wtorek, 18 czerwca, 2024
- REKLAMA -

Znani są już wszyscy nominowani do Polskich Nagród Filmowych Orły w 2024 roku!

Data:

- REKLAMA -

Polska kinematografia znowu staje w świetle reflektorów, a to za sprawą ogłoszenia nominacji do prestiżowych Polskich Nagród Filmowych – Orły. Pięć filmów rywalizuje o tytuł najlepszego filmu, obiecując widowiskowe starcie podczas zbliżającej się gali, zaplanowanej na 4 marca. Gala, pełna ekscytacji i emocji, rozstrzygnie losy nominowanych, przyznając tym samym najważniejsze wyróżnienia w polskim świecie filmowym. Czekamy z niecierpliwością na tę filmową ucztę, podczas której nie tylko artyści, ale również widzowie, będą świadkami chwili, kiedy polska sztuka filmowa znów zdobędzie swoje zasłużone laury.

Polska Nagroda Filmowa, zwana również Orłem, to coroczne wyróżnienie filmowe, przyznawane przez Polską Akademię Filmową w różnych kategoriach. Inauguracja tego prestiżowego wydarzenia miała miejsce 21 czerwca 1999 roku w kinie „Capitol” w Warszawie. Pierwsze dwanaście kategorii nagród obejmowało filmy z roku 1998, a gospodarzami gali byli Piotr Machalica i Maria Pakulnis. Inicjatorem oraz organizatorem nagrody był Dariusz Jabłoński, prezes Stowarzyszenia Niezależnych Producentów Filmowych i Telewizyjnych.

W 2003 roku powstała Polska Akademia Filmowa (PAF) z inicjatywy Krajowej Izby Producentów Audiowizualnych (KIPA), formalnie nadzorująca przyznawanie Orłów. Do tej pory, nagrody były przyznawane przez członków elektoratu nagrody. Członkowie Akademii to profesjonaliści filmowi, a prezydentem PAF od 2008 roku jest uznana reżyserka Agnieszka Holland.

Kandydaci do nagrody to wszyscy twórcy polskich filmów fabularnych, które były wyświetlane przez co najmniej tydzień na płatnych pokazach w Polsce od 1 stycznia do 31 grudnia danego roku. Nominacje uzyskują ci, którzy osiągną pięć najlepszych wyników w każdej kategorii. Polska Akademia Filmowa liczy ponad 500 członków, zawodowców z branży filmowej.

Statuetka Orła, autorstwa rzeźbiarza Adama Fedorowicza, jest ikoną polskiego kina od 2001 roku. Przedstawia rozwarte skrzydła orła na białym cokole, przetykane wstęgą przypominającą klatkę filmową. Proces głosowania na Orły jest dwuetapowy, korespondencyjny i tajny, obejmujący członków Akademii. Firma PricewaterhouseCoopers nadzoruje cały proces, zapewniając jego wiarygodność.

Od 2017 roku użytkownicy Wirtualnej Polski przyznają nagrodę publiczności. W 2022 roku cykl rozmów z nominowanymi poprzedzał samą galę, przeprowadzany przez dziennikarza Wirtualnej Polski, Grzegorza Betleja. W Kinie Iluzjon odbywa się również pokaz filmów kandydujących do nominacji.

Polska Nagroda Filmowa – Orzeł to nie tylko uznanie dla twórców, ale także święto polskiego kina, gdzie emocje, talent i sztuka łączą się podczas wyjątkowej gali.

Źródło: https://www.sfp.org.pl/, https://pl.wikipedia.org/

Udostępnij:

Subskrybuj

- REKLAMA -

Często czytane

Więcej
Related

Więcej

Co dalej z systemem Patriot na lotnisku w Jasionce?

Wiceszef MON Cezary Tomczyk poinformował, że bateria amerykańska zostanie...

Premier Tusk spotkał się z wojewodami w Białymstoku

Premier Donald Tusk oraz Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji...

Oficjalne wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego

Państwowa Komisja Wyborcza ogłosiła pełne wyniki wyborów do Parlamentu...

Wybory do Europarlamentu już w najbliższą niedzielę. Jak głosować?

W najbliższą niedzielę, 9 czerwca 2024 r., Polacy po...