wtorek, 23 lipca, 2024
- REKLAMA -

W Pawłówce, w województwie lubelskim rośnie 400-letni dąb Maksymilian!

Data:

- REKLAMA -

Pawłówka, malownicza wieś położona w gminie Rachanie, jawi się jako wyjątkowy klejnot przyrody, który warto odkrywać nie tylko w ciepłe, letnie dni. To magiczne miejsce, z pełnym uroku krajobrazem, który zdaniem turystów i lokalnej społeczności, przypomina niektóre zakątki Bieszczadów. Przez te tereny przemykają pagórki, ukryte wąwozy i malownicze jary, a całość okala aura spokoju i piękna.

W sercu Pawłówki unosi się majestatyczny dąb o imieniu Maksymilian, który z dumą góruje na cmentarzu z czasów I wojny światowej. Oszałamiający widok przywodzi na myśl leśne scenerie Bieszczadów, tworząc unikalny klimat tego miejsca. W 2016 roku cmentarz przeszedł gruntowną renowację we współpracy z Austriackim Czarnym Krzyżem, którego opieka obejmuje liczne cmentarze wojskowe z czasów I wojny światowej.

Blisko tego historycznego miejsca, na przestrzeni kilkuset metrów, powstała ścieżka edukacyjno-przyrodnicza „Piecyki”. To atrakcyjne miejsce, chętnie odwiedzane przez turystów, oferuje nie tylko piękne widoki, ale także szansę zgłębienia wiedzy o otaczającym środowisku.

Niezapomniane wrażenia towarzyszą również podczas spaceru po cmentarzu wojennym. Pochowani tam żołnierze różnych narodowości – Austriacy, Niemcy, Rosjanie, Węgrzy, i Polacy – spoczywają obok siebie, łączeni historią. Obok rozłożystego dębu, symbolu tych niezwykłych miejsc, znajdują się groby oficerów i zwykłych żołnierzy.

Dębowy majestat to jednak nie jedyna perełka gminy Rachanie. Inne warte odwiedzenia miejsca to zabytkowy park w Wożuczynie, gdzie stuletnie drzewa uznano za pomniki przyrody. W Grodysławicach Kolonii, natomiast, wznosi się dąb Aleksander – kolejny pomnik przyrody, nawiązujący do historii regionu

Wszystko to sprawia, że Rachanie z Pawłówką na czele jest miejscem, które przyciąga nie tylko latem. Piękno natury, historia zapisana w drzewach i cmentarzach, oraz spokój tych okolic stanowią magnes przyciągający turystów o każdej porze roku. Warto zanurzyć się w tej wyjątkowej atmosferze, której nie sposób doświadczyć gdzie indziej.

Źródło: https://lublin.naszemiasto.pl/

Udostępnij:

Subskrybuj

- REKLAMA -

Często czytane

Więcej
Related

Więcej

Łukasz Smółka Marszałkiem Województwa Małopolskiego

Po VII sesji Sejmiku Województwa Małopolskiego za nami, na...

Tarcza „Katarzyna” wydrąży tunel, który połączy Polskę

W Łodzi powstaje nowy podziemny tunel, który połączy dwie...

Co dalej z systemem Patriot na lotnisku w Jasionce?

Wiceszef MON Cezary Tomczyk poinformował, że bateria amerykańska zostanie...

Premier Tusk spotkał się z wojewodami w Białymstoku

Premier Donald Tusk oraz Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji...