środa, 18 września, 2024
- REKLAMA -

Ruszyły największe ćwiczenia wojskowe Dragon-24

Data:

- REKLAMA -

W pierwszej połowie 2024 roku NATO planuje przeprowadzenie szeregu ćwiczeń o wspólnym kryptonimie STEADFAST DEFENDER-24 (STDE-24). W ramach tych manewrów, które głównie odbędą się w Europie Środkowej, weźmie udział około 90 000 żołnierzy z wszystkich krajów członkowskich NATO oraz Szwecji. Celem ćwiczeń będzie ocena zdolności Sojuszu do odstraszania i obrony, włączając w to zdolność odpierania potencjalnych ataków na państwa członkowskie NATO.

Wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz podkreśla, że obecnie trwają największe ćwiczenia NATO od zakończenia zimnej wojny, o kryptonimie „Steadfast Defender 24” (STDE-24). Nazwa ta tłumaczy się jako „niezłomny obrońca”. Zaznacza, że są one wyrazem gotowości członków Sojuszu do wspólnej obrony. W ćwiczeniach, głównie odbywających się w Europie Środkowej, uczestniczy około 90 tysięcy żołnierzy z państw NATO i Szwecji. Celem manewrów jest sprawdzenie zdolności Sojuszu do odstraszania i obrony, w tym odpierania potencjalnych ataków na kraje NATO.

Polska pełni istotną rolę jako jedno z państw-gospodarzy, przyjmując na swoim terytorium znaczną liczbę żołnierzy i sprzętu sojuszników w ramach STDE-24. Kluczowym elementem tych ćwiczeń jest polskie narodowe ćwiczenie DRAGON-24 (DR-24), które rozpocznie się na przełomie lutego i marca.

Zaznacza się, że STDE-24 i DR-24 są ćwiczeniami o charakterze defensywnym, nie skierowanym przeciwko konkretnemu państwu, ale mają na celu demonstrację zdolności przeciwdziałania agresywnej polityce i prowokacyjnej aktywności Federacji Rosyjskiej. Planowanie tych manewrów rozpoczęło się w 2022 roku.

fot. Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych

Ćwiczenia STDE-24, w tym DR-24 i DEFENDER-24 organizowane przez U.S. European Command, stanowią największy pokaz zdolności obronnych Sojuszu od 1999 roku. Te działania zbiegną się w czasie z obchodami 75. rocznicy powstania NATO.

DR-24 będzie testem zdolności Sił Zbrojnych RP do reakcji na potencjalny kryzys o charakterze zbrojnym. Bierze w nim udział około 20 000 żołnierzy i 3500 jednostek sprzętu z 8 państw NATO, w tym 15 000 żołnierzy z Sił Zbrojnych RP. Ćwiczenie obejmie współdziałanie w działaniach bojowych na lądzie, w powietrzu, na morzu i w cyberprzestrzeni.

Główne siły, takie jak 11 Lubuska Dywizja Kawalerii Pancernej, siły specjalne, siły powietrzne, marynarka wojenna i obrona terytorialna, będą zaangażowane w ćwiczenie. Do DR-24 dołączą także elementy obecne w Polsce wojsk sojuszniczych, w tym grupa bojowa eFP.

Ćwiczenie zostanie podzielone na dwie fazy: pierwsza będzie symulować sytuację kryzysową, a druga operację obronną. Kluczowe elementy obejmą przeprawę wojsk sojuszniczych przez Wisłę i przemieszczenie Sił Szybkiego Reagowania NATO, łącząc DR-24 z ćwiczeniem BRILLIANT JUMP-24. Oznacza to, że pojazdy wojskowe będą poruszać się po drogach publicznych na całym terytorium Polski.

Udostępnij:

Subskrybuj

- REKLAMA -

Często czytane

Więcej
Related

Więcej

Gdańsk – drugie najlepsze miasto do życia w Polsce

Najnowszy ranking Business Insider potwierdził to, co wielu mieszkańców...

Łukasz Smółka Marszałkiem Województwa Małopolskiego

Po VII sesji Sejmiku Województwa Małopolskiego za nami, na...

Tarcza „Katarzyna” wydrąży tunel, który połączy Polskę

W Łodzi powstaje nowy podziemny tunel, który połączy dwie...

Co dalej z systemem Patriot na lotnisku w Jasionce?

Wiceszef MON Cezary Tomczyk poinformował, że bateria amerykańska zostanie...