wtorek, 18 czerwca, 2024
- REKLAMA -

Kulturoteka nowym, ciekawym miejscem na mapie Warszawy. Wkrótce zacznie się jej budowa

Data:

- REKLAMA -

Burmistrz Dzielnicy Wesoła, m.st. Warszawy, Marian Mahor, z radością ogłosił przetarg na budowę nowoczesnego obiektu Kulturoteki, który powstanie przy ul. Jana Pawła II (osiedle Stara Miłosna). Nowa inwestycja zajmie miejsce obok hali sportowej i szkoły, stając się centralnym punktem dla lokalnych instytucji kultury, takich jak Biblioteka Publiczna oraz Ośrodek Kultury.

Zakres prac obejmuje budowę 3-kondygnacyjnego budynku Kulturoteki o powierzchni użytkowej około 2200 m2. Prace obejmą również wjazd, drogę wewnętrzną, utwardzone dojścia do budynku, miejsca postojowe, plac, scenę przed budynkiem, schody zewnętrzne oraz sieci zewnętrzne. Projekt zakłada, że Kulturoteka w Wesołej będzie nowoczesna, proekologiczna i dostępna dla osób z niepełnosprawnościami. Warto zaznaczyć, że przed rozpoczęciem prac związanych z budową, przesadzony zostanie dąb, który koliduje z planowaną inwestycją. Prace budowlane rozpoczną się już 24 czerwca bieżącego roku, po zakończeniu roku szkolnego.

Nowa Kulturoteka w Wesołej będzie skupiała się na zapewnieniu różnorodnych ofert zarówno dla dzieci, młodzieży, jak i dorosłych. W części bibliotecznej przewidziane są przestrzenie wypożyczalni dla różnych grup wiekowych, pokój cichej pracy, czytelnia prasy oraz sala warsztatowa z pomieszczeniem multimedialnym. Natomiast w części dla Ośrodka Kultury znajdą się m.in. sala widowiskowo-kinowa, pracownie ceramiczno-rzeźbiarska, plastyczno-malarska, komputerowa, modelarsko-techniczna, taneczno-gimnastyczna, muzyczna połączona ze studiem nagrań, klubowa z kawiarenką (przeznaczona na Miejsce Aktywności Lokalnej), sala wystaw (galeria), foyer z możliwością wieszania wystaw. Dodatkowo, na terenie inwestycji przewidziano przestrzeń na imprezy plenerowe, w tym zadaszoną scenę na potrzeby występów artystycznych. Całość uzupełnią co najmniej 10 miejsc parkingowych.

Warto podkreślić, że już w marcu 2022 r. przeprowadzono konkurs na opracowanie koncepcji architektonicznej budynku Kulturoteki, a zwycięską pracą okazała się ta przygotowana przez pracownię XYSTUDIO Sp. z o.o. z Warszawy. Umowa na prace projektowe została podpisana pod koniec 2022 r. przez Burmistrza Dzielnicy Wesoła, Mariana Mahora, i jego Zastępcę, Krzysztofa Kacprzaka.

Obecnie wykonawcą prac projektowych jest pracownia XYSTUDIO, a ich projekt budowlany zostanie zrealizowany według zwycięskiej koncepcji konkursowej. Za projekt i nadzór autorski firma ta otrzyma wynagrodzenie w wysokości 600 tysięcy złotych. Przewidywany koszt inwestycji to 15 milionów złotych. Izabela Grączewska z urzędu dzielnicy Wesoła podkreśla, że decyzja o budowie nowego obiektu wynika z potrzeby zastąpienia starego domu kultury, który nie spełnia współczesnych wymogów dla tego typu instytucji. Budowa nowoczesnej Kulturoteki to zatem krok naprzód, mający przyczynić się do zaspokojenia potrzeb lokalnej społeczności w zakresie kultury i edukacji.

Źródło: https://wesola.um.warszawa.pl/, https://tvn24.pl/

Udostępnij:

Subskrybuj

- REKLAMA -

Często czytane

Więcej
Related

Więcej

Co dalej z systemem Patriot na lotnisku w Jasionce?

Wiceszef MON Cezary Tomczyk poinformował, że bateria amerykańska zostanie...

Premier Tusk spotkał się z wojewodami w Białymstoku

Premier Donald Tusk oraz Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji...

Oficjalne wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego

Państwowa Komisja Wyborcza ogłosiła pełne wyniki wyborów do Parlamentu...

Wybory do Europarlamentu już w najbliższą niedzielę. Jak głosować?

W najbliższą niedzielę, 9 czerwca 2024 r., Polacy po...