piątek, 14 czerwca, 2024
- REKLAMA -

Ruszyły największe ćwiczenia wojskowe Dragon-24

Data:

- REKLAMA -

W pierwszej połowie 2024 roku NATO planuje przeprowadzenie szeregu ćwiczeń o wspólnym kryptonimie STEADFAST DEFENDER-24 (STDE-24). W ramach tych manewrów, które głównie odbędą się w Europie Środkowej, weźmie udział około 90 000 żołnierzy z wszystkich krajów członkowskich NATO oraz Szwecji. Celem ćwiczeń będzie ocena zdolności Sojuszu do odstraszania i obrony, włączając w to zdolność odpierania potencjalnych ataków na państwa członkowskie NATO.

Wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz podkreśla, że obecnie trwają największe ćwiczenia NATO od zakończenia zimnej wojny, o kryptonimie „Steadfast Defender 24” (STDE-24). Nazwa ta tłumaczy się jako „niezłomny obrońca”. Zaznacza, że są one wyrazem gotowości członków Sojuszu do wspólnej obrony. W ćwiczeniach, głównie odbywających się w Europie Środkowej, uczestniczy około 90 tysięcy żołnierzy z państw NATO i Szwecji. Celem manewrów jest sprawdzenie zdolności Sojuszu do odstraszania i obrony, w tym odpierania potencjalnych ataków na kraje NATO.

Polska pełni istotną rolę jako jedno z państw-gospodarzy, przyjmując na swoim terytorium znaczną liczbę żołnierzy i sprzętu sojuszników w ramach STDE-24. Kluczowym elementem tych ćwiczeń jest polskie narodowe ćwiczenie DRAGON-24 (DR-24), które rozpocznie się na przełomie lutego i marca.

Zaznacza się, że STDE-24 i DR-24 są ćwiczeniami o charakterze defensywnym, nie skierowanym przeciwko konkretnemu państwu, ale mają na celu demonstrację zdolności przeciwdziałania agresywnej polityce i prowokacyjnej aktywności Federacji Rosyjskiej. Planowanie tych manewrów rozpoczęło się w 2022 roku.

fot. Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych

Ćwiczenia STDE-24, w tym DR-24 i DEFENDER-24 organizowane przez U.S. European Command, stanowią największy pokaz zdolności obronnych Sojuszu od 1999 roku. Te działania zbiegną się w czasie z obchodami 75. rocznicy powstania NATO.

DR-24 będzie testem zdolności Sił Zbrojnych RP do reakcji na potencjalny kryzys o charakterze zbrojnym. Bierze w nim udział około 20 000 żołnierzy i 3500 jednostek sprzętu z 8 państw NATO, w tym 15 000 żołnierzy z Sił Zbrojnych RP. Ćwiczenie obejmie współdziałanie w działaniach bojowych na lądzie, w powietrzu, na morzu i w cyberprzestrzeni.

Główne siły, takie jak 11 Lubuska Dywizja Kawalerii Pancernej, siły specjalne, siły powietrzne, marynarka wojenna i obrona terytorialna, będą zaangażowane w ćwiczenie. Do DR-24 dołączą także elementy obecne w Polsce wojsk sojuszniczych, w tym grupa bojowa eFP.

Ćwiczenie zostanie podzielone na dwie fazy: pierwsza będzie symulować sytuację kryzysową, a druga operację obronną. Kluczowe elementy obejmą przeprawę wojsk sojuszniczych przez Wisłę i przemieszczenie Sił Szybkiego Reagowania NATO, łącząc DR-24 z ćwiczeniem BRILLIANT JUMP-24. Oznacza to, że pojazdy wojskowe będą poruszać się po drogach publicznych na całym terytorium Polski.

Udostępnij:

Subskrybuj

- REKLAMA -

Często czytane

Więcej
Related

Więcej

Co dalej z systemem Patriot na lotnisku w Jasionce?

Wiceszef MON Cezary Tomczyk poinformował, że bateria amerykańska zostanie...

Premier Tusk spotkał się z wojewodami w Białymstoku

Premier Donald Tusk oraz Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji...

Oficjalne wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego

Państwowa Komisja Wyborcza ogłosiła pełne wyniki wyborów do Parlamentu...

Wybory do Europarlamentu już w najbliższą niedzielę. Jak głosować?

W najbliższą niedzielę, 9 czerwca 2024 r., Polacy po...