wtorek, 3 grudnia, 2024
- REKLAMA -

Fundusze europejskie dla Polski odblokowane

Data:

- REKLAMA -

Przewodnicząca Komisji Europejskiej, Ursula von der Leyen, ogłosiła odblokowanie Funduszy Europejskich dla Polski. Całkowita suma wynosi niemal 600 mld złotych, pochodząca z Polityki Spójności oraz Krajowego Planu Odbudowy. Te środki mają na celu stymulowanie polskiej gospodarki i inwestycji. Przepływ funduszy będzie wspierać przyspieszenie zielonej i cyfrowej transformacji gospodarki, zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego dla obywateli i przedsiębiorstw, rozwój innowacyjności oraz wykorzystanie nowoczesnych technologii.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej, Ursula von der Leyen, wraz z premierem Belgii, Alexandrem De Croo, odwiedzili Polskę w piątek podczas jednodniowej wizyty. Szefowa Komisji i premier Belgii spotkali się z premierem Donaldem Tuskiem, a decyzję o odblokowaniu środków dla Polski ogłoszono podczas wspólnego oświadczenia dla mediów, które zostało wydane przez Ursulę von der Leyen, premiera Tuska i premiera De Croo.

Te decyzje uwolnią do 137 mld euro dla Polski. Pochodzą z Funduszu Odbudowy i funduszy Polityki Spójności. Zostanie to zagwarantowane poprzez urząd Prokuratora Europejskiego. Jest to wspaniała wiadomość dla Europy i Polski.

przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen

Polska otrzyma z Polityki Spójności na lata 2021-2027 ponad 340 mld złotych (76 mld euro), co stanowi największy budżet z polityki spójności wśród państw Unii Europejskiej. Te środki zostaną podzielone na programy krajowe i regionalne.

Środki te mają na celu wyrównanie szans rozwojowych między Polską a innymi państwami UE, a także wspieranie rozwoju wszystkich regionów kraju. Samorządom zostanie przekazanych około 150 mld złotych (33,5 mld euro), co stanowi rekordowy zastrzyk finansowy na wsparcie inwestycji w polskich regionach.

Pieniądze te stanowią dodatkowy impuls dla rozwoju społeczno-gospodarczego regionów, wspierając zrównoważony rozwój terytorialny kraju. Zasilić mają rozwój przedsiębiorczości, rynek pracy, badania, ochronę środowiska, oraz poprawić dostępność transportową.

W dniu 17 stycznia bieżącego roku Polska złożyła wniosek do Komisji Europejskiej dotyczący spełnienia warunku stosowania Karty Praw Podstawowych. Spełnienie tego warunku umożliwi refundację wydatków z budżetu UE w ramach wszystkich celów i programów objętych Umową Partnerstwa (76 mld euro). Oczekuje się, że pozytywna ocena KE, oficjalna decyzja w tej sprawie, zostanie ogłoszona pod koniec lutego br., co umożliwi refundację wydatków poniesionych przez Polskę w programach realizowanych w latach 2021-2027.

W połowie grudnia 2023 r. Polska wysłała do Komisji Europejskiej pierwszy wniosek o płatność z Krajowego Planu Odbudowy. Formalna zgoda Komisji Europejskiej na odblokowanie pierwszej wypłaty nastąpi w przyszłym tygodniu. Następnie przez około jeden miesiąc potrwa opiniowanie decyzji przez komitety Komisji. To oznacza, że wypłaty środków z pierwszego wniosku o płatność z KPO można spodziewać się w kwietniu 2024 r.

Z pierwszej płatności nasz kraj otrzyma ponad 6,3 mld euro (31 mld zł), w tym blisko 2,7 mld euro z części dotacyjnej i 3,6 mld euro z pożyczki.

Środki z pierwszego wniosku o płatność z KPO zostaną przeznaczone między innymi na inwestycje:

  • Czyste powietrze – dofinansowanie termomodernizacji budynków mieszkalnych jednorodzinnych, wymiana starych źródeł ciepła na nowe;
  • poprawa bezpieczeństwa ruchu kolejowego – m.in. modernizacja przejazdów kolejowych;
  • vouchery na laptopy dla nauczycieli;
  • inwestycje w bezpieczeństwo transportu – m.in. modernizacja niebezpiecznych punktów, budowa obwodnic oraz instalacji urządzeń nadzoru ruchu drogowego;
  • cyfryzacja transportu – wprowadzenie nowoczesnych rozwiązań cyfrowych (m.in. systemy ERTMS, zdalnej kontroli, zarządzania ruchem).
  • wyposażenie i modernizacji infrastruktury w sektorze rolno-spożywczym;
  • wsparcie systemu kształcenia zawodowego;
  • dofinansowanie dla miejsc opieki nad dziećmi do lat 3 – żłobki i klubiki dziecięce;
  • dostęp do bardzo szybkiego internetu na obszarach tzw. białych plam.

Krajowy Plan Odbudowy dla Polski obejmuje 55 inwestycji i 55 reform, mających na celu wzmocnienie polskiej gospodarki po pandemii COVID-19, przekształcenie jej kierunku rozwoju oraz uczynienie bardziej odpornej na wszelkie kryzysy.

Z KPO Polska otrzyma 59,8 mld euro (268 mld zł), w tym 25,27 mld euro (113,28 mld zł) w formie dotacji i 34,54 mld euro (154,81 mld zł) w postaci preferencyjnych pożyczek.

Zgodnie z priorytetami Unii Europejskiej, znaczną część budżetu KPO przeznaczymy na cele klimatyczne (46,6 proc.), transformację cyfrową (21,3 proc.), a także reformy socjalne (22,3 proc.).

Polska planuje złożyć w tym roku dwa kolejne wnioski o środki z KPO w dwóch okresach czasowych. Drugi i trzeci wniosek zostaną złożone w połowie 2024 roku, a czwarty i piąty pod koniec tego samego roku.

W związku z opóźnieniami w realizacji KPO, polski rząd obecnie pracuje nad jego rewizją. Wstępny pakiet negocjacyjny ma być gotowy na początku marca i będzie poddany konsultacjom publicznym. Nową wersję KPO planuje się formalnie przekazać do Brukseli w kwietniu. Polska dąży do wskazania podczas rozmów z Komisją Europejską reform i inwestycji, które można modyfikować, a także ewentualnej relokacji niektórych środków.

Udostępnij:

Subskrybuj

- REKLAMA -

Często czytane

Więcej
Related

Więcej

Gdańsk – drugie najlepsze miasto do życia w Polsce

Najnowszy ranking Business Insider potwierdził to, co wielu mieszkańców...

Łukasz Smółka Marszałkiem Województwa Małopolskiego

Po VII sesji Sejmiku Województwa Małopolskiego za nami, na...

Tarcza „Katarzyna” wydrąży tunel, który połączy Polskę

W Łodzi powstaje nowy podziemny tunel, który połączy dwie...

Co dalej z systemem Patriot na lotnisku w Jasionce?

Wiceszef MON Cezary Tomczyk poinformował, że bateria amerykańska zostanie...