poniedziałek, 24 czerwca, 2024
- REKLAMA -

Centrum Operacji Bezpieczeństwa otwarte przez ministra Krzysztofa Gawkowskiego w Rzeszowie

Data:

- REKLAMA -

Centrum Operacji Bezpieczeństwa (COB) zostało omówione podczas konferencji prasowej przez prezydenta Rzeszowa oraz przedstawicieli firmy ComCERT z Grupy Asseco, odpowiedzialnej za wdrożenie tego rozwiązania w mieście. Podczas konferencji wyjaśniono, że COB ma za zadanie zapewnić ochronę miasta i jego mieszkańców.

Centrum Operacji Bezpieczeństwa (COB), znane również jako Security Operations Center (SOC) w języku angielskim, to miejsce, gdzie dedykowany zespół ds. bezpieczeństwa informacji stale nadzoruje stan bezpieczeństwa, prewencyjnie działa przeciwko incydentom związanym z cyberbezpieczeństwem, oraz wykrywa, analizuje i reaguje na nie.

Rzeszowskie COB pełni tę rolę dla Miejskiej Sieci Teleinformatycznej, obsługując nie tylko Urząd Miasta, lecz także instytucje takie jak Zarząd Transportu Miejskiego, Miejski Zarząd Dróg oraz Miejska Administracja Targowisk i Parkingów. Jest to pierwsza tego typu scentralizowana jednostka w Polsce, świadcząca usługi monitorowania, reagowania i zapobiegania cyberincydentom na korzyść różnych podmiotów w mieście. COB działa 24/7, umożliwiając ciągłe monitorowanie sieci i szybką reakcję na potencjalne zagrożenia we wszystkich objętych ochroną obszarach.

Rzeszowski SOC to pierwsze tego typu centrum w Polsce, stworzone na potrzeby kilku podmiotów funkcjonujących w ramach struktury miasta. Ogromną wartością tego projektu jest współdzielona technologia, która umożliwia obsługę wszystkich podmiotów przez jeden zespół. Wdrożony przez nas system pozwala na monitorowanie ok. 1200 stacji roboczych oraz ponad 320 serwerów wirtualnych znajdujących się w kilku lokalizacjach. Dzięki centralizacji, decyzje dotyczące bezpieczeństwa są podejmowane szybko i efektywnie. Poszczególne zespoły mogą pracować razem, w jednym miejscu, co sprzyja lepszej komunikacji i wymianie informacji.

Krzysztof Dyki, Prezes ComCERT z Grupy Asseco.

W przypadku administracji publicznej, choć usługi z zakresu SOC często są dostarczane przez zewnętrzne firmy technologiczne, Rzeszów zdecydował się na własne Centrum Operacji Cyberbezpieczeństwa. Z uwagi na sytuację geopolityczną i strategiczne położenie blisko granicy z Ukrainą, miasto pragnie utrzymać kontrolę nad kluczowymi procesami oraz szybko reagować na ewentualne zagrożenia. Zmiany w ostatnich latach sprawiły, że Rzeszów stał się miastem centralnym w wydarzeniach politycznych, co niesie ze sobą także wzrost ryzyka cyberzagrożeń.

Wdrożenie tego systemu, powierzone specjalistycznej firmie comCERT z Grupy Asseco, ma na celu zabezpieczenie miejskich systemów i szybszą reakcję na potencjalne zagrożenia, jak podkreślił Prezydent Miasta Rzeszowa, Konrad Fijołek.

Projekt obejmuje planowany cykl szkoleń dla pracowników, koncentrujący się na bezpiecznych praktykach online, identyfikacji oraz zgłaszaniu cyberincydentów. Jak zauważył wicepremier Krzysztof Gawkowski, cyberbezpieczeństwo to wspólna uwaga i troska o siebie wszędzie tam, gdzie technologia styka się z człowiekiem – to nasza codzienna higiena cyfrowa.

Cyberbezpieczeństwo to jedno z najważniejszych wyzwań teraźniejszości. Niezmiernie ważnym jest, że widzą to tez samorządy. SOC w Rzeszowie to połączenie innowacji i nowoczesnego, kompleksowego myślenia o bezpieczeństwie. Projekt ten powinien być inspiracją dla innych samorządów w kraju do podobnych działań i inwestycji.

Krzysztof Gawkowski, wicepremier, Minister Cyfryzacji

Koszt Centrum Operacji Bezpieczeństwa wynosi niemal 10 mln zł, z czego prawie 7 mln zł pochodzi z dofinansowania Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, w ramach Programu Operacyjnego Polska Wschodnia na lata 2014-2020.

Udostępnij:

Subskrybuj

- REKLAMA -

Często czytane

Więcej
Related

Więcej

Co dalej z systemem Patriot na lotnisku w Jasionce?

Wiceszef MON Cezary Tomczyk poinformował, że bateria amerykańska zostanie...

Premier Tusk spotkał się z wojewodami w Białymstoku

Premier Donald Tusk oraz Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji...

Oficjalne wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego

Państwowa Komisja Wyborcza ogłosiła pełne wyniki wyborów do Parlamentu...

Wybory do Europarlamentu już w najbliższą niedzielę. Jak głosować?

W najbliższą niedzielę, 9 czerwca 2024 r., Polacy po...