poniedziałek, 24 czerwca, 2024
- REKLAMA -

Śląsk stawia na minibusy. Czy takie rozwiązanie komunikacyjne jest dobre?

Data:

- REKLAMA -

W Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii linie minibusowe stają się coraz bardziej popularnym rozwiązaniem komunikacyjnym, a Zarząd Transportu Metropolitalnego ogłosił właśnie kolejny przetarg związany z obsługą jednej z tych linii. W całej sieci połączeń Zarządu Transportu Metropolitalnego działa ponad 400 linii autobusowych, z czego około 70 to linie minibusowe lub ich części.

Małe pojazdy stają się coraz bardziej atrakcyjne dla samorządów, co wynika z kilku istotnych zalet. Jedną z nich jest możliwość zapewnienia transportu dla mieszkańców obszarów, które dotąd były niedostępne dla większych autobusów. Mniejsze pojazdy mają zdolność poruszania się po wąskich ulicach, co zwiększa zakres obsługiwanych terenów. Ponadto, koszty funkcjonowania linii minibusowych są zazwyczaj niższe, co w obliczu trudnej sytuacji finansowej samorządów staje się kluczowym aspektem.

Dyrektor Zarządu Transportu Metropolitalnego, Małgorzata Gutowska, podkreśla, że linie minibusowe to rozwiązanie korzystne zarówno dla mieszkańców, jak i dla budżetów gmin. Choć minibusy funkcjonują w regionie od wielu lat, to dopiero od grudnia 2022 r. zaczęły być widoczne konkretniejsze efekty systemowego projektu uruchamiania nowych linii minibusowych. Wtedy to uruchomiono aż 7 linii, zwiększając atrakcyjność komunikacji miejskiej w Tarnowskich Górach, Zabrzu i Knurowie.

Zarząd Transportu Metropolitalnego oraz samorządy planują kontynuację tej skutecznej inicjatywy. W pierwszym kwartale tego roku planowane jest uruchomienie dwóch nowych linii minibusowych w Tarnowskich Górach i Mysłowicach. Jednak już teraz ogłoszono przetarg na kolejną linię minibusową, zastępczą trasą przez Katowice i Mysłowice.

Przetarg ten obejmuje realizację 112 240 wozokilometrów minibusami o co najmniej 35 miejscami. Oferenci mogą zgłaszać się do udziału w przetargu do 19 lutego, a planowany start świadczenia usługi przewidziany jest na 1 marca, zakończenie zaś na 30 czerwca. Warto zauważyć, że postępowanie to jest powtórzeniem, a wcześniejsza jego odsłona zakładała na sfinansowanie zamówienia ponad 1 mln zł.

Źródło: https://portalkomunalny.pl/

Udostępnij:

Subskrybuj

- REKLAMA -

Często czytane

Więcej
Related

Więcej

Co dalej z systemem Patriot na lotnisku w Jasionce?

Wiceszef MON Cezary Tomczyk poinformował, że bateria amerykańska zostanie...

Premier Tusk spotkał się z wojewodami w Białymstoku

Premier Donald Tusk oraz Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji...

Oficjalne wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego

Państwowa Komisja Wyborcza ogłosiła pełne wyniki wyborów do Parlamentu...

Wybory do Europarlamentu już w najbliższą niedzielę. Jak głosować?

W najbliższą niedzielę, 9 czerwca 2024 r., Polacy po...