poniedziałek, 24 czerwca, 2024
- REKLAMA -

W Krakowie co roku oddycha się lepszym powietrzem. Czemu to zawdzięczamy?

Data:

- REKLAMA -

Obecnie, z pewnością możemy z radością stwierdzić, że walka o poprawę jakości powietrza w mieście przynosi wymierne korzyści. Pomimo sporadycznych sytuacji, w których normy pyłów zawieszonych są przekraczane, głównie zimą, większość tego okresu możemy już cieszyć się czystym powietrzem.

Te pozytywne rezultaty są efektem owocnej współpracy miasta z zaangażowanymi mieszkańcami, organizacjami pozarządowymi oraz skuteczną polityką wspierającą wymianę pieców na węgiel i drewno, programy termomodernizacyjne czy dotacje związane z odnawialnymi źródłami energii. Działa także pomoc dla najuboższych poprzez lokalny program osłonowy, obejmujący dopłaty do rachunków, oraz realizacja programów krajowych, takich jak „Czyste powietrze” czy „Stop smog”.

Kolejnym krokiem w walce o redukcję emisji pyłów i gazów, szczególnie tlenków azotu, jest planowana Strefa Czystego Transportu. To innowacyjne rozwiązanie, coraz powszechne w Europie, stanowi kluczowy element w redukcji zanieczyszczeń związanych z ruchem drogowym.

Miasto Kraków nie zapomina również o nowoczesnej floty transportu publicznego. W tym roku MPK SA wycofa wszystkie autobusy z silnikami Euro 5, a do 2026 roku wszystkie tramwaje poruszające się po Krakowie będą niskopodłogowe i wyposażone w klimatyzację.

Oczywiście, stoimy w obliczu licznych wyzwań związanych z ochroną środowiska, ekologią i zmianami klimatu. Wiele z tych problemów wymaga wspólnego zaangażowania różnych stron, ale także odpowiednich środków finansowych. Jednak ostatnie lata wyraźnie pokazują, że mając wspólny cel, społeczność może osiągnąć naprawdę wiele. To zachęcający znak dla przyszłości naszych miast i planety.

Źródło: https://www.krakow.pl/

Udostępnij:

Subskrybuj

- REKLAMA -

Często czytane

Więcej
Related

Więcej

Co dalej z systemem Patriot na lotnisku w Jasionce?

Wiceszef MON Cezary Tomczyk poinformował, że bateria amerykańska zostanie...

Premier Tusk spotkał się z wojewodami w Białymstoku

Premier Donald Tusk oraz Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji...

Oficjalne wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego

Państwowa Komisja Wyborcza ogłosiła pełne wyniki wyborów do Parlamentu...

Wybory do Europarlamentu już w najbliższą niedzielę. Jak głosować?

W najbliższą niedzielę, 9 czerwca 2024 r., Polacy po...