piątek, 14 czerwca, 2024
- REKLAMA -

W Piekarach Śląskich powstaje pumptrack i miasteczko rowerowe

Data:

- REKLAMA -

Widoczne są już rezultaty prac związanych z budową parku międzyosiedlowego, pumptracku oraz miasteczka rowerowego w Piekary Śląskie. W roku 2022 miasto otrzymało wsparcie finansowe w wysokości 4.500.000 zł na realizację projektu „Zagospodarowanie terenu w rejonie ul. Armii Krajowej”. Inwestycja rozpoczęła się w 2023 roku i łączny koszt przedsięwzięcia wyniesie ponad 6,2 miliona złotych. Planuje się, że prace zakończą się do końca czerwca 2024 roku.

Rozwinięcie infrastruktury rekreacyjnej w rejonie ul. Armii Krajowej, obejmujące budowę parku międzyosiedlowego, rowerowego pumptracka oraz miasteczka rowerowego, wymagało środków w wysokości 6.269.904,84 zł. Dofinansowanie w kwocie 4,5 mln zł zostało przyznane z Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych.

Projekt zakłada zagospodarowanie terenu poprzez stworzenie pumptracka i miasteczka ruchu drogowego do nauki jazdy, a także budowę elementów małej architektury. Rowerowy plac zabaw typu pumptrack zostanie wykonany z lanego betonu przy użyciu metody torkretowania. Składać się będzie z muld, zakrętów profilowanych i małych „hopek”, umożliwiając rozpędzenie i utrzymanie prędkości bez konieczności pedałowania. Z uwzględnieniem maksymalnego poziomu bezpieczeństwa, ten obiekt pozwoli na korzystanie z niego przez osoby w różnym wieku i o różnym stopniu zaawansowania, rozwijając jednocześnie koordynację ruchową i zmysł równowagi.

Miasteczko ruchu drogowego będzie usytuowane w północnej części parku, z drogami o szerokości maksymalnie 2 m, przeszkodami typowymi dla sytuacji drogowej, takimi jak przejazd kolejowy, oraz znakami drogowymi pionowymi i poziomymi namalowanymi na jezdni. Dodatkowo powstaną chodniki z kostki betonowej bezfazowej, a także elementy małej architektury, takie jak ławki parkowe, kosze na śmieci, tablice informacyjne i stojaki na rowery. Na terenie projektu planuje się również nasadzenia drzew, takie jak jesion wyniosły, dąb szypułkowy i lipa drobnolistna.

Po zakończeniu projektu mieszkańcy Piekary Śląskie zyskają nowe miejsce do aktywnej rekreacji, dostępne dla różnych grup wiekowych. Obecnie już można zauważyć efekty prac, a za kilka miesięcy cały park będzie gotowy do użytku.

Udostępnij:

Subskrybuj

- REKLAMA -

Często czytane

Więcej
Related

Więcej

Co dalej z systemem Patriot na lotnisku w Jasionce?

Wiceszef MON Cezary Tomczyk poinformował, że bateria amerykańska zostanie...

Premier Tusk spotkał się z wojewodami w Białymstoku

Premier Donald Tusk oraz Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji...

Oficjalne wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego

Państwowa Komisja Wyborcza ogłosiła pełne wyniki wyborów do Parlamentu...

Wybory do Europarlamentu już w najbliższą niedzielę. Jak głosować?

W najbliższą niedzielę, 9 czerwca 2024 r., Polacy po...