Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa we współpracy z Fundacją „Instytut Mikromakro” pioniersko rozwija pierwsze w Polsce prognozy dotyczące rynku bezzałogowych statków powietrznych (BSP). W odpowiedzi na wyzwania, z jakimi boryka się branża technologii bezzałogowych, obie instytucje, poprzez organizację seminariów online, publikację raportów oraz zorganizowanie konferencji naukowo-biznesowej, tworzą platformę do szerokiej dyskusji i wymiany doświadczeń dotyczących zastosowań dronów w różnych sektorach gospodarki. Pierwsze z planowanych wydarzeń odbędzie się 29 lutego 2024 roku.
Foresight to prognoza ukierunkowana na wyznaczenie wizji przyszłości. Jego celem jest identyfikacja przyszłych potrzeb, szans i zagrożeń związanych z rozwojem branży, obejmująca aspekty takie jak:
- technologia,
- regulacje prawne,
- biznes,
- akceptacja społeczna.
Inicjatywy foresight, których gospodarzami są Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa i Fundacja „Instytut Mikromakro”, mają na celu określenie etapu rozwoju polskiego rynku dronowego oraz identyfikację wyzwań, z którymi się obecnie boryka. Stanowią one także okazję do zrozumienia potrzeb przedstawicieli różnych branż, dla których wprowadzenie nowych technologii i dronów stanowi bodziec do dalszego rozwoju kluczowych sektorów polskiej i światowej gospodarki.
Rynek bezzałogowych statków powietrznych znajduje się w przełomowym momencie. Z jednej strony, charakteryzuje go wielki potencjał, w tym szansa zastosowania w różnych sektorach gospodarki. Z drugiej, od 1 stycznia 2024, loty w kategorii szczególnej mogą odbywać się jedynie dronem wyposażonym w aktywny i aktualny system zdalnej identyfikacji oraz możliwe staje się wykonywanie operacji zgodnie ze scenariuszami standardowymi STS. Co więcej, w Polsce funkcjonują instytucje certyfikujące, które przeszły audyty, ale nie mogą otrzymać notyfikacji.
dr inż. Sylwester Wyka, zastępca dyrektora ds. badawczych w Łukasiewicz – Instytucie Lotnictwa
Zwieńczeniem wirtualnych spotkań będzie organizowana 24 maja 2024 roku konferencja „Droniada Future Forum by Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa”. Scenariusze staną się także częścią składową debaty o transporcie autonomicznym – zrobotyzowana mobilność, która jest hasłem przewodnim Droniady 2024 (4-9 czerwca).
Jednym z istotnych składników, umożliwiających spojrzenie na całość rynku dronowego, jest opracowany przez Fundację „Instytut Mikromakro” i Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa raport branżowy zatytułowany „The Storm. Drone Market in Poland. Edition 2024”, gdzie Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa jest głównym partnerem tego opracowania.
Raport ten został przygotowany po styczniowej debacie w Parlamencie Europejskim, która dotyczyła przyszłości sektora Bezzałogowych Statków Powietrznych (BSP). Jego celem jest przedstawienie specyfiki funkcjonującego od lat polskiego rynku przed szerokim międzynarodowym audytorium. Raport analizuje branżę BSP w kluczowym momencie wejścia w życie unijnych przepisów, które mogą wpłynąć na ograniczenie tempa rozwoju innowacji oraz migrację kapitału intelektualnego do Afryki, Azji i Bliskiego Wschodu. Dokument ten jest dostępny do pobrania bezpłatnie na stronie internetowej Instytutu.