piątek, 14 czerwca, 2024
- REKLAMA -

Program modernizacji Orlików został rozstrzygnięty przez ministra sportu i turystyki

Data:

- REKLAMA -

Minister Sportu i Turystyki, Sławomir Nitras, ogłosił wyniki Programu Modernizacji Kompleksów Sportowych „Moje Boisko – Orlik 2012” – edycja 2023. Dzięki przyznaniu środków finansowych w wysokości ponad 75 milionów złotych, planuje się modernizację 293 boisk Orlik. W trakcie rozstrzygania programu minister postanowił także zwiększyć dofinansowanie dla wnioskodawców, co ma przyspieszyć proces modernizacji kompleksów sportowych, istotnych dla lokalnych społeczności i samorządów.

Do tej pory w ramach Programu Modernizacji Orlików samorządy mogły starać się o dofinansowanie w wysokości 33%, 50% lub 70%, uzależnione od ich poziomu zamożności. Minister Sławomir Nitras wprowadził istotną zmianę, eliminując najmniej atrakcyjny poziom dofinansowania (33%). Dzięki tej modyfikacji samorządy zyskują większe możliwości w realizacji swoich planów modernizacyjnych, co ostatecznie przekłada się na podniesienie jakości i funkcjonalności boisk Orlików.

Podjąłem decyzję o podwyższeniu poziomu dofinansowania dla wnioskodawców ubiegających się o wsparcie na poziomie 33% do poziomu 50%. Ta zmiana z pewnością przyspieszy proces modernizacji Orlików, co przyniesie wymierne korzyści dla społeczności lokalnych i odciąży budżety samorządów.

Sławomir Nitras,  minister sportu i turystyki

Zapowiedziana zmiana będzie miała zastosowanie także do nowej, tegorocznej edycji programu, której nabór rozpocznie się wkrótce. Zachęcamy wszystkie samorządy do regularnego sprawdzania naszej strony internetowej, gdzie w najbliższych dniach opublikowane zostanie ogłoszenie programu na rok 2024. W ramach rozstrzygnięcia Programu Modernizacji Orlików – edycja 2023, dofinansowanie o łącznej kwocie 75 180 000 złotr otrzymało 235 wniosków inwestycyjnych. To umożliwi modernizację 293 kompleksów sportowych Orlik (jeden wniosek może obejmować kilka Orlików), a planowany termin realizacji inwestycji obejmuje lata 2024-2025.

Kompleksy sportowe Orlik powstały na terenie całej Polski – zarówno w dużych aglomeracjach, jak i małych gminach. To obiekty budowane i modernizowane z myślą o potrzebach wszystkich samorządów. Orliki znacząco wpłynęły na poprawę warunków uprawiania sportu w Polsce, aktywizując społeczeństwo – w szczególności dzieci i młodzież – oraz integrując lokalne społeczności.

Głównym celem Programu Modernizacji Kompleksów Sportowych „Moje Boisko – Orlik 2012” jest poprawa stanu technicznego istniejących ogólnodostępnych kompleksów sportowo-rekreacyjnych, które sprzyjają rozwojowi aktywności fizycznej dzieci i młodzieży.

Zakres dofinansowania w ramach Programu obejmuje zadania inwestycyjne związane z remontem, przebudową lub modernizacją istniejącego obiektu sportowego, zwłaszcza:

  • naprawa/wymiana nawierzchni boisk sportowych,
  • modernizacja oświetlenia,
  • modernizacja ogrodzenia wraz z piłkochwytami,
  • modernizacja istniejącego lub budowa nowego zaplecza szatniowo-sanitarnego.

Udostępnij:

Subskrybuj

- REKLAMA -

Często czytane

Więcej
Related

Więcej

Co dalej z systemem Patriot na lotnisku w Jasionce?

Wiceszef MON Cezary Tomczyk poinformował, że bateria amerykańska zostanie...

Premier Tusk spotkał się z wojewodami w Białymstoku

Premier Donald Tusk oraz Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji...

Oficjalne wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego

Państwowa Komisja Wyborcza ogłosiła pełne wyniki wyborów do Parlamentu...

Wybory do Europarlamentu już w najbliższą niedzielę. Jak głosować?

W najbliższą niedzielę, 9 czerwca 2024 r., Polacy po...