21 lutego 2024 roku, w siedzibie Portu Lotniczego Szczecin-Goleniów im. NSZZ „Solidarność”, odbyło się uroczyste podpisanie umowy na wykonanie systemu świetlnych pomocy nawigacyjnych kategorii II. Umowę zawarli Przedsiębiorstwo Usług Technicznych „Airport” Sp. z o.o. oraz Międzynarodowy Port Lotniczy Szczecin-Goleniów Sp. z o.o.
System nawigacyjny CAT II jest kluczowym elementem zapewniającym bezpieczeństwo operacji lotniczych w warunkach ograniczonej widoczności. Dzięki niemu piloci mogą wykonywać precyzyjne podejścia do lądowania nawet w ekstremalnie trudnych warunkach atmosferycznych, takich jak mgła, deszcz czy śnieg. Dzięki niemu pasażerowie i załogi samolotów mogą czuć się pewnie, a operacje lotnicze stają się bardziej efektywne.
W ramach umowy, Przedsiębiorstwo Usług Technicznych „Airport” zobowiązało się do dostarczenia kompleksowego systemu świetlnych wskaźników, odbłyśników, lamp i innych urządzeń niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania systemu nawigacyjnego. Dodatkowo firma będzie odpowiedzialna za montaż, konfigurację oraz regularne przeglądy techniczne.
Wartość projektu to prawie 9,4 mln euro, a czas jego realizacji to 17 miesięcy.
To wielki dzień dla naszego regionalnego lotniska. Pokazuje on bowiem, że współpraca wszystkich udziałowców spółki Port Lotniczy Szczecin – Goleniów Spółka z o.o. przyniosła efekt w postaci rozpoczęcia jakże niezbędnej dla szczecińskiego lotniska inwestycji. Jesteśmy pewni, że dzięki wykluczeniu odwołań samolotów z przyczyn pogodowych (obecny system ILS CAT I pozwala lądować przy chmurach na wysokości 200 stóp i widoczności poziomej 550 metrów. ILS CAT II pozwalać będzie na lądowanie przy chmurach na wysokości 100 stóp i widoczności poziomej 300 metrów), z jednej strony zwiększymy zaufanie pasażerów co do niezawodności połączeń, z drugiej zaś damy jasny sygnał, że nasza infrastruktura sprzyja rozwojowi siatki połączeń lotniczych
– powiedział Maciej Dziadosz, Prezes Portu Lotniczego Szczecin – Goleniów.
Lotnisko Szczecin – Goleniów oferuje obecnie 7 regularnych połączeń do:
-Warszawy (PLL LOT)
-Londynu (Ryanair)
-Liverpoolu (Ryanair)
-Krakowa (Ryanair)
-Dublina (Ryanair)
-Oslo Gardermoen (Norwegian)
-Oslo Torp (WizzAir)
Dodatkowo w sezonie letnim dostępne są 2 połączenia czarterowe:
-Turcja (Coral Travel, TUI, Itaka, Rainbow)
-Bułgaria (Coral Travel, TUI)
Aktualną siatkę połączeń możemy znaleźć na stronie: www.airport.com.pl/loty/mapa-lotow/.
W 2023 roku szczecińskie lotnisko obsłużyło 475 000 pasażerów – to wzrost o 10% w porównaniu do roku 2022. W 2024 roku planowane jest pobicie tego rekordu i osiągnięcie 500 000 pasażerów oraz uruchomienie nowych połączeń do Amsterdamu, Berlina i Kopenhagi. W 2025 roku, m.in. dzięki planowanemu uruchomieniu systemowi ILS CAT II, lotnisko liczy na 650 000 pasażerów.
Źródło: https://airport.com.pl