poniedziałek, 24 czerwca, 2024
- REKLAMA -

Prezentujemy wyniki rozdania „brytyjskich Oscarów”. Wśród laureatów również brytyjsko-polska koprodukcja!

Data:

- REKLAMA -

W niedzielę wieczorem, 18 lutego brytyjsko-polska koprodukcja filmowa „Strefa interesów” zdobyła trzy prestiżowe nagrody na ceremonii wręczenia BAFTA. Reżyserowany przez Jonathana Glazera dramat historyczny, luźno oparty na powieści Martina Amisa, triumfował w kategoriach najlepszego filmu brytyjskiego, najlepszego filmu nieanglojęzycznego oraz za najlepszy dźwięk. Film, nominowany w aż dziewięciu kategoriach, opowiada poruszającą historię Rudolfa Hoessa, komendanta niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz. Wraz z żoną Hedwigą, próbuje ułożyć sobie życie rodzinne tuż obok samego obozu, co stanowi główny wątek fabuły.

Łukasz Żal, autor zdjęć do „Strefy interesów”, mimo nominacji w kategorii najlepsze zdjęcia, musiał uznać wyższość twórcy zdjęć do „Oppenheimera”. Polski akcent tej ceremonii stanowiła również nagroda dla filmu animowanego „Crab Day” w kategorii najlepszego brytyjskiego krótkometrażowego filmu animowanego, stworzonego przez Rossa Stringera, Bartosza Stanisławka i Aleksandrę Sykulak.

Niepodważalnym liderem tegorocznej edycji BAFTA okazał się amerykańsko-brytyjski film biograficzny „Oppenheimer”. Z 13 nominacjami zgarnął imponujące siedem nagród, w tym za najlepszy film, reżyserię (Christopher Nolan), najlepszego aktora pierwszoplanowego (Cillian Murphy) oraz drugoplanowego (Robert Downey Jr.). Film zdobył również uznanie za najlepsze zdjęcia, muzykę i montaż.

Niezwykle udaną frekwencję odnotował także brytyjsko-irlandzko-amerykański film „Biedne istoty”, nominowany w 11 kategoriach, który sięgnął po pięć statuetek. Emma Stone została wyróżniona za najlepszą aktorkę pierwszoplanową, a film zdobył nagrody za kostiumy, charakteryzację i fryzury, scenografię oraz efekty specjalne.

Warto zaznaczyć, że pomimo pięciu nominacji, film „Barbie” nie zdołał sięgnąć po żadną nagrodę, stając się jednym z przegranych tegorocznej ceremonii. Z kolei ukraiński „20 dni w Mariupolu” Mstysława Czernowa został uhonorowany jako najlepszy film dokumentalny, ukazując dramatyczne wydarzenia zbrodni wojennych w Mariupolu.

Podsumowując, tegoroczna gala BAFTA była pełna emocji i wyróżnień, a „Strefa interesów” okazała się jednym z najjaśniejszych gwiazd tego prestiżowego wydarzenia filmowego.

Źródło: https://www.polskieradio.pl/, https://polskieradio24.pl/

Udostępnij:

Subskrybuj

- REKLAMA -

Często czytane

Więcej
Related

Więcej

Co dalej z systemem Patriot na lotnisku w Jasionce?

Wiceszef MON Cezary Tomczyk poinformował, że bateria amerykańska zostanie...

Premier Tusk spotkał się z wojewodami w Białymstoku

Premier Donald Tusk oraz Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji...

Oficjalne wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego

Państwowa Komisja Wyborcza ogłosiła pełne wyniki wyborów do Parlamentu...

Wybory do Europarlamentu już w najbliższą niedzielę. Jak głosować?

W najbliższą niedzielę, 9 czerwca 2024 r., Polacy po...