środa, 30 kwietnia, 2025
- REKLAMA -

Czy branża hotelowa wychodzi na prostą?

Data:

- REKLAMA -

Właściciele hoteli na przestrzeni ostatnich lat borykali się z problemami. Na początku pandemia COVID-19 zmusiła ich do zamknięcia swoich obiektów. Następnie wojna na Ukrainie i niepewna sytuacja geopolityczna pokrzyżowała plany w szczególności tym przedsiębiorcom, którzy swoje obiekty posiadają w Polsce wschodniej.  W poprzednim roku z kolei sytuacja związana z próbą przekraczania granicy polsko białoruskiej przez emigrantów odbiła się również na przyjeździe turystów w rejony Polski wschodniej.

– Rok 2023 był trudnym okresem pod względem sytuacji, która ma miejsce za granicą czyli problemy z emigrantami a także wojną na Ukrainie. Goście obawiali się sytuacji na granicy z Białorusią. W tym roku zauważamy, że sytuacja powoli wraca do normy. Mamy coraz więcej rezerwacji. Mam nadzieję, że rok 2024 będzie dużo lepszy od poprzedniego.

– mówi Ireneusz Stefański właściciel Hotelu Borowinowy Zdrój Spa Wellness&Conference z Supraśla.

Jednak po trudnym okresie sytuacja powoli wraca do normy. Rok 2024 rozpoczął się perspektywicznie. Pojawiają się zapytania. Goście indywidualni chcą spędzać czas z dala od miejskiego zgiełku w urokliwych miejscach obcując z naturą. 

– Na początku tego roku widać, że pojawia się coraz więcej zapytań zarówno od gości indywidualnych jak i firm, które chcą zorganizować spotkania, czy konferencje biznesowe.

– dodaje właściciel hotelu.

Supraśl to miejscowość oddalona od Białegostoku o 10 kilometrów, która ma status uzdrowiska. Miasteczko to odwiedzają bardzo chętnie turyści z ościennych województw takich jak Mazowieckie czy Lubelskie, a także z dalszych rejonów Polski.  

– Po rozmowie z gośćmi widzimy, że wybierają Supraśl aby na łonie natury odpocząć od zgiełku dużego miasta. Nasi goście to także miłośnicy przyrody, którzy całe dnie spędzają w lesie podziwiając faunę oraz florę Puszczy Knyszyńskiej.

– mówi Ireneusz Stefański.

Jak każda branża także właściciele hoteli borykają się z problemami. Niektóre rozwiązana nie pomagają w prowadzeniu biznesu i wymagają zmian.

– Sytuacja geopolityczna wpływa na odwoływanie przez gości rezerwacji. Kolejnym problemem jest także inflacja oraz nie jasne przepisy podatkowe. Przykładowo hurtownie mają na żywność 0% Vat natomiast my musimy zapłacić 8% podatku. Dodatkowym problemem jest także rotacja pracowników.

– stwierdza przedsiębiorca.

Źródło: nadesłane materiały prasowe

Udostępnij:

Subskrybuj

- REKLAMA -

Często czytane

Więcej
Related

Więcej

PSZOK-i pod lupą: samorządy apelują o ujednolicenie zasad funkcjonowania

W Polsce coraz częściej powraca temat konieczności reformy systemu...

Wakacyjna AktywAKCJA 2025: szansa na lato pełne wartościowych zajęć

Wraz ze zbliżającym się końcem roku szkolnego wiele samorządów,...

W Lublinie trwa Samorządowy Kongres Trójmorza

W Lublinie trwa Samorządowy Kongres Trójmorza. Tegoroczna edycja, podobnie...

Ponad siedmiu tysiącom aptek w Polsce grozi zamknięcie. Dlaczego tak się dzieje?

2/3 aptek w Polsce może zostać zamkniętych w wyniku...