wtorek, 5 listopada, 2024
- REKLAMA -

W Kochanowicach powstał rezerwat przyrody. Jest to 66. takie miejsce w województwie śląskim

Data:

- REKLAMA -

Kochanowice leżą w województwie śląskim i tam też powstał nowy rezerwat przyrody. To już sześćdziesiąte szóste takie miejsce w całym województwie. Jest to trzeci taki rezerwat, w powiecie lublinieckim, który jest obiektem chronionym na obszarze Nadleśnictwa Herby. Nowy rezerwat nazywa się Kochanowickim Grądem i został utworzony na terenie lasów we wschodniej części Leśnictwa Kochanowice.

– Ochroną rezerwatową objęty został fragment lasu grądowego o cechach naturalnych o powierzchni 26,45 ha. Przedmiotem ochrony są fragmenty wilgotnego grądu subkontynentalnego z dorodnymi okazami dębu szypułkowego, który może mieć 135-170 lat

– mówi Natalia Zapała, rzecznik Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Katowicach.

A w Kochanowskim Grądzie rosną takie okazy drzew, jak – graby, olsze, jesiony, brzozy, osiki, jawory oraz sosny. Jest to też idealny miejsce, gdzie występują także siedliska bociana czarnego. A do tego, w runie leśnym, leśnicy dostrzegają też mniejsze roślinki, takie jak – czosnek niedźwiedzi i przetacznik górski, a także chronione gatunki storczyków.

– Wokół rezerwatu utworzona została otulina o powierzchni 41,47 ha obejmująca przyległe tereny, zarówno leśne, jak i nieleśne. Dzięki tej strefie ochronnej rezerwat zyska kompleksową ochronę przed możliwością negatywnego oddziaływania czynników zewnętrznych w przyszłości

– wyjaśnia Natalia Zapała.

Dlaczego utworzono taki rezerwat właśnie w gminie Kochanowice?

Na pierwszy pomysł, aby utworzyć takie miejsce wpadł prof. Janusz Hereźniak i opisał je w studium przyrodniczo-historycznym z 2002 r. pt. „Rezerwaty przyrody ziemi częstochowskiej”. Szczególne walory przyrodnicze tego terenu dostrzegali także i leśnicy, pracujący na tym obszarze.

– Jest to dla nas duże święto. Niezwykle cieszymy się z utworzenia nowego rezerwatu przyrody w naszym województwie (…) Jest to efekt naszych wieloletnich prac i starań, dlatego dzisiaj z pełną satysfakcją doceniamy tę historyczną chwilę i jesteśmy dumni z tego, że możemy mieć swój wkład w utworzenie kolejnego rezerwatu przyrody w regionie. Obiekt będzie służył przyszłym pokoleniom naukowców, botaników i przyrodników, stąd wynika jego cel ochrony ujęty w zarządzeniu, czyli zachowanie tego cennego fragmentu lasu w Kochanowicach ze względów naukowych i dydaktycznych.

– podkreśla Mirosława Mierczyk-Sawicka, Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Katowicach. –

– Pierwsze rezerwaty w woj. śląskim powstały w latach 50 XX wieku i dziś stanowią spuściznę po ówczesnych przyrodnikach. Przez te wszystkie lata utrzymały one swój status prawny i do dzisiaj się nimi opiekujmy (…) obserwujemy naturalne procesy, badamy, powiększamy. Dzisiaj jest ten dzień, gdzie zostawiamy pod opiekę dla przyszłych pokoleń przyrodników kolejny – tym razem nowy obiekt rezerwatowy.

– zauważa Przemysław Skrzypiec, zastępca Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Katowicach i Regionalny Konserwator Przyrody

Niestety, na tę chwilę rezerwat przyrody w Kochanowicach jest miejscem nieudostępnionym do ruchu turystycznego i na razie nie przewiduje się możliwości wstępu na jego teren.

W trakcie jednej z sesji wyjazdowej Regionalnej Rady Ochrony Przyrody działającej przy RDOŚ w Katowicach podjęto decyzję o utworzeniu i kształcie nowego rezerwatu przyrody.

Źródło: https://dziennikzachodni.pl/, https://portalkomunalny.pl/

Udostępnij:

Subskrybuj

- REKLAMA -

Często czytane

Więcej
Related

Więcej

Gdańsk – drugie najlepsze miasto do życia w Polsce

Najnowszy ranking Business Insider potwierdził to, co wielu mieszkańców...

Łukasz Smółka Marszałkiem Województwa Małopolskiego

Po VII sesji Sejmiku Województwa Małopolskiego za nami, na...

Tarcza „Katarzyna” wydrąży tunel, który połączy Polskę

W Łodzi powstaje nowy podziemny tunel, który połączy dwie...

Co dalej z systemem Patriot na lotnisku w Jasionce?

Wiceszef MON Cezary Tomczyk poinformował, że bateria amerykańska zostanie...