapnia i magnezu. Jej lekko kwasny odczyn jest korzystny dla roślin kwaśnolubnych, co sprawia, że doskonale sprawdzi się do podlewania rabat warzywnych czy roślin doniczkowych.

Zbieranie i magazynowanie deszczówki to nie tylko oszczędności w domowym budżecie, ale także ekologiczny sposób zarządzania zasobami wodnymi. Przeciwdziałamy marnotrawstwu, wspierając zasadę „less waste”. Dodatkowo, eliminujemy problemy z odprowadzaniem nadmiaru wody po opadach, co chroni przed powstawaniem kałuż oraz podtopieniami. Oszczędzając wodę pitną, możemy znacząco obniżyć rachunki.

Ile deszczówki możemy zebrać podczas opadów deszczu? Właściciele domków jednorodzinnych mogą zebrać od 40 do 80 litrów wody opadowej w zaledwie kilka minut, a już po 10 minutach nawet 180 litrów. W obliczu suszy czy niestabilności dostaw wody, gromadzenie deszczówki staje się realną alternatywą dla działkowiczów, użytkowników ogrodów oraz właścicieli domów.

Proces zbierania deszczówki nie jest skomplikowany i na początkowym etapie nie wymaga specjalistycznych instalacji. Wystarczy solidna beczka (np. 100 litrów) umieszczona pod rynną lub rurą spustową. Ważne jest, aby dach nie był pokryty materiałami takimi jak azbest, metal czy papa, które wykluczają zbieranie deszczówki. Dach z dachówki ceramicznej lub łupku mineralnego gwarantuje bezpieczeństwo w użytkowaniu zebranej deszczówki.

Beczki można zastąpić specjalnymi zbiornikami na deszczówkę, a estetyczne naziemne zbiorniki idealnie wpisują się w architektoniczny wystrój ogrodu. Dla tych bardziej zaangażowanych, zbiornik podziemny z większą objętością to doskonałe rozwiązanie. Stałe doprowadzenie wody deszczowej do zbiornika magazynującego można osiągnąć przez zainstalowanie zbieracza wody deszczowej, łapacza wody lub odzyskiwacza wody. Kolektor rynnowy, umieszczony bezpośrednio w rurze spustowej, z sitkiem do odseparowania zanieczyszczeń mechanicznych, to efektywne rozwiązanie, które zabezpiecza przed przepełnieniem i zanieczyszczeniami.

Nie tylko właściciele ogródków działkowych mogą korzystać z deszczówki. Nawet w bloku możemy pozyskiwać jej znaczące ilości, wystarczy postawić odpowiednie, głębokie naczynie.

Źródło: Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Poznaniu

Udostępnij:

Subskrybuj

- REKLAMA -

Często czytane

Więcej
Related

Więcej

Co dalej z systemem Patriot na lotnisku w Jasionce?

Wiceszef MON Cezary Tomczyk poinformował, że bateria amerykańska zostanie...

Premier Tusk spotkał się z wojewodami w Białymstoku

Premier Donald Tusk oraz Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji...

Oficjalne wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego

Państwowa Komisja Wyborcza ogłosiła pełne wyniki wyborów do Parlamentu...

Wybory do Europarlamentu już w najbliższą niedzielę. Jak głosować?

W najbliższą niedzielę, 9 czerwca 2024 r., Polacy po...