poniedziałek, 24 czerwca, 2024
- REKLAMA -

Rusza Metrorower – największy system miejskich rowerów w kraju

Data:

- REKLAMA -

W niedzielę, 25 lutego, rusza największy w kraju i trzeci co do wielkości w Europie system miejskich wypożyczalni rowerów w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Liczna grupa potencjalnych użytkowników miała okazję przetestować funkcjonalność tego innowacyjnego rozwiązania.

W ramach testów poddano próbie nie tylko same rowery i stacje, ale również dedykowaną aplikację umożliwiającą wypożyczanie jednośladów. Metrorower zastąpi obecny system roweru miejskiego, stając się nową, zaawansowaną alternatywą dla mieszkańców metropolii.

Od 25 lutego nowy system Metrorower rozpocznie swoją działalność w ośmiu miastach. Dzięki tej innowacyjnej usłudze będzie możliwe swobodne poruszanie się po wszystkich miastach Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, bez konieczności zwracania uwagi na granice administracyjne. Całkowicie zintegrowany system roweru metropolitalnego obejmie łącznie 31 gmin w obszarze GZM, oferując imponującą liczbę 7000 rowerów dostępnych do wypożyczenia. To nowoczesne rozwiązanie przyczyni się do ułatwienia mobilności mieszkańców i promowania ekologicznych środków transportu.

Wprowadzenie Metroroweru podzielone zostało na 3 fazy. W Tychach, w pierwszym etapie, podobnie jak w ubiegłych latach, do dyspozycji mieszkańców będzie 7 stacji: Jaśkowicka, Plac Baczyńskiego, Hale Targowe, Paprocany, Skrzyżowanie Niepodległości/Grota Roweckiego, Dworzec PKP i Lodowisko, oraz 60 rowerów.

Katarzyna Kajstura – kierownik Działu Organizacyjnego w Miejskim Zarządzie Ulic i Mostów w Tychach.

Jeszcze w tym roku uruchomiona zostanie druga faza, która zakłada montaż kolejnych 26 stacji, co oznacza, że w przestrzeni miejskiej pojawią się 284 rowery. Docelowo zaś, po zrealizowaniu ostatniego – trzeciego etapu projektu, w Tychach dostępnych będzie prawie 500 rowerów, które będzie można wypożyczać z 53 stacji.

Aby skorzystać z usługi wypożyczania rowerów, konieczne jest pobranie dedykowanej aplikacji oraz założenie konta. Pierwsze 30 minut korzystania z roweru w standardowym cenniku będą kosztować 1 zł. Natomiast abonenci otrzymają 60 minut darmowego korzystania dziennie.

Wszystkie szczegółowe informacje oraz cennik dostępne są na oficjalnej stronie operatora. Dodatkowo, pasażerowie korzystający z biletów średnio- lub długookresowych będą mogli korzystać z Metroroweru przez 60 minut dziennie bez dodatkowych opłat. Ta korzystna oferta z pewnością zadowoli użytkowników, zwłaszcza osoby regularnie korzystające z centrów przesiadkowych typu Park&Ride.

Istotną zmianą będzie sposób wypożyczania i zwracania rowerów na stację. Nowe jednoślady są wyposażone w nadajniki GPS, co oznacza, że podczas zwrotu nie będzie konieczności wpinania ich do stojaka. Model SmartBike 2.0, będący czwartą generacją roweru, wyróżnia się niższą wagą, większą zwinnością, dynamicznością oraz wygodą w porównaniu do poprzednich wersji. Warto zaznaczyć, że Metrorower będzie dostępny przez cały rok, jednak w okresie zimowym liczba dostępnych rowerów zostanie zredukowana o 50%.

Rowerzyści będą mieli nadal dostęp do 23 stacji naprawy rowerów, których montaż rozpocznie się na początku kwietnia.

Udostępnij:

Subskrybuj

- REKLAMA -

Często czytane

Więcej
Related

Więcej

Co dalej z systemem Patriot na lotnisku w Jasionce?

Wiceszef MON Cezary Tomczyk poinformował, że bateria amerykańska zostanie...

Premier Tusk spotkał się z wojewodami w Białymstoku

Premier Donald Tusk oraz Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji...

Oficjalne wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego

Państwowa Komisja Wyborcza ogłosiła pełne wyniki wyborów do Parlamentu...

Wybory do Europarlamentu już w najbliższą niedzielę. Jak głosować?

W najbliższą niedzielę, 9 czerwca 2024 r., Polacy po...