poniedziałek, 24 czerwca, 2024
- REKLAMA -

Jakie efekty przyniósł zakaz handlu alkoholem w nocy w Krakowie?

Data:

- REKLAMA -

Nowe regulacje dotyczące nocnego ograniczenia sprzedaży alkoholu w sklepach w Krakowie przynoszą pozytywne rezultaty, informuje magistrat. Zarówno policja, jak i straż miejska odnotowują istotny spadek interwencji w godzinach nocnych, a liczba osób trafiających do izby wytrzeźwień uległa obniżeniu.

Od lipca zeszłego roku między północą a 5:30 rano obowiązuje zakaz sprzedaży alkoholu w sklepach na terenie Krakowa. Do końca grudnia policja zarejestrowała ponad 47-procentowy spadek interwencji w porównaniu do drugiego półrocza 2022 roku, co oznacza spadek z ponad 1,4 tys. do 758 interwencji. Szczególnie imponujący był sierpień z ponad 63-procentowym spadkiem interwencji policji.

Podobne korzystne tendencje odnotowano również w raportach straży miejskiej, która odnotowała blisko 30-procentowy spadek zgłoszonych interwencji, a liczba wykroczeń spadła o niemal 40 procent – z 976 do 587. Listopad (spadek o 60 procent) i grudzień (spadek o ponad 66 procent) to miesiące, w których osiągnięto najlepsze wyniki pod względem ograniczenia incydentów.

Warto zauważyć, że w ciągu całego dnia służby zanotowały również spadek ujawnionych wykroczeń – straż miejska o 4,5 procent, a policja o blisko 27 procent. Statystyki obejmują również 10-procentowy spadek osób trafiających do izby wytrzeźwień.

„Naszym głównym celem było uspokojenie nocnego Krakowa i widzimy, że cel ten osiągnęliśmy. Nie ma żadnych negatywnych sygnałów od służb, aby kupcy łamali zapisy uchwały. Wygląda na to, że po krakowsku dostosowaliśmy się do zmian i nocą jest trochę ciszej.”

Bogusław Kośmider, wiceprezydent Krakowa, komentuje osiągnięte rezultaty

Zastępca Jacka Majchrowskiego podkreśla, że spadek interwencji i wykroczeń przekroczył oczekiwania, bazując na doświadczeniach innych miast. Tomasz Popiołek, dyrektor wydziału spraw administracyjnych UMK, dodaje, że pomimo obaw o spadek obrotu i zamknięcie sklepów, nie zarejestrowano zgłoszeń o konieczności likwidacji sklepów z uwagi na zakaz nocnej sprzedaży alkoholu. Wpływy do budżetu miasta z tzw. „korkowego” wzrosły do 16,6 mln zł, co stanowi wzrost w porównaniu z niecałymi 14 mln zł rok wcześniej. Popiołek zauważa, że sprzedaż alkoholu przeniosła się na godziny dzienne, co wpłynęło na ogólny krajobraz handlu alkoholem w mieście.

Co prawda mieszkańcy Krakowa, mogą mieć inne zdanie. Mimo wszystko przeprowadzone badania pokazują, że zakaz ten przyniósł pozytywne efekty.

Źródło: https://lovekrakow.pl/

Udostępnij:

Subskrybuj

- REKLAMA -

Często czytane

Więcej
Related

Więcej

Co dalej z systemem Patriot na lotnisku w Jasionce?

Wiceszef MON Cezary Tomczyk poinformował, że bateria amerykańska zostanie...

Premier Tusk spotkał się z wojewodami w Białymstoku

Premier Donald Tusk oraz Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji...

Oficjalne wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego

Państwowa Komisja Wyborcza ogłosiła pełne wyniki wyborów do Parlamentu...

Wybory do Europarlamentu już w najbliższą niedzielę. Jak głosować?

W najbliższą niedzielę, 9 czerwca 2024 r., Polacy po...