W niedzielę wieczorem, 18 lutego brytyjsko-polska koprodukcja filmowa „Strefa interesów” zdobyła trzy prestiżowe nagrody na ceremonii wręczenia BAFTA. Reżyserowany przez Jonathana Glazera dramat historyczny, luźno oparty na powieści Martina Amisa, triumfował w kategoriach najlepszego filmu brytyjskiego, najlepszego filmu nieanglojęzycznego oraz za najlepszy dźwięk. Film, nominowany w aż dziewięciu kategoriach, opowiada poruszającą historię Rudolfa Hoessa, komendanta niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz. Wraz z żoną Hedwigą, próbuje ułożyć sobie życie rodzinne tuż obok samego obozu, co stanowi główny wątek fabuły.
Łukasz Żal, autor zdjęć do „Strefy interesów”, mimo nominacji w kategorii najlepsze zdjęcia, musiał uznać wyższość twórcy zdjęć do „Oppenheimera”. Polski akcent tej ceremonii stanowiła również nagroda dla filmu animowanego „Crab Day” w kategorii najlepszego brytyjskiego krótkometrażowego filmu animowanego, stworzonego przez Rossa Stringera, Bartosza Stanisławka i Aleksandrę Sykulak.
Niepodważalnym liderem tegorocznej edycji BAFTA okazał się amerykańsko-brytyjski film biograficzny „Oppenheimer”. Z 13 nominacjami zgarnął imponujące siedem nagród, w tym za najlepszy film, reżyserię (Christopher Nolan), najlepszego aktora pierwszoplanowego (Cillian Murphy) oraz drugoplanowego (Robert Downey Jr.). Film zdobył również uznanie za najlepsze zdjęcia, muzykę i montaż.
Niezwykle udaną frekwencję odnotował także brytyjsko-irlandzko-amerykański film „Biedne istoty”, nominowany w 11 kategoriach, który sięgnął po pięć statuetek. Emma Stone została wyróżniona za najlepszą aktorkę pierwszoplanową, a film zdobył nagrody za kostiumy, charakteryzację i fryzury, scenografię oraz efekty specjalne.
Warto zaznaczyć, że pomimo pięciu nominacji, film „Barbie” nie zdołał sięgnąć po żadną nagrodę, stając się jednym z przegranych tegorocznej ceremonii. Z kolei ukraiński „20 dni w Mariupolu” Mstysława Czernowa został uhonorowany jako najlepszy film dokumentalny, ukazując dramatyczne wydarzenia zbrodni wojennych w Mariupolu.
Podsumowując, tegoroczna gala BAFTA była pełna emocji i wyróżnień, a „Strefa interesów” okazała się jednym z najjaśniejszych gwiazd tego prestiżowego wydarzenia filmowego.
Źródło: https://www.polskieradio.pl/, https://polskieradio24.pl/