wtorek, 18 czerwca, 2024
- REKLAMA -

Czy pomysł nowych świadczeń pieniężnych dla małżeństw wejdzie w życie?

Data:

- REKLAMA -

Idea dodatku 500 Plus dla małżeństw, mającego na celu zapewnienie dodatkowych środków finansowych dla długoletnich par, istnieje od dwóch lat. Mimo to, ustawa przewidująca takie wsparcie nie została dotąd wprowadzona. W 2022 roku jednak pojawiła się petycja obywatelska w tej sprawie, skierowana do Komisji do Spraw Petycji, która przyczyniła się do wydłużenia terminu rozpatrzenia. Petycję złożyło małżeństwo z 50-letnim stażem, nagrodzone medalem za długoletnią wspólną podróż. Pytanie brzmi, czy dodatek w wysokości 500 zł dla małżeństw w końcu wejdzie w życie?

Początkowo, głosy sugerowały, że dodatek 500 zł miałyby otrzymywać małżeństwa z co najmniej 50-letnim stażem małżeńskim. To kryterium wykluczałoby pary o krótkim stażu i te, które dopiero co zawarły związek małżeński.

Głównym celem wprowadzenia dodatku miała być pomoc materialna dla osób starszych, szczególnie tych, które utrzymują się głównie z emerytur. W najnowszej petycji z 2022 roku jednak zapisano, że dodatek obejmowałby również małżeństwa z 40-letnim stażem małżeńskim.

Dodatki w zależności od stażu małżeńskiego

Przewiduje się, że pary, które wychowały co najmniej 2 dzieci, mogłyby otrzymać dodatki w następującej wysokości, zależnie od stażu małżeńskiego:

– Po 50 latach małżeństwa – 500 zł

– Po 55 latach – 550 zł

– Po 60 latach – 600 zł

Co ciekawe, wdowcy również mogliby liczyć na dodatek dożywotnio, zgodnie z zamysłem autorów petycji.

Apel o uchwalenie ustawy „Małżeństwo+”

Petycja zakłada wprowadzenie nowego świadczenia 500 Plus dla małżeństw z długoletnim stażem. Autorzy petycji apelują do Wysokiej Izby o uchwalenie ustawy „Małżeństwo+”. Podkreślają, że medal za długoletnią służbę małżeńską, choć piękny, nie wystarcza w trudnych chwilach życia.

Dodatki dla emerytów jako kontekst społeczny

Ostatnio rząd planuje rekordową waloryzację emerytur i rent w wysokości 13,8 procent. Niemniej jednak, z uwagi na inflację, to wciąż może być niewystarczające. Dodatkowo, seniorzy otrzymują trzynastą i czternastą emeryturę, a prezydent Andrzej Duda zapowiedział możliwość piętnastej emerytury, choć ostateczna decyzja jeszcze nie zapadła.

Wprowadzenie dodatku 500 Plus dla małżeństw wydaje się być krokiem w kierunku wsparcia długoletnich par w trudnych warunkach finansowych, dodając humanitarny wymiar do istniejących świadczeń. Czekamy na dalszy rozwój sytuacji i decyzję w tej sprawie.

– Zwracamy się z apelem do Wysokiej Izby o uchwalenie ustawy Małżeństwo+. Medal za długoletnie pożycie, który został ustanowiony przed laty, jest pięknym uhonorowaniem dotrzymywania przysięgi małżeńskiej, ale nie pomoże w trudnych chwilach. Należy pamiętać, że oprócz chwil wzniosłych jest proza życia, a więc opieka nad towarzyszem życia, którą małżonkowie świadczą sobie wzajemnie”

– czytamy w petycji.

Źródło: https://gs24.pl/

Udostępnij:

Subskrybuj

- REKLAMA -

Często czytane

Więcej
Related

Więcej

Co dalej z systemem Patriot na lotnisku w Jasionce?

Wiceszef MON Cezary Tomczyk poinformował, że bateria amerykańska zostanie...

Premier Tusk spotkał się z wojewodami w Białymstoku

Premier Donald Tusk oraz Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji...

Oficjalne wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego

Państwowa Komisja Wyborcza ogłosiła pełne wyniki wyborów do Parlamentu...

Wybory do Europarlamentu już w najbliższą niedzielę. Jak głosować?

W najbliższą niedzielę, 9 czerwca 2024 r., Polacy po...