wtorek, 23 lipca, 2024
- REKLAMA -

Rusza modernizacja lotniska Szczecin-Goleniów

Data:

- REKLAMA -

21 lutego 2024 roku, w siedzibie Portu Lotniczego Szczecin-Goleniów im. NSZZ „Solidarność”, odbyło się uroczyste podpisanie umowy na wykonanie systemu świetlnych pomocy nawigacyjnych kategorii II. Umowę zawarli Przedsiębiorstwo Usług Technicznych „Airport” Sp. z o.o. oraz Międzynarodowy Port Lotniczy Szczecin-Goleniów Sp. z o.o.

System nawigacyjny CAT II jest kluczowym elementem zapewniającym bezpieczeństwo operacji lotniczych w warunkach ograniczonej widoczności. Dzięki niemu piloci mogą wykonywać precyzyjne podejścia do lądowania nawet w ekstremalnie trudnych warunkach atmosferycznych, takich jak mgła, deszcz czy śnieg. Dzięki niemu pasażerowie i załogi samolotów mogą czuć się pewnie, a operacje lotnicze stają się bardziej efektywne.

W ramach umowy, Przedsiębiorstwo Usług Technicznych „Airport” zobowiązało się do dostarczenia kompleksowego systemu świetlnych wskaźników, odbłyśników, lamp i innych urządzeń niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania systemu nawigacyjnego. Dodatkowo firma będzie odpowiedzialna za montaż, konfigurację oraz regularne przeglądy techniczne.

Wartość projektu to prawie 9,4 mln euro, a czas jego realizacji to 17 miesięcy.To wielki dzień dla naszego regionalnego lotniska. Pokazuje on bowiem, że współpraca wszystkich udziałowców spółki Port Lotniczy Szczecin – Goleniów Spółka z o.o. przyniosła efekt w postaci rozpoczęcia jakże niezbędnej dla szczecińskiego lotniska inwestycji. Jesteśmy pewni, że dzięki wykluczeniu odwołań samolotów z przyczyn pogodowych (obecny system ILS CAT I pozwala lądować przy chmurach na wysokości 200 stóp i widoczności poziomej 550 metrów. ILS CAT II pozwalać będzie na lądowanie przy chmurach na wysokości 100 stóp i widoczności poziomej 300 metrów), z jednej strony zwiększymy zaufanie pasażerów co do niezawodności połączeń, z drugiej zaś damy jasny sygnał, że nasza infrastruktura sprzyja rozwojowi siatki połączeń lotniczych

– powiedział Maciej Dziadosz, Prezes Portu Lotniczego Szczecin – Goleniów.

Lotnisko Szczecin – Goleniów oferuje obecnie 7 regularnych połączeń do:

-Warszawy (PLL LOT)

-Londynu (Ryanair)

-Liverpoolu (Ryanair)

-Krakowa (Ryanair)

-Dublina (Ryanair)

-Oslo Gardermoen (Norwegian)

-Oslo Torp (WizzAir)


Dodatkowo w sezonie letnim dostępne są 2 połączenia czarterowe:

-Turcja (Coral Travel, TUI, Itaka, Rainbow)

-Bułgaria (Coral Travel, TUI)

Aktualną siatkę połączeń możemy znaleźć na stronie: www.airport.com.pl/loty/mapa-lotow/.

W 2023 roku szczecińskie lotnisko obsłużyło 475 000 pasażerów – to wzrost o 10% w porównaniu do roku 2022. W 2024 roku planowane jest pobicie tego rekordu i osiągnięcie 500 000 pasażerów oraz uruchomienie nowych połączeń do Amsterdamu, Berlina i Kopenhagi. W 2025 roku, m.in. dzięki planowanemu uruchomieniu systemowi ILS CAT II, lotnisko liczy na 650 000 pasażerów.

Źródło: https://airport.com.pl

Udostępnij:

Subskrybuj

- REKLAMA -

Często czytane

Więcej
Related

Więcej

Łukasz Smółka Marszałkiem Województwa Małopolskiego

Po VII sesji Sejmiku Województwa Małopolskiego za nami, na...

Tarcza „Katarzyna” wydrąży tunel, który połączy Polskę

W Łodzi powstaje nowy podziemny tunel, który połączy dwie...

Co dalej z systemem Patriot na lotnisku w Jasionce?

Wiceszef MON Cezary Tomczyk poinformował, że bateria amerykańska zostanie...

Premier Tusk spotkał się z wojewodami w Białymstoku

Premier Donald Tusk oraz Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji...